• 29 Eylül 2016 Perşembe 09:31
  • |
  • 29 Eylül 2016 Perşembe 09:31

YAZAR

Engin Verel

STADYUMLARIN IŞILTISI VE KULÜPLERiN DUYARSIZLIĞI!

Paylaş

Futbol oynadığım yıllara, şöyle dönüp bir bakıyorum. Kısmen çim olan, adeta balçık tarlaları gibi görünen futbol sahaları, yılların yükünü taşıyan beton yığınları stadyumlar yerine, kentin dokusuyla uyumlu, standartları yüksek, sadece spor alanı olmakla kalmayan, sosyal ve kültürel alanlar da içeren dev yapılar; Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın hizmetleriyle Türk sporunun kullanımına sunuluyor.
Yeni yapılan stadyumları şöyle bir araştırmaya kalktığımda, inanın okurken yoruldum. Ve bir o kadar gururlandım…  

23 şehir 25 süper stadyum

Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın 23 şehirde inşasına devam ettiği 25 stadyumda çalışmalar büyük bir hızla ilerlerken, Türkiye'nin de yer aldığı FIFA 2014 Dünya Kupası'na ev sahipliği yapan Brezilya başta olmak üzere çok sayıda ülkeye spor yatırımları ve bu yatırımların hızla tamamlanması noktasında örnek bir ülke olarak dikkatleri çekiyoruz.
Başarılı ve spor adına birçok hizmete imza atan, sadece futbolun değil tüm spor branşlarının başarısı için çalışan Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç'a Almanya, Belçika ve Fransa'da yıllarca Türk futbolunu temsil etmiş eski milli futbolcu ve Türkiye Futbol Vakfı Başkanı olarak minnettarım.
Sayın Bakanımızın geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiğimiz 360 TV'deki Telegol Programı'nda belirttiği gibi; İzmir'den Edirne'ye, Trabzon'dan Diyarbakır'a kadar birbirinden farklı bölgelerde stadyum çalışmalarının tüm hızıyla devam ettiğini öğrendim. Biten yeni stadyumların Türkiye'nin sportif geleceğine önemli katkılar sağlayacağını biliyoruz. Yeni yapılan stadyumlar, sadece daha güzel sahalarda maç oynanması anlamına gelmiyor. Bakan Çağatay Kılıç daha önceki demeçlerinde şunu ifade etmişti: "Türkiye'de, 1994-2002 tarihleri aralığında sadece tek bir stat inşa edildi. O da borçları henüz bitmeyen Atatürk Olimpiyat Stadı. Şimdi biz, yaklaşık 3 milyar TL bütçe ile 23 şehirde 25 dev stadyum inşa ediyoruz. Binlerce seyirciye kapılarını açacak bu stadyumlar hem çok daha fazla seyircinin takımlarını desteklemelerini sağlayacak hem de kentin spor kültürüne önemli katkılarda bulunacak. Sporseverlerin aileleriyle, eş ve dostlarıyla huzur içerisinde gidebileceği bu stadyumlar, kulüplerin daha fazla gelir elde etmesine de önemli katkılar sunacak ve ülkemizde futbolun daha ileriye taşınması konusunda önemli rol üstlenecektir." Ve sözlerinin arkasında duran spor bakanımız, Türk futbolseverlerini hafta sonları adeta şölen niteliğinde görseller veren stadyumları hizmete soktu.
Şimdi buradan sesleniyorum; futbolu seven ve içimizden biri olan Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Beyefendi'nin önderliğinde Spor Bakanımızın çalışkanlığıyla yapılan bu muhteşem mabetler neden dolmuyor? Düşünün Türkiye'nin en büyük kulüplerinden biri olan Fenerbahçe bir hafta önce deplasmanda 5 gol atıyor, kendi sahasında 15 bin kişiye oynuyor. Büyük emeklerle meydana getirilen futbolseverlerin evi olarak nitelendirdikleri statlarımızın dolmamasının bir başka boyutu da kulüplerimizin duyarsızlığına bağlı… Nasıl bu statlar muhteşem yapılar haline getiriliyorsa, stadyumları doldurma görevi de kulüplerimize düşüyor. Kombineleri ve maç bileti fiyatlarını günün şartlarına göre belirlemelerinin faydalı olacağını düşünüyorum. Büyük kulüp-küçük kulüp ayırt etmeden siz kulüp yöneticiler de gelin sesime kulak verin.
Unutmayın!.. Sporun her branşı bir temaşa değil midir?

Haftanın iyisi

İngiltere'den kiralık olarak gelmesine rağmen Fenerbahçe’nin kanatlarını canlandıran futbolcu Lens'ti. Gol atmaktan daha çok asistleriyle ön plana çıktı.

Haftanın kötüsü

Son maçlarda üst düzey futbol sergileyen Chedjou, Beşiktaş derbisinde yenilen iki golde de hatalar zincirine imzasını atan futbolcuydu.

TERİM ARDA'YI ALMAYACAK

Uzatmadan söyleyeyim: Fatih Terim, Arda'yı Milli Takım'a çağırmayacak!..
Avrupa Şampiyonası'ndaki başarısızlığın üstünü örtmek için gündem değiştirme taktiğini uygulayan Fatih Terim, bu sistemin şifreli oklarının kendi üzerine bu kadar döneceğini tahmin etmemişti.
Halbuki mucizevi şekilde Kazakistan'ın deplasmanda Letonya'yı yenmesi, Selçuk’un son dakikalarda İzlanda'ya attığı frikikle gelen galibiyet, bizi 2016 Avrupa Şampiyonası’na götürmüştü. Ve o günden bugüne kadar Milli Takımımızın başarısızlığının nedenlerinin açıklanıp, toplumun bilgilendirilmesi gerekirken, Fatih Terim ve futbolcular arasındaki bireysel konularla birçok yanlışın üstü örtülmedi mi? Fatih Terim ile Arda arasındaki soğuk savaş, bu ikilinin dışına taştı. Bireylerin yakın arkadaşları, hatta birinin erkek kardeşi, diğerinin kızı da konulara dahil olarak sosyal medya ve yorumcular kanalıyla olası barış ihtimalini de ortadan kaldırdı. 

SÖZÜN ÖZÜ:

Bıraktığın yerde olabilirim ama bıraktığın gibi değilim. 
(William Golding)

SORU - YORUM

Damak tadı
Kalamış Cundalı

İSTANBUL Kalamış'ta bulunan Cundalı mutfağı çok özel bir mekan olarak müdavimlerinin uğrak mekanı. İstanbul’a Cundalı mutfağını getiren bu mekanın sahibi Hüseyin Erdoğmuş gerçek bir Cundalı. Cunda mutfağının bütün özelliklerini buraya taşıyan mekanda Fava kuru baklası, kuru börülce, mevsime göre domates, deniz ürünleri müşterilerin beğenisine sunuluyor. Mutfakta kullanılan otlar 50 kişilik bir ekip tarafından Ayvalık, Balıkesir ve Tekirdağ köylerinden toplanıyor. Kendi specialleri mellizana (Bostan patlıcanı içine fırınlanmış deniz ürünleri) ve Enginarlı Karides zengin mutfağa özel bir ayrıcalık katıyor.

4 Doğru: Şenol Güneş'in ilk 11’deki hatasını 45 dakika sonra anlayıp, ikinci yarı başındaki Talisca ile Aboubakar’ı oyuna almasıydı.

8 Yanlış: Şenol Güneş’in bu önemli iki değişikliği karşısında tedbir alacak hamleyi yapmayan Riekerink’ti.

Alkışlarım ona

Selçuk’un Beşiktaş-Galatasaray derbisinden hemen sonra hasta bir çocuk için İzmir’e gitmesi, 10 numara hareketti. Bu örnek hareketten diğer futbolcuların da feyz alması dileğiyle... Kaptan alkışı hak etti…

Şapka çıkartırım

5 yıl sonra deplasman yasağının kalkması çok önemliydi. Buna öncülük eden Beşiktaş Başkanı Fikret Orman ve Galatasaray Başkanı Dursun Özbek’in özverisine şapka çıkartılır. Bu güzel filmi Fenerbahçe-Galatasaray maçında da görmek temennisiyle…

YAZARIN DİĞER YAZILARI

16 Mayıs 2022 Pazartesi

Şimdilik güle güle

9 Mayıs 2022 Pazartesi

Fenerbahçe için kazanç

30 Nisan 2022 Cumartesi

Fotoğraf güzel!

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Giderayak sürpriz

21.05.2022

Engin Verel

Şimdilik güle güle

16.05.2022

Alen Markaryan

Üstelik 9 kişiyiz biz...

17.05.2022

Kenan Karcı

Ne haber netekim yine geldi kasket!

1.05.2022

Mustafa Sapmaz

Güneşli günler

11.04.2022

Gürkan Ata

35 ve 37. hafta hariç mükemmel planlama!

16.05.2022