• 9 Nisan 2017 Pazar 02:00
  • |
  • 9 Nisan 2017 Pazar 00:14

YAZAR

Gürkan Ata

İsyan ve sonrası

Paylaş

Ne kadar baskı yaparsan yap, Beşiktaş’ın pas trafiğine bir nebze engel olursun. Kaliteli ayaklar öyle ya da böyle bir şekilde ayağındaki topu istediği yere, hem de seri şekilde atıyor. Trabzonspor’un öncelikli yapması gereken atılan pası karşılamak-engellemek olmalıydı, ilk çeyrekte bunu hiç başaramadı, rakibe hep uzak kaldı. 

Açıkçası bu bölümde Beşiktaş’ın rakibi kendisiydi, büyük boşluklar buldu ama özellikle top kontrollerinde büyük sorun yaşayıp top kaybettiler. Buna rağmen hem oyun, hem skor, hem psikolojik üstünlüğü açık ara ele geçirdiler. Ama bir anda anlaşılmaz şekilde bunu kaybettiler. Bu ani değişimde sanırım ilk mantıklı-anlaşılabilir açıklama Trabzonspor’da Yusuf Yazıcı’nın direnişiydi. 

Bordo-Mavililer'in uzun süren sessizliğine ilk isyanı genç Yusuf başlattı. O ana kadar rakip ceza alanına bile yaklaşamayan takımının attığı golün mimarıydı. Sonrasında Trabzonspor adına ne gerçekleştiyse, onda Yusuf’un imzası vardı. 

Trabzonspor’a güven geldikçe maçta inanılmaz bir tempo başladı, her an nefes kesti. Bir yanda Oğuzhan, diğer yanda Yusuf Yazıcı orkestra şefi gibi arkadaşlarını yönlendirdiler, maça kalite kattı. Beşiktaş’ta Quaresma’nın sakatlanması, Trabzonspor’da da Olcay’ın geldiğinden beri en etkisiz maçını çıkarması nedeniyle iki takımın da tek kanattan çalıştığı maçın son bölümünde Şenol Güneş’in biraz da Lyon maçını da düşünerek yaptığı hamleler tempoyu düşürdü. 2017’nin yenilmezi-lideri Trabzonspor ise ‘işte en ciddi sınav’ denilen maçta beraberliği bile yeterli görmeyip çok adamla hücuma geçti. Ama Ersun Yanal’ın bu sevdası çok pahalıya patladı, ligin asıl lideri Beşiktaş’ın son bölümde yaptığı tek atakta bulduğu gol, ligin üst sıralarında şimdilik yeni bir heyecan yaşanmasına mani oldu.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

23 Kasım 2021 Salı

Lideri devirme sevdası!

7 Kasım 2021 Pazar

80 sonrası Avcı'lık!

30 Ekim 2021 Cumartesi

İstatistikleri şişiren suni üstünlük!

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Aslan gibi

26.11.2021

Engin Verel

Şansın ve golcün yoksa...

26.11.2021

Alen Markaryan

Bilica'nın çukuru!

28.11.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Plan ve sakinlik

22.11.2021

Gürkan Ata

Lideri devirme sevdası!

23.11.2021