• 20 Ocak 2022 Perşembe 07:00
  • |
  • 20 Ocak 2022 Perşembe 07:00

YAZAR

Gürkan Ata

Çıldırtıcı yakın markaj!

Paylaş

İki takımdaki eksikler çok olunca maçın şekli baştan belli oldu: Yaratıcılık değil, daha fazla mücadele eden kazanır! Trabzonspor Dorukhan-Berat, Giresunspor ise Zeki Yavru-Flavio ile oyun kurmaktan ziyade oyun durduracak isimlerle sahadaydılar çünkü.

Takımlar arasındaki farkı, bu ikililerin önündeki isimler belirledi, Trabzonspor'un biraz daha fazla gol beklentisin olmasının nedeni, Giresunspor'un 10 numarası Diabate'nin etkisiz halinin aksine ev sahibi takımda Bakasetas'ın yaptığı ekstra işlerdi. Hamsik'in yokluğunda oyun kurucuların arasına girip top aldı, sürekli arkadaşlarını hareketlendirmek için adeta zorladı Yunan oyuncu. Ama onun çabası yetmedi, öncelikle tıpkı geçen haftaki gibi yine ileride çoğalamadı bordo-mavililer, Giresunspor kadar temkinli değildiler elbette! Cornelius'a sadece iki kişiyle markaj altındayken top geldi mesela.

Bir diğer sorun ise çok şey umulan Edin Visca'ydı. Alışık olmadık şekilde Boşnak oyuncunun özellikle ilk yarıdaki tercihleri sürekli hatalıydı. Bir özel anekdot Uğurcan'a gerekiyor sanırım. Liderlikte aslan payı kesinlikle ona ait ama geçen hafta Sivasspor maçındaki basit hatasının ardından daha temkinli olması gerekirdi, şaşırttı yine. Dün 18'de gereksiz yere ileri çıkıp top istedi, ardından rahat pozisyonda topu rakibe attı. Flavio cesaret edebilse 40 metreden avlanabilirdi bu kez milli kaleci!

İkinci yarıda Trabzonspor baskın oyuna geçti, Dorukhan 8 numaradaydı artık. Bir fazla kişiyle hücum hamlesi, oyun üstünlüğünü tamamen bordo-mavili ekibe getirdi. 20 dakika tek kale oynadılar ama yine deneyen sadece Bakasetas'tı, yine yetmedi. Giresunspor başladığı gibi devam etti, mücadele gücüne güvendi, sabretti, ilk tehlikeli atakta öne geçti.

Trabzonspor ısrarla set oyunu ve şutlarla sonuç aradı ancak beraberlik golü, sürpriz şekilde geldi. Bu sezon hücumda beklerden katkı alamamıştılar ama Peres'in boş koşusu, ardından topla buluşup mükemmel ortası vardı. Nihayet Cornelius'a bir orta gelmişti, gol da geldi. Son bölümde 3'lü defansa dönüp saldırdı yine Trabzonspor, galibiyete çok da yaklaştı. Maçın adamı Bakasetas tekrarı ile birlikte iki penaltıda da kötü, Okan başarılıydı. Yaklaşık 4 dakika süren VAR incelemesi ve itiraz sürecinde Diarra'nın ona yaptığı açıkçası çıldırtıcı yakın markaj da işe yaramıştı belli ki!

YAZARIN DİĞER YAZILARI

23 Mayıs 2023 Salı

Fotoğraf netleşiyor mu?

19 Mayıs 2023 Cuma

Halı saha keyfi vardı derbide!

9 Mayıs 2023 Salı

1 asistle biten maç!

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

‘En kötü' iken kazanmak

3.12.2023

Engin Verel

Derbi için moral oldu

5.12.2023

Alen Markaryan

KONGRE

5.12.2023

Kenan Karcı

Seyirci kazandı

28.11.2023

Mustafa Sapmaz

Plandan üstün plan

4.12.2023

Gürkan Ata

Fotoğraf netleşiyor mu?

23.05.2023

Tuna Tunca

Jorge Jesus'un takıma en büyük etkisi

30.04.2023

Burak Çolo

Milli Takım, EURO 2024'e renk katar

3.12.2023