• 19 Eylül 2016 Pazartesi 00:01
  • |
  • 19 Eylül 2016 Pazartesi 00:01

YAZAR

Engin Verel

SAYIN YÖNETİCİ HANGİ KOLTUKTA OTURUYORSUN!..

Paylaş

Tarih 16 Eylül 2016. 

"Fenerbahçe’nin düşmanları yine hortladı." 

"2-3 puan kayıptan sonra hemen Aziz Yıldırım yönetimine tepki gösteriliyor." 

"Sen Shakhtar Donetsk’i kaç kere yendin? Dinamo Kiev'i kaç kere yendin? Zorya dediğin takım Ukrayna Ligi’nde zirveye oynayan taş gibi bir takım." 

Uzun zamandır yazılı ve görsel basında kendisini görememiş, Beyefendi'yi özlemiştik. 

Ve Zorya deplasmanı sonrası gece 03.00'te Türkmenistan'a gitmek için havaalanında kendini gündeme taşıyacak açıklamalarını yaptı. 

1920 yılının sonlarında, Almanya doğumlu Friedrich Walter (Fritz) 8 yaşında futbola başlamıştı. 17'sine geldiğinde 31 sene boyunca Kaiserslautern formasını giyeceğinden tabii ki habersizdi. 

1940 yılında Alman Milli Takımı Hocası lakabı 'Chef' olan Sepp Herberger'ce kadroya alınan Fritz, ilk milli maçında 3 gol atacak ve Almanya rakibi Romanya'yı 9-3 yenecekti. Artık Alman futbolunda bir efsane doğuyordu ama İkinci Dünya Savaşı çıkarken siyasi karşıtlıkların boy gösterdiği dönemde Almanya için orduya çağrılacaktı. 

Fritz ve arkadaşları, Sovyetler Birliği'nin askerlerine esir düşmüşlerdi. Ve Sibirya'ya giden bir trende kendilerini bulmuşlardı. Romanya ile Ukrayna'nın kesiştiği Maramureş'te verilen molada esirlerin tutulduğu alanda futbol maçı oynanıyordu ve Fritz Walter de oyuncu olarak katılmaya karar vermişti.   

Alman golcü Fritz'i Macar subay 1942 yılında oynanan Almanya-Macaristan maçından tanıyacaktı. Rütbeli Macar subay, Sibirya'daki esirler listesinden ismini sildirip, Alman olmadığını belirtmişti. Fritz Walter bölgedeki askerlere 1 yıl boyunca futbol öğretip, sonrasında serbest bırakılacaktı. 

Fritz Walter 3 sene aradan sonra 1951'de tekrar milli takıma kaptan olarak çağrılmıştı. İsviçre'de düzenlenen Dünya Kupası'nda, Alman Milli Takımı'nın kaptanı olarak o yılların "Total Futbol" sisteminin öncüsü olan Macaristan ile oynayacaklar ve maçı 8-3 kaybedeceklerdi. 

Tarih 4 Temmuz 1954'ü gösterdiğinde The Marriage of Marid Braun ve The Miracle of Bern gibi filmlere konu olacak olan bu final tarihte "Das Vaunder von Bern" (Bern Efsanesi) olarak geçecekti. 

Muhteşem finalin ilk 8 dakikasında Macarlar 2 gol bulmuşlar ancak Puskas ve arkadaşları Fritz Walter'i ve Helmuth Rahn'ı hesaba katmamışlardı. Kimsenin inanmadığı mucizeyi gerçekleştiren ve geriden gelip maçı 3-2 kazanan Batı Almanya 1954 yılında dünyanın en büyüğü olduğunu ispatlıyordu. Tabii Fritz Walter da… 

Tarih 1956'yı gösterirken Macarlar’ın başı bir kez daha dertteydi. Ama bu futbol alanında değildi. Sovyetlerin işgalinden dolayı topraklarını 2 yıllığına terk etmek zorunda kalan Macaristan Milli Takımı'nın yardımına koşan Fritz Walter'di. 

İkinci Dünya Savaşı sırasında bir Macar subay sayesinde gerçek hayata dönme şansı yakalayan Alman efsane borcunu bu şekilde ödeyecekti. 

2 yıl önce yendikleri rakiplerinin futbol takımını yöneten ve onlara finansal destek olan Fritz Walter saha dışında da ne denli büyük bir isim olduğunu böylelikle dünyaya kanıtlıyordu. 

F.BAHÇE'NİN DÜŞMANLARI... 

Fazla geriye dönmeye gerek yok. Geçen sezon 70-80 milyon euroluk transferi kimler yaptı? 

İtalyan sportif direktörü kimler getirip, kovdu? 

3 kupa alacağız deyip seyirciye ve camiaya kimler hayal sattı? 

Muhteşem hoca (!) Portekizli'yi ikinci yılının başında devam ettirip, sonra lig başlarken kaçırarak kimler kovdu? 

Şampiyon rakibine (Beşiktaş) Türkiye’nin ve Milli Takım’ın en iyi defans oyuncularını kimler kaptırdı? 

Türkiye’nin en iyi ön liberosu ve Milli Takım’ın da stoperini ezeli rakibine (G.Saray) kaptırmaktan son anda kimler kurtardı? 

3 maçta 5 gol yiyen defans oyuncularını kim transfer etti? 

İyi futbolcular diye yutturduğunuz ama Advocaat'ın "Fenerbahçe'nin kalitesinde değil, oynatmayacağım, göndereceğim" dediği oyuncuları kimler aldı? 

2016 yılı içerisinde 2 takımda danışmanlık, Milli Takım'da ise yardımcı antrenörlük yapan emekliye ayrılan 70 yaşındaki adamı kimler getirdi? Ve 1.750 bin euroyu kimler verdi? 

İKİ ÜÇ PUAN KAYIPTAN...

Fenerbahçe tarihinde hiçbir sezon ilk 3 maçında hem de hepsi İstanbul'da oynanan ve 1 puan alan bir kadro olmadığını hatırlamayan, 

Ligin sondan üçüncü sırasında olduğunu görmeyen, 

Ve 3 maçta 9 puan yerine 1 puan alındığında kaybın 2-3 puan değil, 8 puan olduğunu hesaplayamayan… 

ZORYA TAŞ GİBİ BİR TAKIM… 

12 takımlı Ukrayna ligindeki Zorya Luhansk takımı Shakhtar'ın pilot takımıdır. Ve değeri 15 milyon eurodur. Yani Fenerbahçe takımının defanstaki futbolcusu Kjaer'in değeri kadardır. 

İşte Türk futbolunun lokomotif takımlarından birinin yönetici portresi. 

Şimdi kendisine bir sorum ve bir hatırlatmam olacak. 

SORU: Sayın yönetici kulübü son 2 sezonda (futbol) maddi ve manevi olarak bu duruma düşürenler mi, yoksa bu duruma düşmemesi için sizleri uyaran, yapıcı eleştirenler mi Fenerbahçe düşmanı! 

HATIRLATMA: Hiçbir spor ve sporcu düşmanlığı içinden üretmez. Ancak onu yönlendirenler ve yönetenler düşmanlığı yaratanlar olmuşlardır tarih boyunca!.. 

DOSTLUK, DÜŞMANLIK: Sayın yönetici siz hangi koltukta oturuyorsunuz? Yüksek rütbeli Macar komutan ile Fritz Walter'in koltuğunda mı, yoksa!..

YAZARIN DİĞER YAZILARI

16 Mayıs 2022 Pazartesi

Şimdilik güle güle

9 Mayıs 2022 Pazartesi

Fenerbahçe için kazanç

30 Nisan 2022 Cumartesi

Fotoğraf güzel!

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Çileye veda

17.05.2022

Engin Verel

Şimdilik güle güle

16.05.2022

Alen Markaryan

Üstelik 9 kişiyiz biz...

17.05.2022

Kenan Karcı

Ne haber netekim yine geldi kasket!

1.05.2022

Mustafa Sapmaz

Güneşli günler

11.04.2022

Gürkan Ata

35 ve 37. hafta hariç mükemmel planlama!

16.05.2022