• 7 Kasım 2021 Pazar 08:00
  • |
  • 7 Kasım 2021 Pazar 08:00

YAZAR

Gürkan Ata

80 sonrası Avcı'lık!

Paylaş

Beşiktaş'ın büyük coşku, çok pas ve baskı ile başlayacağını belli ki bekliyordu Abdullah Avcı. İlk başta hücum pres ile önlem almayı denedi, verim alamadı. Hemen ikinci plan devreye sokuldu Trabzonspor'da. Rakibi geride karşılamaya başladı ama öncelikle merkezden gelmelerine fırsat vermedi. Ve ataklarını bilerek, güçlü oldukları kendi sağ kanadına yönlendirmeye mecbur bıraktı. Beşiktaş o taraftan çok sayıda atak geliştirdi ama Pjanic destekli Larin - Umut ikilisinin son tercihleri hep kötüydü. Ne zamanki Rosier - Ghezzal'lı tarafa dönebildiler, hepsinde tehlike yarattılar. Ama kalede Uğurcan vardı!

Açıkçası Avrupa sonrası Beşiktaş'ın ara ara nefeslenmesi beklenildi ama uzun süre çok istekliydi ev sahibi ekip - zaten neredeyse tam kapasite dolu tribün desteği de vardı!-. Bir mecburi değişiklik durdurdu onları! Sakatlığının etkisi belli ki geçmemişti Bakasetas'ın, sahadaydı ama hiç faydası yoktu. Çıkana dek Beşiktaş orta sahası oyunu iyi yönlendiriyordu, başka bir Yunan Siopis girdikten sonra hep yaptığı gibi müthiş presle duvar ördü çoğu atağa. Nihayet, az adamla da olsa rakip yarı alana gitmeye başladı, önce Nwakaeme, Ersin'e takıldı, ama Hamsik-Abdülkadir Ömür işbirliği usta işiydi!

Maçın sorusu, ilk yarı biterken gelen bu golden sonra ortaya çıktı: Bu gol, ikinci yarıda iki teknik adama nasıl hamle yaptıracaktı? Ama Sergen Yalçın yine etkisiz kendi sağ kanadından atak geliştirmeye devam etti, yine topa daha çok sahip oldu ama yine rakip ceza alanına giremedi, yine pozisyon bulamadı. Beşiktaş risk alırken Abdullah Avcı'nın hızlı bir ismi oyuna alması işe yarayabilirdi, onda da hareket gelmedi. Skoru koruma önceliğindeydi ama planı, gereksiz bir geri pas bozdu.

Eşitlik golünden sonra nihayet müdahaleler geldi. Trabzonspor solda yarım Nwakaeme ile oynadı, sağ kanatta 80 dakika kimse yoktu! Yusuf Sarı ve Serkan Asan oyuna girdikten sonra hücum çeşitliliğini artırdı, kanatlar çalıştı ve oyuna ortak oldu. Son bölümde Sergen Yalçın'ın 1 puanı yeterli görmemesi de Abdullah Avcı'nın tam istediğiydi. Zaten haftalardır Avcı'nın Trabzonspor'u aynı, oyuna pozisyon anlamında tam hükmedemiyor ama son bölümlerde inanılmaz şekilde vites artırıyor. Dün de tekrarladı, 3 puan kazandı.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

29 Kasım 2021 Pazartesi

Az atak, az şutla çok iş yapmak!

23 Kasım 2021 Salı

Lideri devirme sevdası!

7 Kasım 2021 Pazar

80 sonrası Avcı'lık!

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Aslan gibi

26.11.2021

Engin Verel

Bu rotasyon değil!

29.11.2021

Alen Markaryan

Bilica'nın çukuru!

28.11.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Plan ve sakinlik

22.11.2021

Gürkan Ata

Az atak, az şutla çok iş yapmak!

29.11.2021