• 10 Kasım 2016 Perşembe 02:00
  • |
  • 10 Kasım 2016 Perşembe 02:00

YAZAR

Engin Verel

Taksimspor bakanlık desteğiyle geleceğe umutla bakıyor

Paylaş

Öyle spor kulüpleri vardır ki, Türk sporuna adeta kilometre taşı olmuşlardır. Bu kulüplerden verebileceğimiz en iyi örnek Taksim Spor Kulübü. 1940 yılında kurulan Ateş, Güneş, Kale ve Nor Şişli’nin birleşimiyle Türkiye’de yaşayan Ermeniler tarafından kurulan bir kulüp. 1954 yılında ne amatör futbol liginde fırtınalar kopartan Taksim Futbol Takımı, 1963-1964-1965 sezonunda Mahalli Lig’de şampiyon oluyor. Toprakspor’la Şeref Stadı’nda oynanan çok büyük bir ceza ile karşı karşıya kalıyorlar. Ardından çıkan afla tekrar Türk sporuna kaldıkları yerden hizmet etmeye devam ediyorlar. Taksim Spor’un Türk sporuna yetiştirdiği değereler şöyle bir göz atacak olursak; Ordinaryüs lakaplı Lefter Küçükandonyadis, Ortadoğu Boks Şampiyonu ve Türkiye’nin ilk Profesyonel Boksörü Garbis Zakaryan, Tenekeci Garbis, Tükiye’de tek gözlükle oynayan Garbis Parsehyan, Nubarik, Alksan Dadyan, Galatasaray’lı Çilli Mehmet, Metin Türel, Onur Belge, Coşkun Özden, Minas Asa, Corc Papazyan, Varujan Aslanyan ve Türk futbolunun “Bay Gol” lakaplı aynı zamanda Kulüp Başkanı Sarıyer’li Garo...

Mazisi bir çok başarılarla süslenmiş olan kulübün ne yazık ki, kendine ait bir antrenman sahası dahi olmaması yerel belediye başkanı tarafından Feriköy’de boş bir araziye önce toprak, daha sonra suni çim olmak üzere Taksim Spor Kulübü’ne saha ve tesis kazandırılıyor. Ancak yapılan tesis Milli Eğitim’e okul alanı olarak ayrıldığı için Taksim Spor Kulübü’ne encimisil uygulanıyor. 2000’de başlayan süreç, 2015 yılına kadar çözümsüzlükle devam ediyor. Benim de yakından tanıdığım ve birlikte Türkiye Futbol Vakfı’nda Müdürlük görevini yürüten ve Türk sporuna birçok kademede hizmet eden kardeşim Aram Kuran’ın çalışmalarıyla çözüm süreci başlatılıyor.

Ülkemizde 2002 yılında iktidar olan ve bilhassa futbolun içinden gelen bir Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve onun önderliğinde sporun gerçek dostu olan genç ve başarılı Gençlik ve Spor Bakanımız Akif Çağatay Kılıç var. Taksim spor Kulübü’nün içinde bulunduğu soruna derhal müdahale edilerek önce 5000’lik planlarda değişiklik yapılarak “Taksim Süleyman Seba Tesisleri”, İstanbul Gençlik Spor Bakanlığı’na spor alanı olarak tescil edilip, bugün 650 lisanslı sporcusuyla 6 branşta Türk sporuna hizmet eden Taksim Spor Kulübü’ne tahsisi gerçekleşiyor.

Ben eski bir futbolcu, bir spor adamı ve Türkiye Futbol Vakfı Başkanı olarak Cumhurbaşkanımıza, Spor Bakanımıza ve bu konunun çözümünde yer alan herkese şahsım ve ülkem adına teşekkür ediyorum.

Beni mutlu eden bir başka husus da, bu ülke uğruna Milli formayı terleten bu köklü spor kulübünün sorunun çözülmesinin yanı sıra bütün dünyaya da vereceğimiz mesajdır. Ne mutlu ki bize, 1940 yılında kurulan Ermeni spor kulübünün sorunlarının ayrım yapılmadan mutlu sona ulaştığını görmek.

Matematikleri zayıf

Dursun Özbek, Kadıköy’de oynanacak Fenerbahçe derbisi için, “Orada sürpriz yapabiliriz. Orada kazanamadık. Ama bu oyun 3 neticeli. Sonucun ne olacağını da kimse bilemez" şeklinde bir açıklama yapmıştı. Normal olarak bu sözlerini incelediğinizde çok gerçekçi görüş olduğunu söyleyebilirim. Ancak bazı taraftar sayın Başkan’a, "Galatasaray’ın, Fenerbahçe’yi yenmesi ne zamandan beri sürpriz sayılıyor" diye sert ifadeler kullanmışlar. 

Her halde bu taraftarların okullarında matematik dersleri zayıftı. 17 yıldır, kaç maçtır Sarı-Kırmızılılar’ın Kadıköy’de Fenerbahçe’yi yenemediğini ya bilmiyorlar ya da doğru hesap yapamadılar. 

Başkanlara tebrik

Süper Lig’de son 3 sezonda değişmeyen iki teknik direktör var. Bunlardan biri Abdullah Avcı, diğeri de Aykut Kocaman. İki hocanın  da son yıllarda başarı grafiklerini her geçen gün yukarı doğru çıkıyor. Bu istikrarı sağlayan kulüp başkanları Göksel Gümüşdağ ve Ahmet Şan’ı tebrik etmek gerekmez mi? 

Aferin Yusuf

Trabzonlu Yusuf Erdoğan’ın, Quaresma ve Beşiktaş taraftarlarının kendisine “Geçmiş olsun" temennisine karşın mesajla teşekkür etmesi futbol adına takdire şayan bir davranış. Darısı Türk futbolu içerisindeki başkanından, masörüne kadar görev alan diğerlerinin başına. Herkes böyle yapsa iyi olmaz mı?

Daha önceleri neredeydiniz

Fransa’daki Avrupa Şampiyonası’nda bugüne kadar başkalarının yapması gereken, arabuluculuğu yapanlara teşekkür ediyorum ve kendilerine "Daha önceleri neredeydiniz" şarkısını gönderiyorum.

Buyur buradan yak!

Son haftalarda günün konusu hakemlerin 4 büyüklere karşı verilen ve verilmeyen doğru ve yanlış kararları tartışma konusu olmuştu. Size bu tabloyu sunuyorum. Buyurun, inceleyin. Karar sizin.

Beşiktaş’a 58 kırmızı
Rakiplerine 36 kırmızı
Fenerbahçe’ye 36 kırmızı
Rakiplerine 57 kırmızı
Galatasaray’a 42 kırmızı
Rakiplerine 55 kırmızı
Trabzonspor’a 41 kırmızı
Rakiplerine 39 kırmızı

YAZARIN DİĞER YAZILARI

26 Ekim 2021 Salı

Hataların derbisi

25 Ekim 2021 Pazartesi

İsabetsizler takımı!..

22 Ekim 2021 Cuma

Gitmeyin daha iyi

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Derbide iki top yapılmaz mı?

26.10.2021

Engin Verel

Hataların derbisi

26.10.2021

Alen Markaryan

Adalet önemlidir siz olsaydınız ne yapardınız?

27.10.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Moral puanı ve taraftar

4.10.2021

Gürkan Ata

Bir hamle, bir gol ve 3 puan!

24.10.2021