• 24 Ağustos 2021 Salı 08:00
  • |
  • 24 Ağustos 2021 Salı 08:00

YAZAR

Gürkan Ata

Bazen Devler Ligi… Bazen!

Paylaş

Maç başlar başlamaz, önceki 4 resmi maçın tekrarları yaşandı sanki: Sivasspor, Trabzonspor'un sürekli aksayan sol kanadına yüklendi. Yatabare ile işbirliğinde Kayode'nin bir metreden değerlendiremediği pozisyon zaten hızlı geçişlerde Trabzonspor'un sorun yaşadığını da yine, bu kez daha maçın başında hatırlattı sadece.

Ardından Kayode'nin kafa vuruşunda Uğurcan'ın kurtarışı, kısa bir moladan sonra yeniden kalitesini ortaya koydu, İsmail Köybaşı'na da özgüvenini artıracak acil bir an gerekli sanki! Ardından yine bilinenler vardı: Ev sahibi ekibin hücum hattı rakip ceza sahasında her şekilde tehlike yaratmaya başladı, şut, çalım, verkaçlar. Açıkçası günlerinde olduklarında devler liglerindeki kaliteyi rahatça ortaya koyabilecek bir grup o bölge!

Sadece Gervinho kendini bulamadı, faydalı olmaya çalışıyor ama tercihleri ve son vuruşlarında hata yapıyor. Takımını rahatça öne geçirebilecek fırsatları yakaladı ama o şansı Trabzonspor penaltı golüyle buldu. Çok tartışılan o pozisyonda Azubuike iyi niyetle kolunu sakladı ama dirseğine kadar! Ele kadar olan bölüm açık kaldı sanki!

Geçen sezon kaliteli ayak azdı Abdullah Avcı'nın takımında, top rakipteyken daha etkiliydi, alanı çok iyi kapatıp kaptıkları toplarla hızlı hücuma kalkıp sonuç arıyordu. Tek farklı galibiyetler ve az gollü maçları ezberletmişlerdi. Bu sezon ise tam tersi. Top Bordo-Mavililerdeyken çok etkili, coşkulu ve patlayıcılığına önlem almak zor. Nwakaeme'nin golü zaten hazırlanışı ve bitirilişi ile usta işi. Ama top rakibe geldiğinde alabildiğince dengesiz, kopuk Trabzonspor; derecesi bu kez 2. lig!

Rıza Çalımbay, peş peşe hızlı adamlarını çıkardı, topla daha çok oynayan, pas becerisi yüksek isimleri oyuna aldı. Sivasspor çok pas yaptıkça ev sahibi ekibi hataya zorladı ve penaltı ile oyuna ortak olma şansını yakaladı. O bölümde 5'li defans, 4'lü hücum hattı ve aralarında Hamsik vardı ve bu tablo yorgunluk arttıkça olumsuzluğu da artırdı.

Son bölümde oyunun şeklini, yeni transfer Siopis değiştirdi, enerjisi ile orta saha kontrolünü yeniden takımına taşıdı, hücuma hareketlilik kattı. 50-75'inci dakikalar arasında çok bocalayan bordo-mavililer, Yunan oyuncunun olduğu bölümde 3 puanı garanti altına aldı

YAZARIN DİĞER YAZILARI

20 Ocak 2022 Perşembe

Çıldırtıcı yakın markaj!

16 Ocak 2022 Pazar

Gerçekçi bir yaklaşım: Kaybetmemek!

8 Ocak 2022 Cumartesi

Avantajları: Engel var panik yok!

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Faz3 çalışması!

21.01.2022

Engin Verel

Ağlanacak halinize...

20.01.2022

Alen Markaryan

Evlerinin önü boyalı direk!

19.01.2022

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Fark oyun yapısı

14.12.2021

Gürkan Ata

Çıldırtıcı yakın markaj!

20.01.2022