• 13 Ekim 2016 Perşembe 09:49
  • |
  • 24 Haziran 2020 Çarşamba 14:49

YAZAR

Engin Verel

YARINLARIMIZ TEHLİKE ALTINDA MI!

Paylaş

Dünya Kupası elemelerindeki son 3 maçında 2 puan alarak hüsrana uğrayan Milli Takımımız'ın 23 kişilik saha içi kadrosuna baktığımızda birçok futbolcunun eğitimini yurt dışında almış olduğunu görüyoruz. Orada yetişen ve doğduğu ülke takımlarında futbol oynayanların yanı sıra ülkemize de transfer olan birçok gurbetçi evladımız var. 
Konu onların orada yetişmesi değil. Konu 80 milyon Türkiye’nin neden genç futbolcu yetiştiremediği. Türkiye’de büyüyen ve yetişen çocuklarımızın hayata bakışı, sosyal yaşamı, sevgi ve saygısı, maalesef yurt dışında iki kültür arasında bocalayan genç kardeşlerimizden farklı oluyor. 
Onların teknik direktör, takım kaptanı gibi, hatta basınla ilişkilerinde mesafeli olup saygı eksikliği yaşadıkları biliniyor. Dolayısıyla ister istemez saha içi ve dışındaki problemler saha içine yansıyor. Ulusal takımda hatta kendi takımlarında sorunlar ortaya çıkıyor. 
Yarınlarımızın A Milli Takımı’nı oluşturacak olan U21'de bir tek F.Bahçeli Salih Uçan ve U19’da yine F.Bahçe’den Kadir Kağan Özdemir var. Peki diğer büyük takımlarımız futbolcu yetiştirme konusunda ne yapıyor? 
Bunu bugünden masaya yatırıp, yarınlarda problem olup, hesap soracağımıza bugünden çözmemiz gerekmez mi? 

İsimlerini bile bilmiyoruz 

U21 takımı Avrupa Şampiyonası’na yine elenerek gidemedi. Zaten son 8 şampiyonada da yokuz. Yarınları oluşturacak bu çocukları kimler, nasıl yetiştiriyorsa bu konular üstünde düşünmeleri gerekmez mi? 
Açık söyleyeyim. Bugün sokağa çıkın, Fatih Terim dışında U21 ve U19’u çalıştıran teknik adamların ismini sorsanız, toplumun yüzde 99’u bilmez. İşte onun için sadece milli maçların oynandığı 7-8 günlük periyot içerisinde hocaları ve oyuncularımızı eleştirmek yerine, ‘Yarınlar için ne yapıyoruz'un cevabını vermemiz gerekmez mi! 

Yakışmadı

Caner de Cenk Tosun da Avrupa eğitimi almalarına rağmen, iletişim problemi yaşıyor. Caner saha içerisinde agresifliği ile hem rakip futbolcular hem hakemlerden, Cenk Tosun ise giydiği formaya yakışmayacak şekilde hakemleri aldatıcı hareketleri ile tepki alıyor. Antrenmanda sadece sert bir pozisyondan dolayı birbirini dövecek şekilde bir ortam yaratmaları ikisine de yakışmadı. 

Onları ısıttık biz donduk

İzlanda Cumhurbaşkanı Gudni Johannesson'un "Seremonide Türk futbolcular, kendi montlarını vererek, çocuklarımızı ısıtırken, İzlanda halkının kalbini de ısıttı" demeci alkışlanacak bir olay. Ancak 2-0’lık mağlubiyet sonrası Türk halkının donup kalmasına acaba yetkililer ne diyecek?

Güzel, alkışlarım 

İzlanda'daki soğuk hava şartlarında çocuklara eşofmanlarını veren milli futbolcularımızın Türk toplumuna yakışır hareketlerini insanlık önünde alkışlıyorum. 

SORUYORUM

KÜÇÜK PARİS YENİLENDİ

Bizans döneminde şarap cenneti ve balık merkezi olarak bilinen Samatya, sıra sıra dizili tarihi restoranlarıyla günümüzde fark yaratmaya devam ediyor. Samatya Meydanı’nın restoranlarından Küçük Paris, Atilla Demir ve Mustafa Gürsoy yönetiminde yenilenen yüzüyle müdavimlerinin karşısına çıktı. Samatya'nın eski sakinlerinden olan gayrimüslimlerin 'Kuzim' adıyla bildiği Küçük Paris, özellikle Ege otlarından yapılan leziz mezeleri enginar, pilaki, kereviz, kaşarlı patlıcan, deniz ürünleri, zeytinyağlı çeşitleri, mevsim balıklarıyla yapılan buğulamaları, kavurmaları, özel  soslu kalamar tavayla paçanga ve balık böreğiyle dikkat çekiyor. Ustabaşı Şaban Yenisoy önderliğinde misafirlerini ağırlıyor. 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

18 Ekim 2021 Pazartesi

"Şansalan"lar bunlar!

9 Ekim 2021 Cumartesi

Değişen bir şey yok

1 Ekim 2021 Cuma

Sinyaller güzel

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Sahada 6 yoksa

18.10.2021

Engin Verel

"Şansalan"lar bunlar!

18.10.2021

Alen Markaryan

Fatura!

16.10.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Moral puanı ve taraftar

4.10.2021

Gürkan Ata

Kırmızı ateşledi ama liderliğe yetmedi!

28.09.2021