• 13 Eylül 2016 Salı 10:43
  • |
  • 13 Eylül 2016 Salı 10:46

YAZAR

Engin Verel

Suçlu tek adam zihniyeti

Paylaş

VARAN 1- EN BÜYÜK HATA GÖKHAN&CANER

Bu futbolcular sırf ego yüzünden gönderildiler. Rakibiniz Beşiktaş'ı güçlendirmek 'Her şeyi biliyorum' diyenin hiçbir şey bilmediğinin en güzel ispatıdır.

Transfer politikası doğru muydu? Gökhan ve Caner’in elde tutulamaması hata mıydı?

Dedik ya; bir müessesede hata yapılırsa bunun sorumlusu, baştaki liderdir. Ve bu lider, transferi yapan teknik direktörü ligler başlarken gönderip, başka bir seçim yapıyorsa ve Gökhan ile Caner gibi F.Bahçe’nin sağ ve sol kanadında hem defansif hem de ofansif olarak takıma iki kişilik verim sağlayan futbolcuların bu kararı veren kişinin sırf egosundan dolayı gönderilmesi sistem içinde en büyük hatadır. Geçen sezon şampiyon olan Beşiktaş’a böyle iki gücü kaptırmak daha büyük hata. Siz bu alanda zayıflarken, geçen sezon şampiyon olan rakibinizi daha da güçlendirmek ancak her şeyi bilen ama ‘Her şeyi biliyorum’ diyenin hiçbir şey bilmediğinin en güzel ispatıdır.

VARAN 2- SUÇLU TEK ADAM ZİHNİYETİ
 
Emekliye ayrılmış Advocaat’ı 2-3 gün içerisinde F.Bahçe’nin başına getiren Aziz Yıldırım zihniyeti, bana göre tek suçlu. Başkan Aziz Bey ve Futbol Şube Sorumlusu kardeşi Alaattin Yıldırım, bu transferlere karar veren tek unsurlar.

Küme düşme hattındaki Fenerbahçe'nin içinde bulunduğu tablonun sorumlusu yönetim mi teknik direktör mü?

F.Bahçe’nin 3 maçta 1 puan alması, bu 3 maçın tamamının da İstanbul’da hatta ikisinin Kadıköy’de olması ve kaybedilen puanların F.Bahçe camiasında büyük bir infiale yol açtığı gerçeğinden yola çıkarsak teknik direktörü fazla suçlamamız yanlış olabilir. Açıkçası eski hocasını zamansız yollayıp emekliye ayrılmış Advocaat’ı 2-3 gün içerisinde F.Bahçe’nin başına getiren Aziz Yıldırım zihniyeti, bana göre tek suçlu olarak görülebilir. Çünkü F.Bahçe Spor Kulübü’nde tek adamlık hakim olduğu için Başkan Aziz Bey ve Futbol Şubesi Sorumlusu kardeşi Alaattin Yıldırım, bu transferlere karar veren tek unsurlar.

WİEL-SKRTEL VE ROMAN DA RİSK

Yapılan transferlere gelirsek… Skrtel’in dışında bonservisi elinde olan futbolcu getirmenin ne kadar riskli olduğunun belgesi bu üç maçtaki neticelerdir. Van der Wiel, Skrtel ve Roman üçlüsünün geçen sezona nazaran ne kadar zayıf bir tablo çizdiği, uzun boy avantajlarını kullanacakken pozisyon yanlışlarından dolayı boylarının yarısı kadar futbolculardan yedikleri golleri de bu hataların bir diğer göstergesi olarak gündeme getirebiliriz.

VARAN 3- TAKIMA MUTLAKA LİDER LAZIM

Fenerbahçe'de eksik olan ne?

F.Bahçe’nin saha içerisinde lider olacak, santrfor arkasında oynayan, oyunu domine eden neticeyi değiştiren ve futbolculuğuyla-kişiliğiyle liderlik koltuğuna oturtacak bir futbolcuya ihtiyacı var. Örnek ise geçmişte bu tarife tıpa tıp uyan Alex’tir. İhtiyaç olunmayan mevkilere futbolcu transfer edileceğine az ve öz bir transfer anlayışı ile bir 10 numara bulunabilirdi. İşte bunu yapamayan F.Bahçe yönetimi bu başarısızlığın altına imza attı.

VARAN 4- YENİ HOCA TÜRK OLMALI

Advocaat en geç devre arasında gönderilir. Sezon başı bir Türk antrenör gelse F.Bahçe, sondan üçüncü olmazdı.

Advocaat kaç hafta dayanır? Yerine Türk mü yabancı mı hoca gelmeli?

Dick Advocaat ilk maçta Van Persie ve Fernandao gibi geçen sezon istenilen gol miktarını rakip kalelere atan golcüleri yanında oturttu. Kiralık gönderilen ve gittiği takımdan beğenilmeyip geri gönderilen kanat adamı Emenike’yi santrfor pozisyonuna monte etti. Kendisi bana göre emekli olmuştur ve emekli ikramiyesini de Aziz Bey tarafından alacaktır.  Böyle bir hocaya inanmamış ve böyle bir kadroyu çıkartan Hollandalı’nın en geç devre arasında gönderileceğini 360’taki Telegol programında açık açık söylemiştim. Sözümün arkasındayım. Dünya futboluna kendini kabul ettirmiş bir hocayı getirmesi F.Bahçe’nin imkansız. Son yıllarda başarılı Türk antrenör örnekleri Aykut Kocaman, Şenol Güneş, Abdullah Avcı, Mustafa Reşit Akçay gibi F.Bahçe’ye de başarılı olacak bir Türk antrenör gelmesi taraftarıyım. Eğer sezon başı bir Türk antrenör gelmiş olsaydı, F.Bahçe 3 maçını da İstanbul’da oynayıp puan durumunda sondan üçüncü olmazdı.

VARAN 5- FENER AVRUPA'DA BAŞARAMAZ

Fenerbahçe bu görüntü ile Avrupa'da başarılı olur mu?

Şampiyonlar Ligi’nden elenip Türkiye Süper Ligi’nde üç maçlık periyot içerisinde sadece kendi camiasını değil rakip takımları da sükûtu hayale uğratacak bir düşüş yaşayan ve yaşatan bu futbolcular ve başındaki takımı toparlayacağına bir hafta Hollanda’ya giden bir hoca ile kısa vadede pek başarılı olunacağına pek inanmıyorum.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

09 Mayıs 2021 Pazar

Sonuna kadar varım

04 Mayıs 2021 Salı

Nazire...

30 Nisan 2021 Cuma

Son dakikada 2 adam!

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

'Ah be' dedirten zafer!

09.05.2021

Engin Verel

Sonuna kadar varım

09.05.2021

Alen Markaryan

İyi düşünelim iyi bitsin...

09.05.2021

Kenan Karcı

Terim faktörü

07.02.2021

Mustafa Sapmaz

Enerjileri yükseldi

09.05.2021

Gürkan Ata

Acemice eşlik!

18.04.2021