• 17 Eylül 2017 Pazar 00:01
  • |
  • 16 Eylül 2017 Cumartesi 23:28

YAZAR

Engin Verel

Tommiks değil Gomis

Paylaş

Bu sezon Galatasaray, 5 hafta başlamadan önce Süper Lig’de en fazla gol atan takım (11). Kasımpaşa ise Galatasaray’dan sonra ikinci sırada yer alıyordu (9). Yani Süper Lig’in bu sezon en fazla gol atan iki takımı dün akşam karşı karşıya gelecekti. Bu verilere bakınca iki takımın da gollü bir maçla bizi mutlu edeceğini düşündüm. Çünkü Galatasaray Süper Lig’de 8 maçtır yenilmiyor, bu süre Igor Tudor döneminin en uzun yenilmezlik serisi oluyordu. Enteresan olan ise Galatasaray’ın bu serisi geçen sezonun ikinci yarısındaki Kasımpaşa yenilgisi sonrasında başlamıştı (1-3). 

Önce Kasımpaşa’nın teknik adamı Kemal Hoca’yı tebrik ederim. Galatasaray’ı iyi analiz etmiş. Antalya maçındaki hava sıcaklığı ve nemden dolayı kötü futbolu bir yere atıp, gerçek Galatasaray’ın kendi sahasında neler yapabileceğini düşünerek defans ve orta alandaki mesafeyi açmadan rakibe gol atmasını önleyecek, kendi takımını ise ‘kontrataklarla golü bulursam ne ala’ düşüncesiyle futbolcularını maça hazırlamıştı. 

Nitekim ilk yarı Rodrigues, Belhanda, Tolga üçlüsü Gomis’le birlikte bir çok pozisyonda ceza alanına girmiş ama Youssef-Veysel ikilisine kaleci Ramazan da eşlik ederek Galatasaray’ın gol pozisyonlarında sonuca gitmesine fırsat vermemişti. 

45 dakika boyunca oyuna ağırlığını koyan Galatasaray olurken, Kasımpaşa gol adamları hatırladığım kadarıyla bir iki kez ceza sahasına girme başarısı göstermişlerdi. Buna karşın oyunun hemen başında Tolga, Rodrigues, Gomis ve Belhanda ile Kasımpaşa’yı zor duruma düşüren gol ayakları, ilk yarının sonunda Gomis’in ‘Ben kitaplardaki Tommiks değil, sahadaki klas golcü Gomis’im’ dercesine atmış olduğu gol ilk yarının skorunu belirledi. 

İkinci yarı Kemal Hoca, takımının daha fazla defans yerine, ofansif oynamasını istemesine rağmen ne enteresandır ki, 70. dakikada gecenin adamı Gomis’in atmış olduğu gole kadar Galatasaray’ın 1, Kasımpaşa’nın ise hiçbir şutu yoktu. 

Genel olarak baktığımızda seyirci ve saha avantajıyla Galatasaraylı futbol yıldızları, tok değil doymayan kimlikleriyle sahada sergilemiş oldukları futbolla ve haklı galibiyetle 3 puanı aldılar. Şampiyonluk yolunda ‘En iddialı takımların başındayım’ mesajını da bir kez daha verdiler. 

Şu bir gerçek ki; Galatasaray’ın yarınlarda Tolga’nın yerine Feghouli’nin ilk 11’e girmesiyle tahminim Sarı-Kırmızılı ekipte Türk olarak bir tek ikinci golün asistini yapan Serdar Aziz kalacak.   

Bazı futbol takımlarımız transfer yaparken saha içindeki başarılı Gomis değil, namı kitaplarda kalmış Tommiks’leri milyon eurolarla getirmezler. Taraftarına da hayal satmazlar. 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

9 Ekim 2021 Cumartesi

Değişen bir şey yok

1 Ekim 2021 Cuma

Sinyaller güzel

27 Eylül 2021 Pazartesi

İlk etap tamam

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

İki maçın gör dedikleri

13.10.2021

Engin Verel

Değişen bir şey yok

9.10.2021

Alen Markaryan

Fatura!

16.10.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Moral puanı ve taraftar

4.10.2021

Gürkan Ata

Kırmızı ateşledi ama liderliğe yetmedi!

28.09.2021