• 22 Ocak 2018 Pazartesi 00:05
  • |
  • 22 Ocak 2018 Pazartesi 00:05

YAZAR

Engin Verel

Talisca'yı unutursan...

Paylaş

Futbolun vazgeçilmez bir-iki kanunu vardır. Bence birincisi, rakibin golcüsünü ve arkasındaki oyun kurucusunu oyundan düşürmek için stoperinle ve ön liberonla ya alan savunması ya da adam adama markajla durdurman gerektiğidir. 

Maç öncesi 17 maçta 17 puanla 16. Sıradaki Antalyaspor’da dünya yıldızı dediğimiz iki üç futbolcunun yanı sıra ilk 11’de oynayan 5 futbolcusu yoktu. Hatta Başkanı da ayrılmıştı. Beşiktaş’a gelirsek Tosic ve Pepe’nin yerine onları aratmayacak dünya yıldızları Medel ve Vida vardı. Bu ikilinin sağında Adriano ve solunda Caner’le ilk kez bir araya geliyordu bu dörtlü. Ancak rakip Antalyaspor’u analiz ettiğimizde maç öncesi Beşiktaş’ın rahat kazanacağını düşününler çoğunluktaydı. 

Tahmin ettiğim kadarıyla Şenol Güneş de rakibinin yedeklerinin bu kadar futbola aç olacağını düşünmemişti. 
Onları fazla tanımadığı için önlem de alamamıştı. İşte bu gençler 50 dakika yıldızları aratmayacak bir onur mücadelesi vererek Beşiktaş’ın yıldızlarını durdurmuştu. Ancak Hamza Hamzaoğlu ve talebeleri, golcü Negredo’yu durdururken, görülmeyen kahraman Talisca’yı unutmuşlardı. 

Ve nitekim bu futbolcu, 3 gol atmış ama hakem Halis Özkahya ilkinde değil diğerlerinde orta sahayı göstermişti. Charles’ın oyun başında attığı golde bir kez daha gördük ki, Adriano sağ bekte değil ama sol bekte daha başarılı oluyor. Tıpkı, Atiba’nın yanında Oğuzhan değil Tolgay‘ın başarılı olduğu gibi. Quaresma ve Babel’e söylenecek laf yok. 

Rakipleri bu iki ismi nasıl durduracağını önceden kestirirse etkili ortalarını ve çalımlarını engellemiş olur. 

Oyunun başlarında bu söylediklerimi yaptılar ama sonra bireysel futbolcu kimlikleri üst düzey olan Quaresma ve Babel karşısında yapacak bir şeyleri olmadığı için oyundan düştüler. 

Antalyaspor’un tok ve yıldız futbolcularını bilmem ama futbola aç ve onurlu yeni futbolcularla, yeni hocasıyla ligde kalma açısından umut verdiğini düşünüyorum. 

Beşiktaş’a gelirsek yıldızlar topluluğu içerisindeki bu kadro eğer şampiyonluğa oynuyorsa, hakem son düdüğü çalıncaya kadar maçı bir farklı galibiyetle götürmemesi lazım. 

Geçmişte bunun acılarını çeken Beşiktaş’a geçen sene kendi evindeki F.Bahçe maçını (1-1) hatırlatırım.  

YAZARIN DİĞER YAZILARI

27 Eylül 2021 Pazartesi

İlk etap tamam

24 Eylül 2021 Cuma

Hoca Mesut'u yanlış oynatıyor

23 Eylül 2021 Perşembe

Sıfırdan başlamaz

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Demek ki neymiş!

27.09.2021

Engin Verel

İlk etap tamam

27.09.2021

Alen Markaryan

Bacağının arkasını tutanın maçtan çıkacağı bir takım değil bu!

28.09.2021

Kenan Karcı

Şeytani Düzen ve Cebelitarıkspor!

9.09.2021

Mustafa Sapmaz

Günlük performans

5.09.2021

Gürkan Ata

Kırmızı ateşledi ama liderliğe yetmedi!

28.09.2021