• 24 Ekim 2021 Pazar 08:00
  • |
  • 24 Ekim 2021 Pazar 08:00

YAZAR

Gürkan Ata

Bir hamle, bir gol ve 3 puan!

Paylaş

Süper Lig'in ilk haftalarında, özellikle beşli hücum hattının coşkusu ve takım bütünlüğü ile sonuç aldı Trabzonspor, sonrasında ise ağırlıkla bireysel performanslarla liderliğe uzandı. İşte o son haftaların başrol oyuncuları Bakasetas ve Nwakaeme'nin olmaması, Göztepe maçını direkt "çok kritik" kategorisine soktu bordo-mavililer adına.

Tabii ki ilk yarı boyunca neredeyse organize tek bir atak üretememesinin nedeni bu iki oyuncuyla alakalı değildi sadece. Gervinho ve Djaniny, aldıkları her topu olumsuz kullanma rekoru kırmışlardır sanırım! Oyunu yönlendirecek isimlerden Hamsik formsuz, Berat ve Abdülkadir Ömür de etkisiz olunca atağa çıkarken, belki de bu sezon ilk kez bu kadar çaresiz kaldı Trabzonspor.

Ama bu durumda, özellikle ilk yarıdaki Göztepe performansı da çok etkiliydi: Mükemmel taraftar itici gücünü arkasına alıp top rakipteyken en az iki kişi ile karşısına çıkan, başarılı olamayınca agresiflik ve taktik faullerden çekinmeyen ev sahibi ekibin inanılmaz baskısını kırmakta çok zorlandı Trabzonspor. Çok arzuluydu Göztepe ve bu devrede inanılmaz koştular, bu coşku rakibe sürekli pas hatası yaptırdı.

Geçen hafta kazanılan maçta Fenerbahçe'nin iyi işleyen defans düzenini, son bölümde oyuna girdikten sonra Siopis bozmuştu. Dün de benzerini izledik, ikinci yarı oyuna girince benzer fayda sağladı Yunan oyuncu. Rakibe baskısı yerindeydi ama asıl farkı, çok koşup arkadaşlarına alan açmakta ve rakip defansın dengesini bozmakla yaptı. Bu tek hamle en azından dengeyi getirdi. Abdülkadir Ömür de aylar sonra kalitesinden kısa kesitler sununca golü buldu bordo-mavililer.

Liderlik yolundaki en büyük avantajı biraz da kulübe gücüydü Trabzonspor'un ama dün son bölümde bu yönde sıkıntılıydı. Mecburi değişikliklerin ardından Cornelius oyuna girdi ama onu beslemek, hücumda kalabalık yapıp, ileride top tutacak isim lazımdı, yoktu. Risk alan Göztepe karşısında hızlı bir isim iş yapardı, yoktu. Buna rağmen ligdeki en az pozisyona girdiği maçta çok önemli 3 puana uzanmalarındaki, Uğurcan'ın performansının yanı sıra bir şansları da, -son saniye karambolü hariç- Göztepeli futbolcuların erken tüketip son dakikalarda kullanacak fazla enerjilerinin kalmamasıydı belki de.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

23 Mayıs 2023 Salı

Fotoğraf netleşiyor mu?

19 Mayıs 2023 Cuma

Halı saha keyfi vardı derbide!

9 Mayıs 2023 Salı

1 asistle biten maç!

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Kayıp büyük

1.03.2024

Engin Verel

Şampiyonluk terapisi

3.03.2024

Alen Markaryan

Yükselen değerler...

29.02.2024

Kenan Karcı

Yeni kurbanlar mı istiyorsunuz!

28.02.2024

Mustafa Sapmaz

Kapalı kale

26.02.2024

Gürkan Ata

Fotoğraf netleşiyor mu?

23.05.2023

Burak Çolo

Ersin Destanoğlu'na açık mektup

3.03.2024