• 23 Ağustos 2019 Cuma 08:00
  • |
  • 23 Ağustos 2019 Cuma 09:40

YAZAR

Gürkan Ata

En iyi savunma hücum!

Paylaş

Kaptan Sosa penaltı atışında topu o kadar tavana vururken kafasında, ‘acaba kaçırır mıyım’ sorusu ile ‘panik - kaygı’ dolu olduğunu kanıtladı herkese. İki sezondur rekora uzanacak kötü bir istatistiklikle penaltı kaçırıyor Trabzonspor ve bu beceriksizliğe bir türlü çözüm bulamaması ilginç gerçekten.

Arjantinli bu atıştan yararlanmaması; oyuna inanılmaz istekli başlayan, hücumda sıklıkla 3-4 kişi ile pres yaparak çift kişilik enerji ile oynayan iştahlı AEK’nin direncinin kırılmasını birkaç dakika erteletti sadece. Vatandaşı Novak isyan etti önce Yunan ekibinin pozisyon-skor üstünlüğünü ele geçirmesine. Penaltı yaptırdı olmadı, sonra yine hücumcu gibi rakip kaleye en yakın isimdi, Ekuban’a beraberlik sayısını attırdı.

Ekuban’ın özel çabası ise iki anlam taşıyordu sanırım: Takımı için ne kadar özverili-faydalı olduğunu gösterdi öncelikle. Sonra da kulübeye ‘Sturridge’ mesajı gönderdi muhtemelen. Ganalı ve Sörloth gibi iki formda ismin yanı sıra Sturridge gibi bir markanın da eklenmesi ile forvet hattı üst düzey oldu bordo-mavililerin. Bu üçlüye Sosa, A. Ömür, Nwakame gibi usta ayaklar eşlik edecek hem de.

Ama aksaklık birinci ve ikinci bölgede Trabzonspor’da. A. Parmak dışında orta alanda etkili pres yok, hızlı ataklara önlem alamıyor bordo-mavililer ve defans hep hazırlıksız yakalanıyor. Takım savunması çoğunlukla problem, çok daha zorda kalabilirler ama avantajları hücum hattı; ‘en iyi savunma hücumdur’ ilkesi en çok bu takımda anlam buluyor bence. Rakipleri, böyle bir hücum gücü olan takıma karşı defansif önlemleri daha çok almak zorunda kalıyor ve çok adamla atağa çıkamıyor, organize değil hızlı hücuma mecbur kalıyor. Trabzonspor işte bu atakları önlemede yol aldıkça puan yüzdesi daha da artacak kesinlikle.

AEK gibi az gol atıp az yiyen bir takıma karşı deplasmanda bu kadar rahat pozisyon bulması, 3 gol atıp turu aralaması, bu arada Avrupa turnuvaları için çok önemli ülke puanına katkısı yönüyle de takdirlik gerçekten.

11 günde 4 ciddi maç (AEK, Y.Malatya, AEK, Fenerbahçe) yapacak olan Trabzonspor’un bu zorlu serinin ilkinde alınan bu haklı galibiyetin bir karşılığı da, diğer 3 maç için takıma moral ve özgüven, rakiplerine korku vermesi. Zira hepsinin de üstesinden gelebileceğini gösteriyorlar rahatlıkla Karadeniz Fırtınası..

YAZARIN DİĞER YAZILARI

18 Nisan 2021 Pazar

Acemice eşlik!

11 Nisan 2021 Pazar

Biri eksik, biri stresli!

07 Nisan 2021 Çarşamba

Ya hücum?

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Kazanılacak 6 puan var

12.06.2021

Engin Verel

Reklamlar bitti

21.06.2021

Alen Markaryan

1'er milyon ceza verin

21.06.2021

Kenan Karcı

Şimdi oturup ağla!

21.06.2021

Mustafa Sapmaz

Güneş'e yazar!..

21.06.2021

Gürkan Ata

Acemice eşlik!

18.04.2021