• 18 Şubat 2018 Pazar 00:05
  • |
  • 18 Şubat 2018 Pazar 00:05

YAZAR

Engin Verel

Yeni transfer Fernandao

Paylaş

Geçen hafta Başakşehir’i deplasmanda deviren F.Bahçe, kadrosunda bu maç öncesi iki değişiklik yaptı. Dirar’ın yerine Valbuena’yı, kaleci Volkan’ın hasta olması nedeniyle Kameni’yi gördük. Kadroya diyecek bir şey yok ama kulübede üç isim dışında U21 takımından oluşan genç çocuklar vardı. Gençlere şans tanımak tabii ki güzel. Şampiyonluğa oynayan takımlarda işler iyiye giderken bu tercihler takdir edilir. Ancak zorlu virajlarda tökezlediğiniz zaman, kulübede bu isimlerle oyuna müdahale edemezsiniz. Bu düşüncem maçtan önceydi. Yıldız futbolcuların neden kadroda olmadıklarını açıkçası çok merak ettim. 

Maça gelecek olursak; Alanya’da futbolcuların çoğu istekli ve arzuluydu. Top ayaklarına geldiği zaman oyunu yönlendiren kişilerden oluşmuştu. Ancak son vuruşları yetersizdi. Ayrıca Hikmet Karaman’ın takımına şunu da hatırlatması lazım; futbol sadece top sizdeyken oynanmaz. Top rakipteyken boş olan bırakmamak ve pres yaparak rakibinizi durdurmanız gerekir. Aksi takdirde, -dün akşam ilk yarıda olduğu gibi- rakip 3 kere pozisyona girer, 2’si gol olur ve 1’i direkten döner. Siz ise, 3 gol pozisyonunda son vuruşları iyi yapamadığınız için soyunma odasına 2-0 yenik girersiniz. Tabii ki burada Kameni’nin kurtarışlarını unutmamak gerekir. Sağ kanatta Isla hem defansta hem de ofansta rakibi ezercesine oynadı. Valbuena ile Giuliano’nun, Fernandao’yu desteklemeleri karşısında da Alanya defansı rakibin girdiği üç pozisyonda sadece izleyici olarak kaldı. 

2. yarıda 2-0’lık skorla motivasyonu üst düzeye çıkan ev sahibi karşısında Alanya, mağlubiyeti kabul etmişçesine maçı bitirmek için sahaya çıktı. Topal ve Souza’nın orta alanda oyuna ağırlıklarını koymasıyla, Alanya’ya futbol oynama adına hiç şans vermedi. Aatif, Valbuena ve Giuliano’nun gezerek oynamalarına Fernandao’nun ‘Sadece gol atmıyorum defansıma da yardım ediyorum’ anlayışı içerisinde eşlik etmesini de takdir etmeliyim. Fernandao, devre arasında Fenerbahçe’nin adeta yeni transferi oldu. 

Hakem Ümit Öztürk’ü tebrik ediyorum. Temiz bir maç yönetti. Valbuena’nın artistçe birkaç kere kendini yere atmasını yemedi. Ancak yan hakemlerin iki hatası vardı. Biri Fernandao’nun ofsayt olan golü ve yine aynı futbolcunun çizgiyi geçen şutunun gol sayılmamasıydı. Son sözüm de Hasan Ali’ye. Güzel kardeşim, 3-0 galipsin haftaya belki de şampiyonluğu etkileyecek en önemli derbiyi oynayacaksın. Rakibi kendi ceza sahası önünde düşürüp sarı kart görmek nereden çıktı!..

YAZARIN DİĞER YAZILARI

9 Ekim 2021 Cumartesi

Değişen bir şey yok

1 Ekim 2021 Cuma

Sinyaller güzel

27 Eylül 2021 Pazartesi

İlk etap tamam

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

İki maçın gör dedikleri

13.10.2021

Engin Verel

Değişen bir şey yok

9.10.2021

Alen Markaryan

Fatura!

16.10.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Moral puanı ve taraftar

4.10.2021

Gürkan Ata

Kırmızı ateşledi ama liderliğe yetmedi!

28.09.2021