• 24 Nisan 2017 Pazartesi 01:00
  • |
  • 24 Nisan 2017 Pazartesi 01:00

YAZAR

Engin Verel

Tarih tekerrür etti

Paylaş

Şampiyonlar Ligi’ne ikinci sıradan girmek için iki takım için de çok önem taşıyan bir maçtı dün akşamki derbi. Ama daha önemlisi Fenerbahçe taraftarının deplasman yasağı kalktıktan 2228 gün sonra Telekom Arena’da olmasıydı. Dile kolay. Son olarak 18 Mart, 2011’de Galatasaray deplasmanına gitmişti Fenerbahçe sevdalıları.
Uzun yıllardır Galatasaray ve Fenerbahçe arasındaki derbilerde netice olarak çoğunlukla başarılı olan taraf Fenerbahçe’ydi. Ancak dünkü futbola baktığımız zaman Sarı-Lacivertliler’in iç veya dış sahada olsun rakibine karşı bu kadar aciz futbol oynadığına şahit olmamıştım.
Maçın 5'te 4’lük zaman sürecini 11 kişiyle sahaya kapanmış, 5-4-1 taktiğiyle rakibe karşı maçı gol yemeden bitireyim anlayışıyla bir futbol sergiliyordu Advocaat'ın talebeleri.
İki takımın da maça damga vuracak adamlarına baktığımızda maalesef bu isimler sahada istenilenden çok uzaktaydı. Tabii ki bu konuda kendilerini tutan rakiplerini de oynadıkları futboldan dolayı takdir etmeden geçemeyeceğim. Örneğin Carole’nin, Lens’i sahadan silmesi, Şener’in, önce Bruma daha sonra Rodriques’i durdurması bunlara Hasan Ali ve Sabri gibi defansın kanat futbolcularını da eklediğimizde iki takımın da sonuca gidecek olan kanat adamlarını sahadan sildiğini, dolayısıyla bilhassa Fenerbahçe’nin gol pozisyonuna giremediğini görüyoruz.
İlk yarı boyunca Podolski, Sneijder, Yasin ve Selçuk’un şutları da ya isabetsizdi ya da kaleci Volkan’ın üzerine gitti. Bunun dışında rakibine inanılmaz baskı kurmasına rağmen bir türlü golü bulamayan Galatasaray’ın gol ayakları, Skrtel ve Kjaer’e takılırken, Souza ve Mehmet Topal da geçmiş maçlarda olduğu gibi ofansif değil defansif oynadılar. Bundan dolayı Galatasaray boş alan bulamadı ve kaleye rahat şut çekemedi.
Galatasaray’ın oyun kurucusu Sneijder’in büyük düşüşte olduğunu, Fenerbahçe’de ise Van Persie ve Aatif’in sonra Volkan Şen ve Sow’un lig bitmemesine rağmen sanki sezon kapanmışçasına isteksiz futbolları dikkat çekti. Galibiyete ulaşma açısından kayda değer bir futbol oynamadılar. Ancak son dakikalarda Galatasaray risk alınca hızlı hücum fırsatları bulup, birinde de golü atarak bir kez daha tarihi tekerrür ettirdiler.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

6 Aralık 2021 Pazartesi

Yedek kulübesi!

30 Kasım 2021 Salı

El birliğiyle...

29 Kasım 2021 Pazartesi

Bu rotasyon değil!

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

O da izledi

5.12.2021

Engin Verel

Yedek kulübesi!

6.12.2021

Alen Markaryan

Teslimiyetçilik

7.12.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Plan ve sakinlik

22.11.2021

Gürkan Ata

Kazanma sanatı ve muhteşem ikili!

5.12.2021