• 13 Mart 2018 Salı 00:07
  • |
  • 13 Mart 2018 Salı 00:07

YAZAR

Gürkan Ata

Bir genç kayboluyor

Paylaş

Trabzonspor’un oyun planında değişiklik yok. Kazanılan toplar uzun paslarla Burak’la buluşturulacak. Bunu herkes ezberledi de Akhisarspor’da Okan Buruk’un defansı bu kadar ileride kurması şaşırtıcıydı. Burak Yılmaz birçok kez rakibi birebir yakaladı ama ev sahibi ekibin şansı, golcü oyuncu çok formsuzdu. Dinç bir Burak ilk yarıda maçı kopartabilirdi.

Top kapmadaki başarısını son dönemlerde driplinge de yansıtan, final paslarını yapamasa da takımının oyun kurmadaki tek şansı olan Okay Yokuşlu’nun stopere çekilmesi ile Trabzonspor, Kucka ve Onazi’nin silik hali ile orta sahada çok yetersiz kaldı. Akhisar’da da Soner ve Muğdat’ın etkisiz futbolu ile sıkıcı bir ilk yarı izlendi.
Futbolseverlerin şansı Okay’ın devre bitiminde güle oynaya attığı gol oldu. Zira organize atak yapması hayal olan iki takım ancak böyle pozisyon yaratabilirdi. İkinci yarıda top orta sahada hiç kalmadı! Defanstan topu kapan rahatça rakip yarı alana geçti. Tenis maçı gibiydi bu bölüm, bir o kalede, bir bu kaledeydi. Çok gol çıkabilirdi, M. Yumlu’nun çıkmasıyla Akhisar defansının dengesi bozuldu, Akhisar defansı ondan önce daha dikkatliydi. Son anlarda Burak maçtaki ilk olumlu vuruşuyla gol attı, sonrasında “Nihayet N’Doye” dedirten asisti yaptı! Skoru ise kaleci Onur belirledi!

Maçtan çok Yusuf Yazıcı’nın durumuna geniş yer ayırmak gerekir. Sezon başında dev kulüplerin radarında, milli takım 11’indeydi. Futbol zekası, final pasları, sakinliği ve bir de jeneriklik golleri ile gündemdeydi. Golleri hemen herkesin aklına gelir; sağ kanatta topu alıp rakibin üzerine gider, birden içe çekip sol ayağı ile uzak direğe plase atardı. Sonra Rıza Çalımbay geldi! Yusuf sol kanada hapsoldu, sıradan bir oyuncu haline geldi. Sahi, Rıza hoca bu kararı verirken hangi verimi almayı düşündü? Çizgiden inme yeteneği yok, sürati yok ki orta yapsın. Ne yapıyor Yusuf, gelen topu düzeltiyor, içe çekiyor ama sağ ayağı yok, dolayısıyla hata yapıyor. Yazık ki Çalımbay bunu ısrarla anlamıyor. Naçizane fikrimiz: Yusuf Yazıcı 10 ya da 8 numarada oynatılmadığı müddetçe bir bir eriyecek. 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

6 Ağustos 2022 Cumartesi

Korner hocası almaya gerek yok!

31 Temmuz 2022 Pazar

Pamuk ipliği gibiydi zaten, iki bek yetti!

23 Mayıs 2022 Pazartesi

Futbolun güzelliği, Avcı'nın öngöremediği!

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

En önemlisi kazanmaktı

8.08.2022

Engin Verel

Burası Fenerbahçe!

9.08.2022

Alen Markaryan

Bu sevinçler camiayı diri tutar

9.08.2022

Kenan Karcı

Ne haber netekim yine geldi kasket!

1.05.2022

Mustafa Sapmaz

Golcü nerede?

12.08.2022

Gürkan Ata

Korner hocası almaya gerek yok!

6.08.2022