• 19 Eylül 2021 Pazar 08:00
  • |
  • 19 Eylül 2021 Pazar 08:00

YAZAR

Gürkan Ata

İtiraz hep işe yarar mı!

Paylaş

Trabzonspor için Konferans Ligi (Molde ile 2 maç) ve ilk Süper Ligi karşılaşmasına çıktığında herkesin ortak fikri, 'maçları izlenmesi en zevkli olan takım' yönündeydi. Hücum hattı etkili, coşkulu ve faydalıydı. Ardından Roma ile oynanan ilk maç kaybedildi, sonra bordo-mavililer adına durum değişti sanki. Sonraki süreçte 7 puan çıkarılmasına rağmen oynanan 3 lig maçı ve Roma deplasmanında düzenli olarak enerjisi azaldı gibi Karadeniz ekibinin. Tıpkı dünkü, bütün istatistiklerde üstün olmasına rağmen Kasımpaşa maçında olduğu gibi.

Kısa sürede iki ayrı Trabzonspor izlememizin ilk nedeni Hamsik'le açıklanabilir. İlk dönemde "muhteşem 5'li" diye anılan hücum hattının merkezindeydi Slovak oyuncu ve çok gol atıp çok gol yiyen görüntüdeydi Bordo-Mavililer. Savunmada sorunlar artınca merkeze çekildi, oyunun iki yönünü oynama çabası, verimliliğini azalttı Hamsik'in. Bu tercih Trabzonspor'un rakip yarı alandaki kısaseri pas sayısını azalttı, gol arayışı bireysel yeteneklere, mesela Nwakaeme'nin çalımları ve Bakasetas'ın şutlarına bağlandı. Dün de gol bu şekilde geldi zaten.

İkinci sıraya sağ hücum kanadında yaşanan sorunlar yazılabilir, Kasımpaşa karşısında da sol kanattaydı bütün yük yine. Gervinho'nun yokluğu, Djaniny'nin Cornelius'a oranla rakip defans düzenini bozan farklı arayışları da etkili olabilir bu tabloda. Oyuncuların ilk baştaki coşkudan, takımın da o sinerjiden bu kadar erken uzaklaşması da Abdullah Avcı'nın üzerinde düşünmesi gereken konulardan sanırım!

Her şeye rağmen kaliteli ayaklar çok Trabzonspor'da ve sakatlar tam döndüğünde lig başındaki etkiyi pekala yeniden yaratabilir. Bu açıdan kaybetmemek önemliydi, bunu başardı Kasımpaşa karşısında.

Bir detayla bitirelim: Geçen hafta Galatasaray maçında Nelsson'un eline çarpan topta Cornelius pozisyonun içindeydi. Dün de maçın başında Donk'un müdahalesi ile yere düştü Danimarkalı. İki pozisyona da penaltı çalınabilirdi pekala ama dikkat ettiniz mi hiç, Cornelius hiçbirine itiraz etmedi. Kendisi mi penaltılara inanmadı, hakemin kararı nasılsa değişmez diye mi düşündü acaba! İki pozisyonda da hakeme isyan, VAR'ı harekete geçirir miydi, merak ediyorum gerçekten. Ve... Hangisi doğru bunların?

YAZARIN DİĞER YAZILARI

28 Eylül 2021 Salı

Kırmızı ateşledi ama liderliğe yetmedi!

24 Eylül 2021 Cuma

Korkunun skora faydası yok

19 Eylül 2021 Pazar

İtiraz hep işe yarar mı!

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

"El freni" inince

22.10.2021

Engin Verel

Gitmeyin daha iyi

22.10.2021

Alen Markaryan

Şimdilik neyse!..

20.10.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Moral puanı ve taraftar

4.10.2021

Gürkan Ata

Kırmızı ateşledi ama liderliğe yetmedi!

28.09.2021