• 23 Ağustos 2019 Cuma 08:00
  • |
  • 23 Ağustos 2019 Cuma 09:40

YAZAR

Gürkan Ata

En iyi savunma hücum!

Paylaş

Kaptan Sosa penaltı atışında topu o kadar tavana vururken kafasında, ‘acaba kaçırır mıyım’ sorusu ile ‘panik - kaygı’ dolu olduğunu kanıtladı herkese. İki sezondur rekora uzanacak kötü bir istatistiklikle penaltı kaçırıyor Trabzonspor ve bu beceriksizliğe bir türlü çözüm bulamaması ilginç gerçekten.

Arjantinli bu atıştan yararlanmaması; oyuna inanılmaz istekli başlayan, hücumda sıklıkla 3-4 kişi ile pres yaparak çift kişilik enerji ile oynayan iştahlı AEK’nin direncinin kırılmasını birkaç dakika erteletti sadece. Vatandaşı Novak isyan etti önce Yunan ekibinin pozisyon-skor üstünlüğünü ele geçirmesine. Penaltı yaptırdı olmadı, sonra yine hücumcu gibi rakip kaleye en yakın isimdi, Ekuban’a beraberlik sayısını attırdı.

Ekuban’ın özel çabası ise iki anlam taşıyordu sanırım: Takımı için ne kadar özverili-faydalı olduğunu gösterdi öncelikle. Sonra da kulübeye ‘Sturridge’ mesajı gönderdi muhtemelen. Ganalı ve Sörloth gibi iki formda ismin yanı sıra Sturridge gibi bir markanın da eklenmesi ile forvet hattı üst düzey oldu bordo-mavililerin. Bu üçlüye Sosa, A. Ömür, Nwakame gibi usta ayaklar eşlik edecek hem de.

Ama aksaklık birinci ve ikinci bölgede Trabzonspor’da. A. Parmak dışında orta alanda etkili pres yok, hızlı ataklara önlem alamıyor bordo-mavililer ve defans hep hazırlıksız yakalanıyor. Takım savunması çoğunlukla problem, çok daha zorda kalabilirler ama avantajları hücum hattı; ‘en iyi savunma hücumdur’ ilkesi en çok bu takımda anlam buluyor bence. Rakipleri, böyle bir hücum gücü olan takıma karşı defansif önlemleri daha çok almak zorunda kalıyor ve çok adamla atağa çıkamıyor, organize değil hızlı hücuma mecbur kalıyor. Trabzonspor işte bu atakları önlemede yol aldıkça puan yüzdesi daha da artacak kesinlikle.

AEK gibi az gol atıp az yiyen bir takıma karşı deplasmanda bu kadar rahat pozisyon bulması, 3 gol atıp turu aralaması, bu arada Avrupa turnuvaları için çok önemli ülke puanına katkısı yönüyle de takdirlik gerçekten.

11 günde 4 ciddi maç (AEK, Y.Malatya, AEK, Fenerbahçe) yapacak olan Trabzonspor’un bu zorlu serinin ilkinde alınan bu haklı galibiyetin bir karşılığı da, diğer 3 maç için takıma moral ve özgüven, rakiplerine korku vermesi. Zira hepsinin de üstesinden gelebileceğini gösteriyorlar rahatlıkla Karadeniz Fırtınası..

YAZARIN DİĞER YAZILARI

28 Haziran 2020 Pazar

Şarkılar sustu!

23 Haziran 2020 Salı

Ağır darbe!

13 Haziran 2020 Cumartesi

En az hasar!

DİĞER YAZARLAR

Engin Verel

Rahatlığı unutun

05.07.2020

Alen Markaryan

Gücünüz yetmez

01.07.2020

Kenan Karcı

Son karar: 2 milyon euro

11.01.2020

Mustafa Sapmaz

Yara bandı

06.07.2020

Gürkan Ata

Şarkılar sustu!

28.06.2020