• 23 Kasım 2020 Pazartesi 08:00
  • |
  • 23 Kasım 2020 Pazartesi 08:00

YAZAR

Gürkan Ata

Enkaz mı bu?

Paylaş

Tabii ki bu maçla ilgili sorulacak olan ilk soru, “Abdullah Avcı ilk sınavında hangi farkı yarattı?” olacak. Trabzonspor, beklenen 11 ve dizilişle, 4-2-3-1’le sahadaydı. Küçük bir detay, ilk yarıda Abdulkadir Parmak’ın sağ kanatta adaşı Ömür’e daha çok desteği ve daha çok hücuma çıkışı oldu. Zaten tek gol de bu kanattaki çok sayıdaki atakların birinden geldi.

Avcı’nın kısa sürede sistemini oturtması zaman alacak ve en büyük şansı da karşısında, böyle bir maça 5 ofansif oyuncu ile çıkan B.B. Erzurumspor’un olmasıydı. Çünkü Bordo-Mavililer’in takım savunması kötü, pozisyon vermesi beklenilir bir durum ve bu yüzden özgüvenini ancak hücumdaki reaksiyonlarıyla bulacaktı ve öyle de oldu. Üstelik Mehmet Özdilek, ilk yarıda sürekli işleyen Trabzonspor’un sağ kanadına önlem almadı ve bu hata pahalıya mâl oldu.

Ofans gücü iyi, savunmada sorunlu iki takımın maçı beklendiği gibi oldu. İki taraf da kolay pozisyonlar buldu ama dakikalar geçtikçe ibre konuk ekip lehine döndü. Aksayan Kaan ve Navikovas’ın bölgesine Obertan da iyice yaklaşınca, Bordo-Mavililer’in sağ kanadı da çöktü, tamamen çaresiz kaldı. Çünkü Trabzonspor’un sol kanadı zaten hiç çalışmadı.

Günün şanssızı şüphesiz Ekuban’dı. Ekuban, bu maçta daha fazla istatistik yapabilirdi, 35’te Afobe’ye, 60’ta Baker’a attığı paslar, rahatlıkla asist olarak yazılabilirdi, rahatlıkla! Bir de yanlış tabela kurbanı da oldu, oyundan çıktı, 15 saniye sonra girdi!

Erzurumspor ikinci yarı boyunca bariz baskı kurdu, son derece organize ataklar geliştirdiler, beraberliğe çok yaklaştılar ama son vuruşlarda kesinlikle beceriksizdiler. Çözüm arayan Avcı’nın hamleleri de hiç işe yaramadı. Kötü oynayarak kazanmaları açıkçası sürprizdi, nefes aldırdı herkese. Ama bahsettiği takım savunması konusunda, kaleciden başlayarak tahmin ettiğinden çok fazla işi var. Bu futbolla ilgili açıklaması ‘enkaz devraldık’ da olsa haklı, ‘kalite koyamadık, rakibi adeta seyrettik, çözüm bulamadık’ dese de!

YAZARIN DİĞER YAZILARI

01 Mart 2021 Pazartesi

Lider cesur değilse!

14 Şubat 2021 Pazar

Bencil 3'lüye rağmen!

09 Şubat 2021 Salı

Teknik plan teknik hata!

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Ankara'nın taşına bak!

04.03.2021

Engin Verel

Evdeki yabancı!

05.03.2021

Alen Markaryan

Adam eskimiyor

03.03.2021

Kenan Karcı

Terim faktörü

07.02.2021

Mustafa Sapmaz

Herkes payına düşeni almış

02.03.2021

Gürkan Ata

Lider cesur değilse!

01.03.2021