• 8 Şubat 2016 Pazartesi 01:00
  • |
  • 8 Şubat 2016 Pazartesi 01:00

YAZAR

Gürkan Ata

İki ayrı Hami mi?

Paylaş

Trabzonspor’un başına iki sezon arayla geçti Hami Mandıralı.. Büyük izler bıraktığı ilk dönemiyle, eleştirilerin erken başladığı şimdiki dönem arasındaki açık ara fark şaşırtıcı..

Ama mazeretleri var:

İlkinde kötü oynayan takımın başına geçmişti. Kaybedecek bir şeyi yoktu. Önceki teknik adamın işine karışacak kadar ‘uçan’, ancak eline yüzüne bulaştırınca darmadağın olmuş yönetimin o an; Mandıralı’ya sarılmaktan başka çaresi yoktu. Hatta Hami hoca, eski başkanın kankası Malouda’yı bile kesecek kadar rahattı. Şimdiki yönetim ise iyi oynatan bir teknik adamın yerine, tartışılacak şekilde getirdi  O’nu; bu stresin ana kaynağıydı..

Bir neden daha: Şimdiki gibi ‘komutan’ değil, ‘asker’ doluydu kadro. O zaman takıma monte ettiği Abdülkadir, Caner ve Kadir tekmeye kafa uzatacak kadar yürekle oynadı. Tabi ki gönderildiler!  nuttuğumu sanmayın; Zeki Yavru.. Hatta o dönem Yusuf Erdoğan’ın, “Lampard’la oynamaktan zevk alıyorum” dediği öz Yavru!

Eksikler belini büktü ama, önceki dönem zor şartlarda cesareti ile bugün yine görev bulan Hami Mandıralı dün, 3 yeni hamle yaptı:

Kadro dışından ilk 11’e yükselen Fatih Atik’in, aynı Okay gibi; sadece yana oynayabilme yeteneği nedeniyle takımın organize hücum denemesi hiç olmadı. İşte; o kovulan Zeki Yavru, o dönem Mandıralı’nın seslendirdiği ‘dik futbol’una, o bölgede dikine paslarla en büyük katkıyı yapmıştı. Şimdiki Mandıralı sistemi; çok koş, rakibin oyununu boz, yana – geriye pas at, uzun toplarla hücuma çık, o kadar.

Başkan Usta’nın anketiyle geri dönen Bosingwa stoperde daha önce de denenmişti, kötüydü, dün de öyle. Onun yeri sadece sağbek! Dün Douglas’la birlikte Akhisarlı arkadaşlarına çok yardımcı oldular!

Ve diğer yeni hamle; Muhammet Demir çalışkan. Ama pozisyon üretemeyen orta sahaya yardım için sıkça bu bölgede bulunmak zorunda kalması, konsantre kaybı ve pozisyon duruşu açısından büyük handikap.

Eski ve yeni Mandıralı arasındaki fark; gönderilen ‘askerler’ ile şimdi kendilerini ‘komutan’ sananların katkısı-yüreği arasındaki fark kadardır. Bir hafta içinde iki ayrı defans kurgusu dizecek kadar stres dolu. Hele dün hadi 11’de başlatmadı, Erkan ve Özer’i sonradan bile oyuna almayarak verdiği mesaj ise şaşırtıcı. Yönetimlerin kendisine yüklediği anlamlar da, iyice kafasını karıştırmış belli ki.. 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

28 Eylül 2021 Salı

Kırmızı ateşledi ama liderliğe yetmedi!

24 Eylül 2021 Cuma

Korkunun skora faydası yok

19 Eylül 2021 Pazar

İtiraz hep işe yarar mı!

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

İki maçın gör dedikleri

13.10.2021

Engin Verel

Değişen bir şey yok

9.10.2021

Alen Markaryan

Fatura!

16.10.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Moral puanı ve taraftar

4.10.2021

Gürkan Ata

Kırmızı ateşledi ama liderliğe yetmedi!

28.09.2021