• 7 Temmuz 2024 Pazar 07:00
  • |
  • 7 Temmuz 2024 Pazar 07:00

YAZAR

Yüreğinize sağlık

Paylaş

Tüylerimizi diken diken eden bir ortam.

Belki de Türkiye'nin hiçbir milli maçı bu kadar özel anlam taşımamıştı. Merih'e verilen gereksiz cezanın, Türkiye için aslında bir ödül olduğunu eminim UEFA bile hesaplayamamıştı.

Bırakın bu haksız cezanın takım üzerinde yarattığı motivasyonu, bu ceza dünyanın dört bir yanındaki insanımızı birleştirdi, bütünleştirdi.

Milliyetçilikle ırkçılığı aynı kefeye koyan UEFA Disiplin Kurulu'na Merih Demiral'ın en kısa sürede 'Türk Milliyetçiliği'ni anlatan bir kitap hediye edeceğine inanıyorum.

Elbette maç öncesi yaratılan bu gergin atmosfer bizi motive ederken, aynı zamanda germişti de. Alman polisinin son derece barışçı taraftar yürüyüşlerine karşı saçma sapan yaklaşımı, gözaltı eylemleri doğrusu umudumuzu kırmıştı.

Bize karşı oluşturulan önyargının sahaya da etki edeceğini ister istemez düşünmeye başlamıştık. Maç başladığında rakibini tartan bir Montella takımı gördük.

Hücumdan önce, Hollanda'nın hücum aksiyonlarına karşı adeta bir test dönemi oldu ilk 15 dakika. Daha sonra Bizim Çocuklar, hücumda da boy göstermeye başladı. Birkaç tehlikeli pozisyon da bulduk ama yararlanamadık. Burada Barış Alper'in dünyanın en iyi stoperi olarak gösterilen Van Dijk'a karşı mücadelesini bir kez daha alkışlıyorum.

İşte bu ataklardan birinde korner kazandık. Hakan'ın kullandığı o kornerde Hollanda savunmasının uzaklaştırmaya çalıştığı top Arda Güler'e geldi. Arda da tıpkı Avusturya maçında Merih Demiral'ın başına nişanladığı gibi, bu kez onun cezalı olması nedeniyle yerine oynayan Samet Akaydın'ın başına nişanladı.

Soyunma odasına önde giderken, ikinci yarıda skoru korumak için savunma ağırlıklı bir oyun tercih etmenin hata olacağını düşünmüştüm.

Öyle de oldu. Montella hemen hemen hiç hücumu düşünmedi. Bu çok yanlış bir düşünce değildi, iyi de fırsatlar bulduk ama farkı açmadık. Montella'yı en çok eleştireceğim konu maç 1-1 olduktan sonra da aksiyon almamasıydı.

Geriye düştüğünde yaptığı hamleleri beraberlikte yapsaydı en azından psikolojik olarak rakibe mesaj verirdik. Geriye düştükten sonra yapılan hamleler oyuna olumlu etki etse de kaçan fırsatlar beraberliği bulmamızı engelledi.

Daha iyisini yapabilirdik. Genç bir takımımız var. Bize yaşattıklarınız için teşekkürler Bizim Çocuklar. Hepinizi gözlerinizden öpüyorum.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

7 Temmuz 2024 Pazar

Yüreğinize sağlık

3 Temmuz 2024 Çarşamba

Helal olsun size

23 Haziran 2024 Pazar

Ders almalıyız

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Geriye gurur kaldı

7.07.2024

Engin Verel

Yüreğinize sağlık

7.07.2024

Alen Markaryan

Nefesimizi tutmuş, Feyyaz'ın tünelden çıkmasını bekliyorduk...

16.07.2024

Kenan Karcı

Harika Çocuklar

3.07.2024

Mustafa Sapmaz

Mutluluğun resmi

27.06.2024

Gürkan Ata

Fotoğraf netleşiyor mu?

23.05.2023

Burak Çolo

İmzasıyla değil, sözleriyle kaybetti

19.07.2024