• 26 Ağustos 2019 Pazartesi 08:00
  • |
  • 26 Ağustos 2019 Pazartesi 08:38

YAZAR

Gürkan Ata

Ekstra işler!

Paylaş

3 gün önce AEK ile deplasmanda oynayan bir takımın, 16 transferin ardından lig maçına aynı kadro ile çıkması düşündürücü gerçekten. Yorgunluk bir yana, karşında ligin tartışmasız en atletik-güçlü takımı olunca, çok zorlandı Trabzonspor. Yeni Malatyaspor’da Bifouma ve Fofana gibi enerji deposu futbolcular var, onları yönlendiren Guilherme ve Donald gibi beyin, Mina gibi özel isimler de eklenince rakiplerin işi gerçekten zor. Dikine hızlı paslarla yorup, 3. bölgede de pres yaparak rakibi hırpalıyorlar.

Böyle bir takım karşısında ekstra işler yapmak zorundasınız. İlk bölümde ezber bozan tek bir hareket gelmedi Trabzonspor’dan. 21’de ilk olumlu atak çıktı, Sörloth, Ekuban’ı kaçırdı. Topu alamayacağını anlayan Mina, cezasahası içinde Ekuban’ı omzuyla itip yere attı. VAR’a bile gitmeyen hakem Koray Gençerler’in –iyi niyetli olduğunu düşünerek- bundan sonra hangi itme hareketini penaltı ile cezalandıracağı merak konusu gerçekten!

Sonrasında yine konuk ekibin pas oyunu ve bitmeyen enerjisi ile oyunun kontrolünü ele geçirdiği dakikalar geldi. Trabzonspor’un tek şansı, ceza sahasına kadar başarıyla gelen sarı-kırmızılıların son vuruşlardaki yetersizliğiydi. Eleştirilen Hüseyin Türkmen’in milimetrik müdahalelerini de unutmamak lazım.

İlk yarının son dakikasında Trabzonspor, maçtaki en güzel atağını yaptı. Nwakaeme ile paslaşıp konuk defansın dengesini bozan Sosa’nın mükemmel ortasında ekstra işi yapan Abdülkadir Ömür oldu. 1.68’lik boyuyla, 1.96’lık Farnolle’nin müdahalesinden korkmadan kafayla golü attı.

O gol ikinci yarıda Trabzonspor’un işine çok yaradı, oyunun hakimi yaptı. Zira, Yeni Malatyaspor defansı biraz daha öne çıkartıp beraberlik için daha çok adamla hücuma çıkmaya başladı. Böylece maç, birebirde yetenekli, hızlı hücumu seven bordo-mavililerin sevdiği yapıya dönüştü. Rakibi çok kez, az adamla yakaladı ama farkı artıramadı. Ekstra işi yapmak bu kez bir beke kaldı; Pereira kendi hazırladı pozisyonda farkı 2’ye çıkardı.

4 maçı içeren 11 günlük zorlu periyottaki ikinci sınavı da başarıyla geçti Trabzonspor. Hem lig, hem Avrupa’da başarıyla yol alıyor. Yeni transferlerin katkı olarak sayısının da artmasıyla, çok daha sağlam adımlar atacağı işaretini veriyor bordo-mavililer.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

28 Kasım 2020 Cumartesi

Hükmetme değil kazanma!

23 Kasım 2020 Pazartesi

Enkaz mı bu?

08 Kasım 2020 Pazar

Bencillik ve beceriksizlik!

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Test pozitif!

24.11.2020

Engin Verel

Seç beğen oynat

22.11.2020

Alen Markaryan

Hakemler de kart görmeli

24.11.2020

Kenan Karcı

Koç imzalasa limit 400'e çıkacaktı

06.08.2020

Mustafa Sapmaz

Skora takılmadan

12.11.2020

Gürkan Ata

Hükmetme değil kazanma!

28.11.2020