• 30 Ekim 2021 Cumartesi 08:00
  • |
  • 30 Ekim 2021 Cumartesi 08:00

YAZAR

Gürkan Ata

İstatistikleri şişiren suni üstünlük!

Paylaş

TRABZONSPOR set hücumunda sabırla, çok sayıda hazırlık pası yapıyor. Top uzun süre bir sağa bir sola gidip geliyor, hep bordo-mavililerde kalıyor. Ancak rakip defansın dengesini bozacak neredeyse hiçbir ara pası çıkmıyor, şut yok, defans arkasına koşu yapan da olmayınca topla fazla oynama sadece, istatistikleri şişiren suni bir üstünlük yaratıyor.

Fenerbahçe maçında da aynı sıkıntıyı yaşamıştı Trabzonspor, son bölümde Cornelius oyuna girince coşkuyu artırıp golleri bulmuştu, geçen hafta Göztepe'ye karşı faydasız oyun, sonradan oyuna giren Siopis'in baskısı ile rakip defansta oluşan boşluğun değerlendirilmesi ile 3 puana dönüşmüştü. Çaykur Rizespor maçında da değişen hiçbir şey yoktu bordo-mavililer adına. Yine yerleşik rakip savunmanın önünde top çevirdiler sadece. Gerçi, bir-iki küçük deneme yaptılar sanki ama ilk bölümde Hamsik neredeyse yüzde 90 pas hatası ile oynayınca 'hiç etkili' olamadılar.

Biri lider, diğeri lig sonuncusu iki takımın maçında pozisyon zenginliği açısından beklentinin dışında kalan ama Ç.Rizespor'un daha fazla arayışta olduğu ilk yarıydı. Konuk ekibinkinin daha penaltı gibi penaltıya benzediği (halbuki, Trabzonspor lehine Umar'ın 32'de A. Ömür'e yaptığı daha penaltıydı bence) iki karşılıklı penaltı golü vardı sadece bu bölümde.

Üretkenlik sorununun devam ettiği ikinci yarıda Abdullah Avcı çok cesur hamleler yaptı. Defansın önündeki ikiliden Berat faydasızdı zaten ama Siopis'i de çıkarması sürprizdi. Kazanmak için 4-1-5'e dönüp orta sahayı boşalttı adeta ve bu, atletik hücum hattı olan Çaykur Rizespor'a karşı alınan büyük bir riskti. Garantici Avcı'ının bu kararı kısa sürede üstünlük golünü getirince satranç hamlesi gibi değişikliklerle 4-2-3-1'e döndü hemen. Sonunculuktan öte yer yoktu zaten, son bölümde Hamza Hamzaoğlu da risk aldı ama Trabzonspor defansı nihayet dikkatliydi!

İdeal 11'ini, sakat ve cezalar nedeniyle haftalardır bulamıyor, çoğunlukla iyi oynamıyor Trabzonspor ama bu şartlarda bile, özellikle maçların son bölümündeki hamle ve coşkusuyla kazanıyor. Bu alışkanlık, zirvede özgüven artırması ve rakiplerde yarattığı etki nedeniyle çok değerli

YAZARIN DİĞER YAZILARI

23 Mayıs 2023 Salı

Fotoğraf netleşiyor mu?

19 Mayıs 2023 Cuma

Halı saha keyfi vardı derbide!

9 Mayıs 2023 Salı

1 asistle biten maç!

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Kayıp büyük

1.03.2024

Engin Verel

Tehlikeli sinyaller

28.02.2024

Alen Markaryan

Yükselen değerler...

29.02.2024

Kenan Karcı

Yeni kurbanlar mı istiyorsunuz!

28.02.2024

Mustafa Sapmaz

Kapalı kale

26.02.2024

Gürkan Ata

Fotoğraf netleşiyor mu?

23.05.2023

Burak Çolo

Krizden Semih Kılıçsoy çıktı

27.02.2024