• 13 Aralık 2023 Çarşamba 07:00
  • |
  • 13 Aralık 2023 Çarşamba 07:00

YAZAR

Tadımız tuzumuz yok

Paylaş

Pazartesi Süper Lig'de iki tane maç vardı. Ama biz o maçlardan çok ertesi gün Galatasaray'ın Şampiyonlar Ligi'nde Parken Stadı'nda çıkacağı kader mücadelesine odaklanmıştık. Ne yazık ki öyle olaylar yaşandı ki kolumuz-kanadımız kırıldı. Elimizi, kolumuzu oynatıp futbol hakkında bir kaç kelam edecek mecalimiz kalmadı.

Bir deli kuyuya taş attı, 40 akıllı çıkartamadı misali Türkiye bir delice hareketin kasvetine büründü iki gündür. Bu konuda ilgililer çok şey söyledi, söylenecek çok şey daha var ama şimdilik bağrımıza taş basıp, Kopenhag maçını almalı, sonra kendi mevzumuza dönmeliyiz.

Çivi çiviyi söker misali bu efkarlı havamız santra vuruşuyla biraz dağıldı, yeniden futbola odaklanmaya çalıştık.

Kopenhag'ın ilk 10 dakikadaki 'Sindirme' taktiği işe yaramadı. Galatasaray geride iyi çoğaldı, boş alanları iyi kapattı, fırsat vermedi. Üstelik soldan Angelino ve Zaha, sağdan Boey ve Tete ile getirdiği toplarla Kopenhag kalesini zorladı. lk 10 dakika geçildiğinde pabucun pahalı olduğunu gören Wikingler hücumdan çok savunma pozisyonuna düşmüştü bile.

Hele 20'nci dakikadan sonra kontrol tamamen Galatasaray'ın eline geçmişti. Zaten devre bittiğinde de rakamlar bunu söylüyordu. Yüzde 60-40 topla oynama üstünlüğü Galatasaray'daydı ama atılan 6 şuttan hiçbiri kaleye isabet etmemişti.

İlk yarıda dikkatimi çeken detaylardan biri şuydu. Achouri, Tete'den kaptığı bir topu Galatasaray kalesine kadar taşıdı. O sırada onu takip etmeye çalışan Tete orta sahaya kadar kovaladı ama 15 metre fark yedi. Bu pozisyonun aynısını Achouri ilk yarının sonlarına doğru Boey ile yaşadı. Tete'ye yaptığını Boey'e de yapmaya kalktı ama boyunun ölçüsünü aldı. Boey bu sezon müthiş oynuyor. Sadece bu iki pozisyon arasındaki fark bile onun ne kadar özel bir yetenek olduğunu, çabukluğunu ortaya koyuyor.

İkinci yarıda da ilk devrenin devamı bir oyun vardı. Galatasaray oyunu kontrol eden ve gol beklentisi daha yüksek olan takımdı ama bir savunma hatasıyla Kopenhag öne geçti. Sonrasında Okan Buruk tüm riskleri alıp, kazanmaya yönelik hamleler yapsa da baskı ve kaçan fırsatlar heyecanı artırmaktan başka işe yaramadı. Galatasaray, Şampiyonlar Ligi'nde alnının akıyla ülkemizi temsil etti. Zor bir grupta iyi işler yaptı. Belki UEFA Avrupa Ligi'nde devam etmek onlar için daha iyi olacak.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

25 Şubat 2024 Pazar

Tebrikler!...

18 Şubat 2024 Pazar

Yanlıştan dönmek…

16 Şubat 2024 Cuma

Atan-tutan avantajı

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Kâbus gibi

23.02.2024

Engin Verel

Tebrikler!...

25.02.2024

Alen Markaryan

Bu takıma biraz daha moral lazım...

26.02.2024

Kenan Karcı

Erdal Bey'i ‘Alkış'layacağım!

6.02.2024

Mustafa Sapmaz

Kapalı kale

26.02.2024

Gürkan Ata

Fotoğraf netleşiyor mu?

23.05.2023

Burak Çolo

Kimse kendini kandırmasın!

25.02.2024