• 7 Mayıs 2017 Pazar 02:00
  • |
  • 7 Mayıs 2017 Pazar 02:00

YAZAR

Engin Verel

Seyirci SİZ!

Paylaş

Galatasaray derslik bir gol yedi. Ahmet Çalık'ın özelinde, takımın genelinde yapılan defans hatası takımın genel ruh halinin de aynası gibiydi. 

Havadan şişirilen topta Ahmet Çalık yanlış pozisyon aldı. Üstelik uzanamayacağı topa, 'Mundar' demek yerine zıpladı. Haliyle havada kaybettiği zaman, Adem Büyük'ü yerde avantaj sağladı. Sonrası daha felaket. Adem aldı, döndü, boş koşu yapan ve oralardan en iyi vuruşu yapabilecek Castro'nun önüne yuvarladı. Adem'in yeteneğinin hakkını teslim edelim. Ama bu pozisyonda atağa çıkan Castro'yu takip eden, engelleyen tek bir Galatasaraylı yok. Duran toplardan yediği gollerden müzdarip Aslan'ın, yürüyenlerden yedikleri de şaşına yakışır goller değil. 

Seyircisiz maçta, rakibin yaptıklarını seyreden sadece sahadaki futbolcular değildi. Tudor da kişisel takıntılarında ısrar ederken, Kasımpaşa'nın atak organizasyonlarına karşı önlem alma konusunda iyi bir seyirciydi! 

Kasımpaşa oyunu geniş alana yayıp, rakip savunmaya sorun çıkartırken, göbekte atıl bekleyen Tolga ve Selçuk İnan'ı oyuna sokamadı. Ya da alternatif bir çözüm üretemedi. Sadece seyretti. 

Igor Tudor'un kadro istikrarı konusundaki kararlılığı doğru ama oyunculara davranışı konusundaki dik başlılık konusundaki 'istikrarı' büyük hoca olamayacağını gösteriyor. 

'Hoca benim, benim dediğimi yaparsınız. Yapmayanı silerim' anlayışı çok eskilerde kaldı. Bu geleneksel otoriter anlayış, Galatasaray gibi büyük bir kulübü sevk ve idare edebilecek felsefeyi kuramaz. Ya Tudor kendini düzeltmeli ya da yönetim ayar çekmeli. 

Tabi bu söylediklerim, bizim saha dışından baktığımız zaman gördüklerimiz. İçeride olup bitenlerden haberimiz yok. Belki de tercihleri, kasıtlı, yönetime bir mesaj. 

Ama sebep ne olursa olsun Galatasaray gibi büyük bir takımın, yarışmacı bir takımın böyle ucuz hesaplarla idaresi ve başarısı mümkün değildir. 

İşte bu ahval ve şerait karşısında, Galatasaray’ın maçı kazanma şansı yoktu. Tolga'nın oyundan atılması da işin tuzu-biberi oldu. 

Galatasaray kötüydü, Tudor kötüydü ama burada hakem Özgür Yankaya'nın kötülüğünü de teslim edelim. İkinci golden önce Galatasaray'ın penaltısını verseydi belki 1 puanı kurtarırlardı. Ama o da 'Genel izleyici' kitlesine dahil olunca, film büsbütün koptu. 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

26 Ekim 2021 Salı

Hataların derbisi

25 Ekim 2021 Pazartesi

İsabetsizler takımı!..

22 Ekim 2021 Cuma

Gitmeyin daha iyi

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Derbide iki top yapılmaz mı?

26.10.2021

Engin Verel

Hataların derbisi

26.10.2021

Alen Markaryan

Arka direk Larin

26.10.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Moral puanı ve taraftar

4.10.2021

Gürkan Ata

Bir hamle, bir gol ve 3 puan!

24.10.2021