• 27 Aralık 2020 Pazar 08:01
  • |
  • 27 Aralık 2020 Pazar 08:01

YAZAR

Gürkan Ata

Hiç değilse bir kişiye özgürlük!

Paylaş

İLK 15 dakikadaki Galatasaray’ın baskılı, Trabzonspor’un çaresiz görüntülü oyununun aniden kesilmesi, Abdullah Avcı’nın anlatmaya çalıştığı ama bir türlü uygulatamadığı takım savunmasıyla ilişkiliydi. Önceki maçlarda eleştiriliyordu, savunma geriden kuruluyor ve bu hücum aksiyonlarını baltalıyordu.

Ama dün 15’ten sonra şu oldu ve maça denge geldi: Flavio Donk’a, Djaniny ise sağ bek Omar’a baskı yapmaya başladı en uçta. O ana kadar Baker’in yanında görev alan A. Parmak da hücum presteydi ve Taylan’ın çıkışına engel oldu. Böylece geriden oyun kuramayan, iyi işleyen sağ tarafı aniden duran Galatasaray sol kanada döndü mecbur ama rahat durumda bile Saracchi’nin tercihleri yetersizdi. Trabzonspor orta sahası rakibi yıldıracak kadar hareketliydi o bölümde.

O ana kadar görüntü şuydu: Top rakipteyken Trabzonspor iyi, kendi ayağındayken çok kötü. Rakibi çok iyi bozdu ama üretkenliği kesinlikle yetersizdi.

Galatasaray’ı durduran bu yapı, baskı ve prese odaklanmış iki ismin, A. Parmak ve Flavio’nun sarı kart görmeleri ile hemen bozuldu. Peşi sıra, Avcı’nın özel önlem aldırdığı Galatasaray’ın sağ kanadından gol geldi. Artık Trabzonspor’un üretmesi de gerekiyordu ve Abdullah Avcı’nın, ilk yarı boyunca savunma görevi de olan Nwakaeme’den başka çaresi yoktu. Flavio’yu Nijeryalı’nın arkasına yerleştirdi, artık özgürdü ama Galatasaray ikinci golü bulmuştu ve savunması artık kalabalıktı.

Tartışılması gereken 2 konu var Trabzonspor adına: Geçen sezonun açık ara en golcü takımıydı Trabzonspor ve şu anda son vuruşları çok kötü olan Afobe ve Djaniny’le çok çaresiz bu bölgede. Sörloth sonrası taraftarı kahredici bir durum bu.

Diğer sorun da Avcı’da: Elinde tek gol silahı, tek üretken isim Nwakaeme var ve ondan savunmada başka taleplerde bulunuyor. Hiç değilse bir kişinin özgürlüğü böylesine kalitesi kısıtlı bir takım için lüks değil, büyük ihtiyaç.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

20 Ocak 2022 Perşembe

Çıldırtıcı yakın markaj!

16 Ocak 2022 Pazar

Gerçekçi bir yaklaşım: Kaybetmemek!

8 Ocak 2022 Cumartesi

Avantajları: Engel var panik yok!

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Faz3 çalışması!

21.01.2022

Engin Verel

Ağlanacak halinize...

20.01.2022

Alen Markaryan

Evlerinin önü boyalı direk!

19.01.2022

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Fark oyun yapısı

14.12.2021

Gürkan Ata

Çıldırtıcı yakın markaj!

20.01.2022