• 1 Aralık 2016 Perşembe 02:00
  • |
  • 1 Aralık 2016 Perşembe 02:00

YAZAR

Engin Verel

Yarınlardan ümitsizim

Paylaş

Ziraat Türkiye Kupası ilk maçında Gençlerbirliği’ne karşı, Advocaat haklı olarak ilk 11’de oynayan Aatıf’ın dışında 3-4 yedek, diğerleri ise genç futbolculardan oluşan bir kadroyla çıktı. 'Doğru mu yaptı?' derseniz iki gün sonra şampiyonluk yolunda çok önemli olan Beşiktaş derbisi düşünüldüğünde, Advocaat’ın böyle bir karar almasını takdirle karşılıyorum. Ayrıca gerçeği Fenerbahçe yönetiminde gizli olan Emenike’nin ülkesine gitmesi konusunda Advocaat haklı olsa gerek ki; bu futbolcuyu takım 10 kişi ve mağlup durumdayken bile oyuna almadı. Onu, gençlerin bulunduğu yedek kulübesine hapsetmesinden dolayı hocayı ikinci kez tebrik ediyorum.

Kalede Fabiano’nun, defansta ise Yiğithan’ın dışında üç tecrübeli futbolcu Van Der Wiel, Neustadter ve İsmail. İsmail dedim de Beşiktaş, Milli Takım ve Fenerbahçe formasını giyen böyle yetenekli ve tecrübeli bir ismin daha 10. dakikada takımını 10 kişi bırakması affedilmez bir hataydı. Ama affedilmez bir olay daha var. Kulüplerimize milyon eurolar verilerek alınan bu futbolculara hakem emeklilerinden oluşan bir ekip sezon başları kampta 2-3 gün içinde yeni kuralları anlatmalı. Böylece bu futbolcuların da neyi, nerede ne yapacağını bilerek pozisyonlara müdahale etmesi kolaylaşır.

Yiğithan’ın oyunun başında atmış olduğu kafa golünde rakip kaleci Hopf iki metreden topu seyretti. Bu onun adına affedilmez hataydı. Ancak ikinci yarı Yiğithan ve Neustadter'in, Rantie ve İrfan Can’ın attığı gollerde büyük hataları vardı. Hele hele Rantie’nın orta sahadan topla ceza sahasına gitmesine karşın bu iki stoperin topsuz olarak bu futbolcuya yakalayamamaları ne kadar ağır olduklarını ve kademe anlayışının eksikliğinin en güzel göstergesiydi.

Gençlere baktığımda açıkça söyleyeyim, Fenerbahçe’nin yarınlarından ümitsizim. Hele hele Salih’in maç boyunca sahada olup olmadığını bile anlayamadım. Ozan daha hazır değil. Ancak Stoch iyi bir yedek, Aatıf’ı ise hocanın ikinci yarı oyundan alması Beşiktaş maçında ilk 11 oynayacağının belirtisiydi.

10 kişiyle kazanılacak maçı genç ve yedekler başaramadı ama tribünde oturan üstatlar grubu cumartesi günü bu statta Beşiktaş’ı yenerek bu maçın acısını çıkartacaklardır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

23 Ocak 2022 Pazar

Zümrüd-ü Anka gelse...

20 Ocak 2022 Perşembe

Ağlanacak halinize...

16 Ocak 2022 Pazar

Geçiş dönemi!

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Bir çuval incir berbat oldu

24.01.2022

Engin Verel

Zümrüd-ü Anka gelse...

23.01.2022

Alen Markaryan

Larin'in halleri

25.01.2022

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Fark oyun yapısı

14.12.2021

Gürkan Ata

Çok net: Bu takım savunma yapamıyor!

24.01.2022