• 20 Ocak 2021 Çarşamba 08:00
  • |
  • 20 Ocak 2021 Çarşamba 08:00

YAZAR

Gürkan Ata

Avcı ve Kartal!

Paylaş

Abdullah Avcı, hafta sonu Antalyaspor karşısında herkesi şaşırtmış, savunma takımı birden, hücum takımına dönüşmüştü. Trabzonspor o maçta, rakibi sadece yarı alanına değil, adeta kendi ceza sahasına hapsetmiş, topu o yayın çevresinde defalarca dolaştırmış, açık aramıştı. Oyuna hükmetmiş, ama son tercih sorunu nedeniyle bir puanla maçı tamamlamıştı. O futbolun sürdürülebilir olması açıkçası Bordo-Mavililer adına muazzam bir gelecek sunardı sevenlerine. Beklenti büyüktü o yüzden dün!

Konyaspor’da İsmail Kartal, Trabzonspor’un bu yararcı futboluna karşı iki net önlem aldı. Rakibin kanadındaki iki etkili ismi Ekuban ve Nwakaeme’yi etkisiz kılmak için solbek Barış ve sağbek Skubiç’i sabit bıraktı o bölgede, sonuç da aldı. Kravets ve arkasındaki üçlü ise gole kadar inanılmaz pres yaptı, Trabzonspor’un defans ve orta sahasının ileriye çıkmasına hiç fırsat tanımadı. Önceki maçın ileriye pas yüzdesi en yüksek takımı olan bordo-mavililer sürekli kaleci Uğurcan’a geri pas yapmaya mahkum oldu.

Devreye Abdullah Avcı girdi, tıkanan oyunu açmak için iki kanat arasında kritik bir karar verdi. Sol kanadı adeta beklemeye aldı, Nwakaeme ve Marlon son derece kontrollü, öncelikleri savunmadaydı. (Gerçi Nwakaeme gibi bir gücün enerjisini geride tüketmesi son derece tartışmaya açık bir konu.) Avcı, çözümü diğer kanatta aradı. Sağda Ekuban ve Serkan’ın bölgesine Abdülkadir Ömür’ü de desteğe gönderdi. Gol de buradaki klas organizasyon sonrası geldi.

Ömür sakatlanıp çıkınca Abdullah Avcı hemen planına geçti, beklenti artık sol kanattaydı. Abdulkadir Parmak ara ara sol açık gibiydi! Sonraki goller ise buradaki pozitif çabanın ürünüydü. Sadece Trabzonsporlu oyuncuların coşkulu oyunu değil, Avcı ile Kartal arasındaki taktik savaşında da açık ara üstünlük kuran Avcı’ydı.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

23 Mayıs 2022 Pazartesi

Futbolun güzelliği, Avcı'nın öngöremediği!

16 Mayıs 2022 Pazartesi

35 ve 37. hafta hariç mükemmel planlama!

11 Mayıs 2022 Çarşamba

Bir tarafta 4 kişinin 1 kişilik performansı ama diğer tarafta!

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Giderayak sürpriz

21.05.2022

Engin Verel

Şimdilik güle güle

16.05.2022

Alen Markaryan

"Ben başkan adayı olsam"

24.05.2022

Kenan Karcı

Ne haber netekim yine geldi kasket!

1.05.2022

Mustafa Sapmaz

Doğrular ve festival

22.05.2022

Gürkan Ata

Futbolun güzelliği, Avcı'nın öngöremediği!

23.05.2022