• 14 Eylül 2022 Çarşamba 07:00
  • |
  • 14 Eylül 2022 Çarşamba 09:06

YAZAR

Gürkan Ata

Ekstra iş yapan da yok artık Trabzonspor'da!

Paylaş

Abdullah Avcı sanırım baskın oyun planını tamamen bırakacak, zira olmuyor. Organize atak geliştiremiyor bordo-mavililer, yana-geri paslarla güvensiz bir görüntü çiziyorlar ve çok kolay pozisyon veriyorlar. Yenilenmiş bir takım ve en azından uyum sorunu aşılana dek bir süreliğine seçenekleri, yeniden 'takım savunması'na dönmek olabilir!

2020-21 sezonunda Trabzonspor'un başına gelip o sorunlu kadro ile başardığı takım savunması ile kendi döneminin en az gol yiyen ekibi haline getirmişti bordo-mavilileri. Rakibi bozup hızlı hücumla küme düşme hattından alıp Avrupa'ya taşımıştı takımı Avcı.

Geçen sezon şampiyonluk gelirken; her maçta ekstra işler yapan farklı bir kahraman çıkınca ve goller-galibiyetler gelince, Uğurcan Çakır'ın da inanılmaz kurtarışlarının desteğiyle 'takım savunması' yerine 'hücum takımı' haline dönüştü Avcı'nın oyunu; pozisyon verdi ama kat kat fazlasını buldu zirve yolculuğunda.

Ama bu sezon, hücumda doğaçlama ilerliyor Trabzonspor, ekstra iş yapan da yok, yetmezmiş gibi savunmada sorun büyük. Uğurcan formsuz. Merkezde Hugo-Bartra uyumu yok! Hugo çok hata yapıyor, Bartra ise rakip takibinde yavaş ve neredeyse her müdahalesi dengesiz, uzun pasları boş alana!

Bir sorun da defansın önünde. Siopis'in yerine Gbamin'i tercih ediyor Abdullah Avcı. Ama Fransız oyuncu Siopis kadar rakibi bozamıyor, ondan iyi oyun kurmuyor şimdilik, top kapmıyor, sürekli kaptırıyor! Merkezden çok kolay geçiyor her rakip artık.

Rodrigues'in becerisine göre çalışılmış bir duran top organizasyonla golü erken buldu Adana Demirspor. Bu çalışmaya, bordo-mavililerin baraj kurmayarak destek sağlaması da ilginç doğrusu. Erken gol, ev sahibi ekibin ilk 11 tercihine fayda sağladı bir de.

9 numara kullanmadı çünkü Vincenzo Montella ve orta sahadaki kalabalıkla Trabzonspor'u rahat durdurup hızlı hücuma çıktılar. Bol pozisyon ürettiler, oyunu erken koparabilirlerdi ama sorunları, mükemmel gelip çok kötü son pas tercihi yapmalarıydı.

Bu durum bordo-mavilileri en azından bir puan için umutlandırdı ama enerjileri hiç bitmedi ev sahibi ekibin, son dakikada hem de stoperleri ile galibiyet golünü bulmaları ise çok anlamlıydı.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

23 Mayıs 2023 Salı

Fotoğraf netleşiyor mu?

19 Mayıs 2023 Cuma

Halı saha keyfi vardı derbide!

9 Mayıs 2023 Salı

1 asistle biten maç!

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Acil cevap lazım!

5.06.2024

Engin Verel

REKABETTE ASALET ŞART!

11.06.2024

Alen Markaryan

"NEDEN ŞAMPİYON YAPAMIYORLAR" İŞTE BELGESİ

11.06.2024

Kenan Karcı

Tabelaya aldırmayın

11.06.2024

Mustafa Sapmaz

Çocuklar gülüyor

20.05.2024

Gürkan Ata

Fotoğraf netleşiyor mu?

23.05.2023

Burak Çolo

Polonya maçının mesajları

11.06.2024