• 20 Ocak 2021 Çarşamba 08:00
  • |
  • 20 Ocak 2021 Çarşamba 08:00

YAZAR

Gürkan Ata

Avcı ve Kartal!

Paylaş

Abdullah Avcı, hafta sonu Antalyaspor karşısında herkesi şaşırtmış, savunma takımı birden, hücum takımına dönüşmüştü. Trabzonspor o maçta, rakibi sadece yarı alanına değil, adeta kendi ceza sahasına hapsetmiş, topu o yayın çevresinde defalarca dolaştırmış, açık aramıştı. Oyuna hükmetmiş, ama son tercih sorunu nedeniyle bir puanla maçı tamamlamıştı. O futbolun sürdürülebilir olması açıkçası Bordo-Mavililer adına muazzam bir gelecek sunardı sevenlerine. Beklenti büyüktü o yüzden dün!

Konyaspor’da İsmail Kartal, Trabzonspor’un bu yararcı futboluna karşı iki net önlem aldı. Rakibin kanadındaki iki etkili ismi Ekuban ve Nwakaeme’yi etkisiz kılmak için solbek Barış ve sağbek Skubiç’i sabit bıraktı o bölgede, sonuç da aldı. Kravets ve arkasındaki üçlü ise gole kadar inanılmaz pres yaptı, Trabzonspor’un defans ve orta sahasının ileriye çıkmasına hiç fırsat tanımadı. Önceki maçın ileriye pas yüzdesi en yüksek takımı olan bordo-mavililer sürekli kaleci Uğurcan’a geri pas yapmaya mahkum oldu.

Devreye Abdullah Avcı girdi, tıkanan oyunu açmak için iki kanat arasında kritik bir karar verdi. Sol kanadı adeta beklemeye aldı, Nwakaeme ve Marlon son derece kontrollü, öncelikleri savunmadaydı. (Gerçi Nwakaeme gibi bir gücün enerjisini geride tüketmesi son derece tartışmaya açık bir konu.) Avcı, çözümü diğer kanatta aradı. Sağda Ekuban ve Serkan’ın bölgesine Abdülkadir Ömür’ü de desteğe gönderdi. Gol de buradaki klas organizasyon sonrası geldi.

Ömür sakatlanıp çıkınca Abdullah Avcı hemen planına geçti, beklenti artık sol kanattaydı. Abdulkadir Parmak ara ara sol açık gibiydi! Sonraki goller ise buradaki pozitif çabanın ürünüydü. Sadece Trabzonsporlu oyuncuların coşkulu oyunu değil, Avcı ile Kartal arasındaki taktik savaşında da açık ara üstünlük kuran Avcı’ydı.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

23 Mayıs 2023 Salı

Fotoğraf netleşiyor mu?

19 Mayıs 2023 Cuma

Halı saha keyfi vardı derbide!

9 Mayıs 2023 Salı

1 asistle biten maç!

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

‘En kötü' iken kazanmak

3.12.2023

Engin Verel

Bileğinin hakkıyla

10.12.2023

Alen Markaryan

Hemen yarın sabah gönderin bunları

10.12.2023

Kenan Karcı

Seyirci kazandı

28.11.2023

Mustafa Sapmaz

Plandan üstün plan

4.12.2023

Gürkan Ata

Fotoğraf netleşiyor mu?

23.05.2023

Burak Çolo

Rıza Çalımbay takımı iyi hazırlayamamış

10.12.2023