• 20 Ağustos 2017 Pazar 09:52
  • |
  • 20 Ağustos 2017 Pazar 09:52

YAZAR

Engin Verel

Tudor'un filleri

Paylaş

Galatasaray’ın ilk iki haftaki görüntüsü, Süper Lig'deki futbol kalitesinin çok üstünde. Rakiplerine korku, taraftarına güven veriyor. 
Hafta içinde 'Olağanüstü Divan'da Başkan Dursun Özbek'e üyelerin uyguladığı linç ve psikolojik baskıyı, Galatasaray futbol takımı da sahada rakiplerine uyguluyor. Bir sezonu bu performansla çıkartırlarsa peşin peşin söyleyeyim açık ara şampiyon olurlar. 
Geçen sene deplasmanlara giderken ayağı titreyen takım gitmiş, yerine 'Uzaylı' bir ekip gelmiş. Roket gibiler. Sahanın her yerinde saldırıyorlar, rakibin 'düşünme ve uygulama' dengesini bozuyorlar. Dün Osmanlıspor da bu manzara karşısında, Timur'un filleriyle karşılaşmış Osmanlı askerleri gibi ne yapacağını bilemez bir duruma düştü. 
Kuşkusuz ev sahibinin maç başlarken düşüncesi bu kadar geri yaslanmak değildi. Ama Galatasaray onları ister istemez geri püskürttü… 
Takımın o kadar yüksek bir enerjisi ve konsantrasyonu var ki hem izleyenler hem de oynayanlar keyif alıyor. O Türkiye Ligi standartlarında topu tutan, kontrol eden, oyun kuran ve bunu yaparken rakip yarı sahaya 2 dakikada geçen takım görüntüsü yok. Yaydan fırlamış ok gibi hücuma çıkıyorlar. Sağda Mariano ve önündeki Rodrigues olağanüstü işler yapıyor. Linnes-Tolga ikilisi de fena değil. Ancak Feghouli’nin takıma girmesinden sonra Galatasaray’ın oyunu kusursuza yaklaşır. 
Takım ahengini işleten Fernando ve Belhanda ikilisini bağlayan Ndiaye 'merkezi sinir sisteminin' omurgası… Bütün sinyaller doğru adrese, en kısa yoldan iletiliyor. 
Yeri gelmişken hakkını teslim edelim, sahada da bu tempoya katkıda bulunan bir hakem vardı. İki takım adına da öyle 'Uyduruk' düdükler çalmadı. 
Gomis’e burada ayrı bir paragraf açmak lazım. Hem fiziksel hem ruhsal olarak çok güçlü. Sadece gol atma konusunda değil, takımına pozitif enerji verme konusunda da usta. Koşuyor, atıyor, coşuyor, tribünleri havaya sokuyor. 
Bu tablodan çıkarttığım sonuç şu; Galatasaray taraftarının önünde bu sezon maç kaybetmez. Deplasmanlarda da Anadolu takımlarına puan vermez. Büyüklerle yapacağı mücadelelerde üstünlük sağlayabilirse istediğini kolaylıkla elde edebilir. Tabi bu temponun bir sezon devam ettirilmesi şartıyla. Bunu ne kadar başarabilecekler, işte ondan kuşkuluyum. 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

22 Ekim 2021 Cuma

Gitmeyin daha iyi

18 Ekim 2021 Pazartesi

"Şansalan"lar bunlar!

9 Ekim 2021 Cumartesi

Değişen bir şey yok

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Sahada 6 yoksa

18.10.2021

Engin Verel

"Şansalan"lar bunlar!

18.10.2021

Alen Markaryan

Şimdilik neyse!..

20.10.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Moral puanı ve taraftar

4.10.2021

Gürkan Ata

Kırmızı ateşledi ama liderliğe yetmedi!

28.09.2021