• 21 Şubat 2017 Salı 02:00
  • |
  • 21 Şubat 2017 Salı 02:00

YAZAR

Gürkan Ata

Hız böyle kesildi!

Paylaş

Maçın bol pozisyonlu geçeceğini tahmin etmeyen yoktu zaten. Ligde maçlarında açık ara en fazla gol atılan takım Aytemiz Alanyaspor (29A – 40Y)… Karşısında topu yarı alana en fazla taşıyan takım, Trabzonspor. Pozisyon üstüne pozisyon olması doğal da bu kadar kaçırılması büyük sorun.
Orta saha kurgusu tamamen yetersiz Akdeniz ekibinin, rakibin oyununu o alanda bozacak sistemi ya da gücü belli ki yok. Aslında topu hücuma taşımada büyük meziyetleri olmamasına rağmen Okay-Onazi ikilisinin bu kadar rahat pas yapmasında rakibin bu bölgede ligin en sıkıntılı takımı olmasının payı büyük. Üçüncü bölgeye güle oynaya ulaşan Bordo-Mavililer’in bir türlü sonuca ulaşamaması sadece şanssızlıkla değerlendirilmemeli. Şu konu kafamı çok kurcaladı; maçın başında Rodallega ve Olcay’ın yakın mesafeden iyi vuruş yapamamasında çimlerin uzunluğu etkili olabilir mi acaba? Neden bu değilse iki usta ayak da kaçırdıkları ile gerçekten amatör vuruş yapmışlar! Castillo’nun bir türlü sade oyuna geçmemesi de diğer bir etken. Tabi ki bunların hiçbiri kaleci Haydar’ın yıldızlaştığı gerçeğinin üzerini örtmemeli!
4 haftadır kazanan Trabzonspor’da artan öz güven bazı oyuncularda tavan yapmış, riskli bölgede topla çok oynamaya başladılar. Kendi kendini sakatlayan Durica, Onazi ve Uğur’un yaptıkları pahalıya patlayabilirdi.
Ne hücum ne de rakibi durdurmada göbekte tamamen etkisiz kalan A. Alanyaspor’da Saffet Susiç çok erken müdahale kararı aldı, 42’de iki kişiyi birden saha sürdü, plan değiştirdi, topu kanatlara taşıdı. Özellikle Plet hamlesi Trabzonspor’a zor anlar yaşattı. Karşısında Ersun Yanal ise son bölümde süratli Castillo-Yusuf Yazıcı’nın yerine N’Doye-Bero gibi iki sakin oyuncuyla azalan direnci artırmayı denedi ama ters tepti, bu hamle ile iyice yavaşladı Bordo-Mavililer; böylece 4 hafta aradan sonra hız kestiler. Ev sahibi ekipte son vuruşlardaki sorunlar, konuk takımda da kaleci Haydar’ın performansı, ligin hem üst, hem da alt sıralarına direkt etki yaptı.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

5 Aralık 2021 Pazar

Kazanma sanatı ve muhteşem ikili!

29 Kasım 2021 Pazartesi

Az atak, az şutla çok iş yapmak!

23 Kasım 2021 Salı

Lideri devirme sevdası!

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

O da izledi

5.12.2021

Engin Verel

Yedek kulübesi!

6.12.2021

Alen Markaryan

Teslimiyetçilik

7.12.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Plan ve sakinlik

22.11.2021

Gürkan Ata

Kazanma sanatı ve muhteşem ikili!

5.12.2021