• 22 Ekim 2017 Pazar 02:00
  • |
  • 21 Ekim 2017 Cumartesi 22:51

YAZAR

Gürkan Ata

Çalımbay ve kabus!

Paylaş

Trabzonspor’un en yaratıcı ismi Abdülkadir, en süratlisi Castillo ve -sakat sakat oynayan Burak’ı düşünürsek- en güçlüsü Rodallega yedek. Rıza Çalımbay, kulübesindeki hamle gücü yüksek isimler nedeniyle maçın ileriki dakikaları için umut dolu planlar yapmıştır. Ama sahaya çıkardığı 11’le ne planladı, anlaşılamadı.

Taze fikirlerle daha iyi gözlem yapacağı umulan Çalımbay’ın, ligdeki en hareketsiz ileri 4’lüsü ile maça çıkması şaşırtıcıydı. Kanatlardaki Olcay ve Yusuf Yazıcı süratli değil, top gelince oyuna giriyor. Sonra da kanatta adam eksiltemedikleri için geriye dönüyorlar, atak yavaşlıyor. Burak zaten koşamıyor, pozisyon bekleyip tek vuruşla fayda sağlamaya çalışıyor. Onları destekleyecek Sosa da, bu durağan durum nedeniyle kısa pas yapmak zorunda kalıyor. Sonuçta atletik özelliği olmayan bu dörtlü nedeniyle Yeni Malatyaspor defansını bozacak, rahatsız edecek, şans topları dışında hiçbir gücü yoktu Trabzonspor’un.

Kaleyi tutan ilk şutu 27’de geldi zaten, o da Pereira’nın taç atışıyla oluşan atakta! Burak’ın vuruşunda Ertaç’ın refleksi alkışlıktı. Pereira’nın bu özelliği üzerinde üzerine biraz fazla durmalı bence Çalımbay. Duran toplar kadar etkili kullanıyor taç atışlarını ama doğaçlama yaşanan tehlikeler dışında farklı arayışları olmalı Trabzonspor’un, İzlanda’nın maçlarını incelemek faydalı olabilir!

Çalımbay’ın henüz yeni takımına ısınmadığının bir kanıtı da Sosa’nın atılmasıyla tescillendi. Sarı kartlı bu oyuncuya faul kullandırıldı, ön liberolar ilerideyken, dönen toplarda ani atağı kesme görevi ona kaldı. O durumlarda sıkça taktik faul yapılır zaten, Sosa göz göre göre ateşe atıldı. Gerçi onun da buna fırsat veren sorumsuzluğuna not düşmek lazım.

10 kişi kalan Trabzonspor’un tek şansı vardı; o da genç teknik adam Erol Bulut’un takımı, 1-0 öne geçtikten sonra fark yerine skoru korumayı daha çok düşünmesi. İleride daha çok çoğalsalar bordo-mavililer çok daha zor durumda kalabilirdi. Ev sahibi ekibin temkinli oyunu nedeniyle beraberlik şansı bile bulabilirdi Trabzonspor. Ama planlı değil, rastgele yüklendi, o da olmadı, kâbus devam etti. Yazık ki koca camia buna bile alıştı!

YAZARIN DİĞER YAZILARI

5 Aralık 2021 Pazar

Kazanma sanatı ve muhteşem ikili!

29 Kasım 2021 Pazartesi

Az atak, az şutla çok iş yapmak!

23 Kasım 2021 Salı

Lideri devirme sevdası!

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

O da izledi

5.12.2021

Engin Verel

El birliğiyle...

30.11.2021

Alen Markaryan

Canlı canlı! 2 puan gitti

4.12.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Plan ve sakinlik

22.11.2021

Gürkan Ata

Kazanma sanatı ve muhteşem ikili!

5.12.2021