• 19 Şubat 2018 Pazartesi 00:05
  • |
  • 19 Şubat 2018 Pazartesi 00:05

YAZAR

Gürkan Ata

Can acıtan gerçekler

Paylaş

Hafta içinde ‘korkak değilim’ çıkışını yapmıştı Rıza Çalımbay. Cesur olduğunu kanıtlarcasına, Burak Yılmaz ile arkasına Abdülkadir, Yusuf ve Sosa üçlüsünü yerleştirdi. Ligin en az gol yiyen takımına karşı oyuna, tıpkı geçen hafta Fenerbahçe’nin yaptığı gibi ileride baskı kurarak başladı Trabzonspor. Etkili de oldu, ama süresi çok kısaydı. Duran topların özel takımı Başakşehir ilk baskıyı bu özelliğiyle kırdı. Her kornerde tehlike yarattılar, Trabzonspor’un direncini ilmek ilmek kırdılar.

Sonra orta alandaki yetenek farkı devreye girdi, bu arada geçen hafta Fenerbahçe’nin niye şanslı olduğu da anlaşıldı; O maçta oynamayan ikili Emre ve Mossoro’nun mükemmel uyumu ile Başakşehir kontrolü ele geçirdi. Aldıkları her topu ileriye ve etkili pas olarak kullandılar. Kanatlarda Visca ve Arda’ya iyi top taşıdılar, Adebayor’a atılan her orta etkili olmaya başladı. Okay ve özellikle Onazi’nin hücuma sıfır katkısı ile orta alanda çaresiz kalan Trabzonspor ise bildik sistemine döndü: Top kapıldığında defansın arkasına Burak’a uzun top atılacak, o kadar! Bu tabloda iki teknik adamın hazırladığı Adebayor ve Burak planında gülen taraf Abdullah Avcı oldu. 

Burak’ı ilk kez seyreden bir kişi ‘bunu halı sahada oynatmam’ derdi sanırım. Top saklama, arkadaşlarına pozisyon yaratma gibi derdi yok anladık da, net pozisyonlardaki tercihleri inanılmazdı. 

Adebayor’un o yaştaki çabasına ise şapka çıkarılırdı. Bu oyuncunun gol anında ve daha sonraki birçok kafa vuruşunda bordo-mavili savunmanın hali içler acısıydı!

Trabzonspor’da işler kötü gidiyor. Yönetimi sorunlu, hep ‘yenilmiyoruz’ diyen ama bu avuntusunu da kaybeden teknik adam şaşkın. Bunlara taraftar da eklendi ne yazık ki. Dünkü maçta faturayı ‘sadece’ 21 yaşındaki Yusuf Yazıcı’ya çıkartmaları, onun canını acıtmak için özel çabaları; ‘futbol şehri’ Trabzon’un geleceğine vurulan darbe, işlerin de her alanda zor olduğunun resmidir. 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

28 Eylül 2021 Salı

Kırmızı ateşledi ama liderliğe yetmedi!

24 Eylül 2021 Cuma

Korkunun skora faydası yok

19 Eylül 2021 Pazar

İtiraz hep işe yarar mı!

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

İki maçın gör dedikleri

13.10.2021

Engin Verel

Değişen bir şey yok

9.10.2021

Alen Markaryan

Fatura!

16.10.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Moral puanı ve taraftar

4.10.2021

Gürkan Ata

Kırmızı ateşledi ama liderliğe yetmedi!

28.09.2021