• 31 Ekim 2020 Cumartesi 08:00
  • |
  • 31 Ekim 2020 Cumartesi 08:00

YAZAR

Gürkan Ata

Bir çuval incir!

Paylaş

Kasımpaşa ilk 20 dakikada aynı anda Trabzonspor’un en sondaki 4’lüsüne bile baskı yaptı. Kendi defansını orta saha çizgisine yakın kurmuştu ve bu büyük bir riskti. Pekala kolayca kontra yiyebilirlerdi, bunun Kasımpaşa adına 2 açıklaması olabilir: Ya kendi oyuncularının geri dönüşlerine çok güvendiler. Ya da Trabzonspor’un, baskıyı kırıp bu kadar hızlı çıkacak formda isimlerden kurulmadığını düşündüler ki bu, geçen yılın şampiyon adayı bir takım için acı bir durumdu.

Gerçekten de Trabzonspor bu bölümde çok çaresizdi ve yenik durumdaydılar. Bir sıkıntı da geleceği muamma teknik direktörün kulübeden ne kadar enerji vereceğiydi! Newton, “Artık oturmaya başlayan yeni bir sistem deniyoruz” demiş, anlaşılmamıştı. Sanırım orta saha yok o övdüğü sistemde zira stoperlerle forvet arasında gerçekleşen garip bağlantılar vardı sadece.

O anda devreye, taktik veya coşku değil, Trabzonspor adına bir futbol mucizesi girdi: Nwakaeme. Bir iki çalım denemesi yaptı, tuttukça özgüveni arttı, daha çok denedi. iki gol attı, 1 gol attırdı. Kasımpaşa kulübesinin sadece bir adama önlem alamaması da bir başka acı teknik beceriksizlikti doğrusu.

Kasımpaşa 3-1 geriye düştükten sonra yeniden oyuna başladığı şekle büründü. Önde baskıya başladı ve hemen sonuç aldı, farkı bire düşürdü. Uğurcan’ın kurtardığı penaltı ile beraberlik fırsatını kaçırdı. Orta sahayı ve dolayısıyla oyunun kontrolünü tamamen rakibe kaptıran Trabzonspor’da Newton, yeni sistemini iyice belirginleştirdi sanki: Flavio’yu çıkarıp orta sahadan umudunu kestiğini kanıtladı. Uğurcan biraz daha direndi, o da bir yere kadar!

Trabzonspor’da geçen sezon iyi giden teknik heyetinin arasına, allayıp pullayıp Newton’u üçüncü isim olarak soktular, üstelik teknik direktörden 8 kat fazla maaş verdiler, orayı böylece karıştırdılar. Yetmedi, lig bitti, as isimleri elde tutamadılar, yerlerine vasat isimler aldılar. Açıkçası ekonomik savaşta alkış alan yönetim bir çuval inciri bu şekilde berbat ettiler.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

20 Ocak 2022 Perşembe

Çıldırtıcı yakın markaj!

16 Ocak 2022 Pazar

Gerçekçi bir yaklaşım: Kaybetmemek!

8 Ocak 2022 Cumartesi

Avantajları: Engel var panik yok!

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Faz3 çalışması!

21.01.2022

Engin Verel

Ağlanacak halinize...

20.01.2022

Alen Markaryan

Evlerinin önü boyalı direk!

19.01.2022

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Fark oyun yapısı

14.12.2021

Gürkan Ata

Çıldırtıcı yakın markaj!

20.01.2022