• 23 Eylül 2017 Cumartesi 02:00
  • |
  • 23 Eylül 2017 Cumartesi 00:09

YAZAR

Gürkan Ata

İşleyen çarkı bozunca!

Paylaş

Trabzonspor’da ilk 3 hafta bütün planlar Burak Yılmaz üzerineydi. Ersun Yanal istemese de durum buydu; topu alan onu arıyor, herkes ondan medet umuyordu. Gençlerbirliği maçının ikinci yarısından itibaren bordo-mavililerde çok şey değişti. Yeni transfer Sosa takımın liderliğine soyundu, gelişiyle takımın neredeyse bütün atakların yapılacağı sağ kanada genç Abdülkadir yerleşti. Böylece hücum etkinlikleri ve gol silahları çoğaldı, pozisyon zenginliği ve beraberinde seyir zevki arttı. 

Geçen hafta Başakşehir karşısında Trabzonspor’da aksayan Kucka’nın bu kez Sosa’nın işini rahatlatması ve topu ileri taşıma çabasının Burak Yılmaz’ın da tecrübesi ile birleşmesi, Aytemiz Alanyaspor maçının ilk yarısındaki hem oyun, hem gol üstünlüğünün ana sebebi oldu. 

Sonra devreye Safet Susiç girdi. 3-0’dan sonra Boşnak teknik adam, ilk önlemini Mbilla ve Efecan’ı oyuna soktu, müthiş işleyen Trabzonspor’un sağ kanadına yaklaştırdı. Tzavellas ve Fernandes’in yanı sıra N’Skala bile bu bölgeyi korumaya aldı, bordo-mavililerin hızı kesildi. Susiç, Trabzonspor’un sol kanadı ile ilgilenmedi bile! 

Trabzonspor’un başına bu durum geçen hafta da gelmişti. Başakşehir karşısında Abdullah Avcı’nın Elia ve Mehmet Batdal hamlesine karşı verememişti Ersun Yanal. Bu kez artan konuk ekip ataklarına karşı önlem olarak, yorulan ön liberolar Kucka veya Sosa, ya da etkisiz Okay’ın yerine, pire gibi çalışan hücumda değişiklikler yaptı. İşleyen çarkı bozdu, aksak yeri göremedi. Alanyaspor da orta alanı güle oynaya geçti, 2-3 kişi ile yaptıkları her atakta defansı darmadağın etti. 

Aynı ilk haftalardaki Trabzonspor-Burak Yılmaz görüntüsü gibi Antalya ekibinde de gözler hep Vagner Love’u arıyor. Tıpkı Burak gibi Brezilyalı oyuncu da bunun hakkını iyi veriyor. Durica’yı Pereira’yı, Mas’ı, kimi bulduysa üzerine gitmesi, onları metrelerce peşinden koşturup golleri ile mucizeye imza atması, Alanyaspor’un 0-3’ten 4-3’e uzanan müthiş geri dönüşü.. öte yandan Esteban’ın küsüp oyundan çıkması ve yine oyuna müdahalede hayal kırıklığı yaratan Ersun Yanal’ın tüm bunlara seyirci kalması.. Bu maç ve mimarları asla unutulmayacak.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

28 Eylül 2021 Salı

Kırmızı ateşledi ama liderliğe yetmedi!

24 Eylül 2021 Cuma

Korkunun skora faydası yok

19 Eylül 2021 Pazar

İtiraz hep işe yarar mı!

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

İki maçın gör dedikleri

13.10.2021

Engin Verel

Değişen bir şey yok

9.10.2021

Alen Markaryan

Fatura!

16.10.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Moral puanı ve taraftar

4.10.2021

Gürkan Ata

Kırmızı ateşledi ama liderliğe yetmedi!

28.09.2021