• 23 Ekim 2016 Pazar 00:01
  • |
  • 23 Ekim 2016 Pazar 00:01

YAZAR

Gürkan Ata

Karanlıktan aydınlığa!

Paylaş

Trabzonspor’un milli ara öncesi ve sonrasını ayrı ayrı değerlendirmek daha doğru olur. Aradaki fark tamamen özgüvenle alakalı. Geçen hafta Akhisar’a karşı ikinci yarıda var olan coşku, dün biraz daha temkinli olmak kaydıyla aynen devam etti bordo-mavili oyuncularda.

Galatasaray’ın diğer yıldızlarının formsuzluğu nedeniyle en büyük hatta tek tehdidi Bruma’yla başa çıkmakla meşgul oldu sadece Trabzonspor. O’nu durdurduktan sonra işler kolaylaştı ama atağa çıkmakta kısır kaldılar. Bero’nun dışında oyunun akışını doğru şekilde yapacak, hızlandıracak, seri pas yapabilecek başka isim olmayınca; tehlike doğurabilecek pozisyon çok ama etkisi son derece az oldu. Bunun için bordo-mavililere mutlaka iyi bir göçü ve özellikle 10 numara özelliği taşıyan bir isim lazım. Aksi takdirde kanatları zaten iyi çalışmayan Trabzonspor’da birçok maçta kilit çözmek hiç de kolay olmayacak.

Dün tehlikesiz bölgede pas yapmalarının büyüsüne kapılıp savunmada kolay açıklar veren Galatasaray karşısında takımını öne geçiren golün mimarı Bero’nun mecburi değişikliğinden sonra işler daha da zorlaştı Trabzon adına. Son derece başarılı olan savunmanın önündeydi sıkıntı özellikle. Bu bölgede Okay’ın verdiği savaşı Onazi ve Mehmet Ekici göstermeyince oyunun şekli de belirlendi: Galatasaray göbeği de rahatça kullanıp bolca atak yapacak, iyice kapanan Trabzonspor ise 1-2 kişiyle kontratakla skoru garanti altına almaya çalışacak… Konuk takımın planı tam işe yarayacaktı ki, Mehmet’in ara pasında N’Doye’nin kaleci ile karşı karşıya kaldığı pozisyonda topu sürüş acemiliği büyük bir fırsatı elden kaçırdı.

Ersun Yanal hadi Mehmet Ekici’nin ara paslarına ve topu sürebilme özelliğine sabretti, ama varlığıyla direnci azaltan Onazi ve golün dışında sadece rakibi bozma çabasında olan N’Doye’deki ısrarı, son bölümde Galatasaray baskısını iyice artırdı. Ancak artık Bruma yorulmuştu! Eren’in röveşatası hariç, başta Onur ve alkışı hak eden Trabzonspor defansının dengesini bozacak başka hiçbir tehdit yoktu. Karanlıktaki Trabzonspor’a ışık, maçın büyük bir bölümünü kendi yarı alanında oynadığı bir maçta geldi.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

28 Eylül 2021 Salı

Kırmızı ateşledi ama liderliğe yetmedi!

24 Eylül 2021 Cuma

Korkunun skora faydası yok

19 Eylül 2021 Pazar

İtiraz hep işe yarar mı!

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

İki maçın gör dedikleri

13.10.2021

Engin Verel

Değişen bir şey yok

9.10.2021

Alen Markaryan

Fatura!

16.10.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Moral puanı ve taraftar

4.10.2021

Gürkan Ata

Kırmızı ateşledi ama liderliğe yetmedi!

28.09.2021