• 26 Kasım 2016 Cumartesi 02:00
  • |
  • 26 Kasım 2016 Cumartesi 02:00

YAZAR

Engin Verel

Yoğun bakımda bir soluk

Paylaş

Son 4 maçının üçünü İstanbul’da oynamış ve hepsini de kaybetmişti. Kadıköy’deki Fenerbahçe maçını çıkartırsak geriye kalan 2 maçını TT Arena’da kaybetmişti Galatasaray.

Dün akşam ise ligin üst sıralarındaki güçlü Bursaspor karşısında bir kez daha kendi sahasında kaza yapmamak için daha dikkatli sahaya çıkmış ancak beklenmedik bir anda defansının çizgi halinde yakalandığı bir pozisyonda, biraz da ofsayt kokan pozisyonda Kubilay’ın vuruşuyla 1-0 mağlup duruma düşmüştü.

Hemen golden sonra Barış Şimşek’in, golü ayağıyla atan Kubilay’ın bu sefer ceza sahasında koluna çarpmasına penaltı vermiyordu. Ancak maçın 30 dakikalık ilk bölümündeki durgunluk, Yasin ve Bruma’nın yer değiştirmesiyle canlanmış ve hemen sonrasında Sneijder, Podolski, Yasin üçlüsünün verkaçıyla, Yasin’in akıllı ve güzel plasesiyle beraberliği yakalayarak soyunma odasına moralli gitmişti.

Nedense Galatasaray’da Bruma’nın ayağına top gelince bu futbolcunun topu çok sevmesi ve egoistçe çalım hastalığına yakalanması ve sonucunda bir çok topu kaybederek pozisyonu öldürmesi artık faydadan çok zarar veriyorum.
Sneijder’in kendisine yapılan faulde ne kadar doğru karar verildiğini bilemem ama frikikten atmış olduğu gol klasına yakışır güzellikteydi. Ve Sneijder oynadığı ve oynattığı zaman Galatasaray rakibin üstünde baskı kurup, tehlikeli gol pozisyonları yaratan taraf oluyordu.

60. dakikaya baktığımızda topla oynama yüzdesi %78’e, %22 Galatasaray’ın lehineydi. Ancak yan paslarla topu ayağında tutmasına rağmen istenilen gol pozisyonuna giremeyen Galatasaray’da en büyük olumsuz etkenlerden biri de ön liberodaki De Jong’un dikine paslardaki başarısızlığıydı. Hemen yanındaki kaptan Selçuk’un da eskiden olduğu gibi uzun paslarla olumlu futbolu yerini, yan paslara bırakmış ve bu alanda yalan rüzgarları etkisizdi.

Linnes’in etkisiz olduğu, Sabri’nin ise her zaman olduğu gibi verimli futbolunun yanı sıra Yasin ve Podolski’nin de istekli ve kazanma hırsıyla yapmış oldukları mücadele Galatasaray’ın artılarıydı. Ancak Barış Şimşek’in, Podolski’nin dirseğinde Sivok’un kaşının yarıldığı pozisyonda faul ve sarı kart vermemesi de önemli bir hataydı.

Sonunda Bursa’nın istekli ve arzulu futbolu tecrübesizliğiyle kaybedilen 3 puanın yanı sıra, bu kadro bozulmazsa Hamza Hoca’nın önümüzdeki yıllarda iyi işler yapacağını gösterdi.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

22 Ekim 2021 Cuma

Gitmeyin daha iyi

18 Ekim 2021 Pazartesi

"Şansalan"lar bunlar!

9 Ekim 2021 Cumartesi

Değişen bir şey yok

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

"El freni" inince

22.10.2021

Engin Verel

Gitmeyin daha iyi

22.10.2021

Alen Markaryan

Şimdilik neyse!..

20.10.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Moral puanı ve taraftar

4.10.2021

Gürkan Ata

Bir hamle, bir gol ve 3 puan!

24.10.2021