• 11 Nisan 2016 Pazartesi 09:28
  • |
  • 11 Nisan 2016 Pazartesi 09:28

YAZAR

Gürkan Ata

Duran toplar ve çözümsüzlük!

Paylaş

Hami Mandıralı da biliyor Medipol Başakşehir’in duran toplardaki farkını.. Uzun adamı çok ve bu şekilde çok gol bulmuş bu sezon konuk ekip. Mandıralı muhtemelen hafta içi buna önlem için ekstra çalışma yaptırmıştır ama nafile.. Yalçın, antrenmandaki rahatlıkla golü attı.. 
Bu sadece dünkü maçın anekdotu mu peki bu? 
İstatistikler ligimizde duran toplardan gelen gol sayısının yüzde 30’un çok üzerinde olduğunu gösteriyor. Yani güçlü-güçsüz, formda veya değil, herhangi bir takım duran top kazandı mı, üç denemeden birinde golü buluyor. Ligin en iyi defansına sahip takımı da aynı, en çok gol yiyeni de.. Belli ki her maçta, “Bir önlem alamadılar şu duran topa, iyi yerleşemediler, böyle gol yenir mi?” vs sözlerini hep duyacağız.. Duran topları savunmaya farklı bir çözüm arayışı usta teknik adamlar dahil muhtemelen yıllardır sürüyordur ama belli ki farklı bir yol henüz bulunmadı! 
Böylesine kolay (!) gelen golün ardından daha da pozisyonlar buldu konuk ekip.. İlk yarım saatte Trabzonspor sadece kaleci Esteban’la direndi. Sonrasında, inanılmaz hırsıyla takıma katkı veren Ramazan orjinli atakta Akakpo’nun Süper Lig’deki ilk golü geldi. Bu golde asisti yapan Özer’in çizgiden penaltı noktasına doğru topu çevirişi derslik, birkaç dakika sonrasında boş pozisyondaki vuruş denemesi ise komikti! 
Gol sonrası direnci artan Trabzonspor, Ramazan-Aytaç’ın çabası ile birlikte orta alanda üstünlüğü ele geçirdi ama kenarlar hiç çalışmayınca onları savunmak kolay oldu. Ramazan da sakatlanıp, yerine giren Okay da tamamen etkisiz olunca, takım savunması bitti, ibre Başakşehir’e döndü. İlginçtir, bu gel-gitlerin içinde Mehmet Ekici, Erkan Zengin, sonra giren Marko Marin’in hiç değişmemesi dikkat çekiciydi! Ne hücumda, ne savunmada hiçbir işe karışmadılar! 
Avrupa kupalarını kovalayan iki takımın mücadelesi vardı dün ama hiç tadı tuzu yoktu.. Biraz çaba vardı ama futbol; iki takım adına da Avrupa seviyesine asla uygun değil!

YAZARIN DİĞER YAZILARI

18 Nisan 2021 Pazar

Acemice eşlik!

11 Nisan 2021 Pazar

Biri eksik, biri stresli!

07 Nisan 2021 Çarşamba

Ya hücum?

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

'Ah be' dedirten zafer!

09.05.2021

Engin Verel

Sonuna kadar varım

09.05.2021

Alen Markaryan

Kurt kışı geçirir yediği ayazı unutmaz

11.05.2021

Kenan Karcı

Terim faktörü

07.02.2021

Mustafa Sapmaz

Enerjileri yükseldi

09.05.2021

Gürkan Ata

Acemice eşlik!

18.04.2021