• 3 Eylül 2017 Pazar 01:12
  • |
  • 3 Eylül 2017 Pazar 01:12

YAZAR

Engin Verel

Yanlış bir değil

Paylaş

Maç öncesi 1 puanlı Finlandiya'nın, 2 puan üstümüzdeki 13 puanlı İzlanda'yı 1-0 yenmesi Millilerimiz için inanılmaz bir dopingdi. Daha doğrusu öyle olacağını düşünmüştüm. Çünkü bu maç, ümitlerimizin devam etmesi için en kötü berabere kalabileceğimiz bir maçtı diyebilirim.
Ancak ilk yarı oynanan futbola baktığımızda daha oyunun hemen başında Kravest’in kornerden gelen topa amatörvari kafa vuruşu, bizim için büyük şans olurken, fırtınanın geleceğinin de habercisi oluyordu. Nitekim hemen sonrasında Yarmolenko defans içerisinde her kademedeki futbolcuların hatasıyla, biraz da ofsayt kokan golle Ukrayna'yı öne geçirdi. Bu skorla maçın ilk yarısı biterse, ikinci yarı ümitleriniz düşüncesinde olmamama rağmen, yine aynı futbolcunun ilk yarının sonunda akıl dolu klas golüyle tüm ümitlerim bitmişti.
İkinci yarı ne olduysa sahada pres yapan, daha istekli ve hırslı bir oyun anlayışı içerisindeki takım görüntüsü vardı. Ancak bu da skoru değiştirecek doğru dürüst pozisyonlar üretemedik. Esasında konuşulacak ve eleştirilecek çok konu var ama böyle bir tadı ve tuzu olmayan maçtan sonra ne hocayı ne de hocanın ilk 11’i ve sonraki seçimlerini eleştirmek istemiyorum.
Defansa baksak iki kanatta kendi takımlarında oynamayan Şener ve İsmail’in nesini eleştireyim. Ön liberoda beğendiğimiz ve takdir ettiğimiz Mehmet hala Milli Takım’da stoper oynuyorsa insanın aklına ister istemez 80 milyonluk ülkede bu alanda oynayacak futbolcu yok mu sorusu geliyor. Ömer ve Çağlar gibi yurt dışında oynayan stoperlerimiz varken, Mehmet de daha verimli kullanılabilirdi.
Maçtan önce, "Bu mücadeleyi tecrübe kazanır" diyen Lucescu Avrupa’nın en zor ligi olan Bundesliga’da haftanın futbolcusu seçilen Nuri gibi bir tecrübeyi tercih etmezken, Fenerbahçeliler’in bile beğenmediği Ozan Tufan’ı ilk 11’e koymak ne kadar akıllıcaydı.
Milli Takım’a ilk seçildiğinde almadığın Oğuzhan’ı ilk yedek olarak oyuna sokman bile senin bazı fikri konularda eleştirenleri haklı çıkarttığını düşündürüyor.
Geldiğinden beri hafta sıkı bir çalışma temposu içinde gördüğümüz Lucescu'nun bu seçimleri yapmak için çalışmaya gerçekten ihtiyacı yoktu. Belki hiç çalışmasa daha doğru tercihler yapabilirdi. Umarım bu maçtan dersini almıştır ve Hırvatistan karşısına da böyle bir kadro çıkartmaz.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

22 Ekim 2021 Cuma

Gitmeyin daha iyi

18 Ekim 2021 Pazartesi

"Şansalan"lar bunlar!

9 Ekim 2021 Cumartesi

Değişen bir şey yok

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

"El freni" inince

22.10.2021

Engin Verel

Gitmeyin daha iyi

22.10.2021

Alen Markaryan

Şimdilik neyse!..

20.10.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Moral puanı ve taraftar

4.10.2021

Gürkan Ata

Kırmızı ateşledi ama liderliğe yetmedi!

28.09.2021