• 8 Mayıs 2017 Pazartesi 02:00
  • |
  • 8 Mayıs 2017 Pazartesi 02:00

YAZAR

Engin Verel

Şaşırtan maç

Paylaş

Geçmişe döndüğümüzde Beşiktaş, Fenerbahçe derbilerindeki oynanan son 23 maçı analiz ederseniz, ilk golü atan takımın sadece 2 kez yenildiğini görürsünüz. 

Dün akşam da 45+1'de Atiba'yı aratmayan Tolgay'ın uzun pasında Quaresma'nın 'Al da at' dercesine yapmış olduğu klas ortaya Aboubakar vuramamış, meşin yuvarlak Aboubakar'a çarparak Volkan'ın da beklemediği bir şekilde gol olmuştu. 
Eğer Volkan maç içerisinde sağla, solla, hakemle uğraşmasa maça daha konsantre olmuş olsaydı önünden üfleyerek geçen bu topu seyretmez ve uzatmalara da kalesinde o golü görerek girmezdi. 

Genele baktığımız zaman Fenerbahçe'de Mehmet Topal'ın yerine oynayan Roman Neustadter'in, Türkiye'de Fenerbahçe gibi üst düzey bir takıma nasıl transfer edildiğini anlamak mümkün değil. Anlayamadığım ikinci konu ise Hollandalı Advocaat'ın maç başında yapması gerekeni ikinci yarı sahaya çıkarken yapmasıydı. 

Hasan'ı solda, Ozan'ı sağda oynatması gerekirdi. Belki İsmail', Quaresma'yı iyi tanıdığı için bu alana monte etmiş olabilir ama dün akşam bu iki futbolcu arasındaki futbol aşkı, iki yabancı gibiydi. Genelde Tolgay-Oğuzhan ikilisine karşın Souza-Roman Neustadter ikilisini tartıya koyduğumuzda bu alanda tabii ki Beşiktaş ağır basıyordu. İleri dörtlüye geldiğimizde kanatlardaki Quaresma ve Babel, Sow ve Lens'e nazaran tartıya çıktığında Siyah-Beyazlılar'ın daha üstün olduğunu görmemek bu futbolculara haksızlık olurdu. 

Beşiktaş'ta Atınç'ın dışında yerden oynanan oyunda hata yapan yok gibiydi. Fenerbahçe'de ise dün akşam Beşiktaş 11'i mi, Fenerbahçe 11'i mi dediğinizde, Sarı-Lacivertliler'den alıp Beşiktaş'a monte edeceğim tek futbolcu Kjaer'dir. Sadece Atınç'la onu değiştirirdim. 

Aboubakar'a bir de biz bakalım. Genelde pozisyon almakta usta ama son vuruşlarda açıkça söyleyeyim çırak bile olamaz. Zaten golde onun marifeti değil, top ona çarpıp gol oldu. 

Emenike'nin ikinci yarıda yapamadığını kaleci Fabricio ve Marcelo yaparak, 8 kişiyle Fenerbahçe'nin 1 puan almasını sağladı. 

Ama bu beraberlik Skrtel ve Souza'nın 2 dakikada 2 sarıdan atılmasını mazur görmez. Bu oyuncuların da sezon sonunda Fenerbahçe'yle yolları ayrılmalı.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

22 Ekim 2021 Cuma

Gitmeyin daha iyi

18 Ekim 2021 Pazartesi

"Şansalan"lar bunlar!

9 Ekim 2021 Cumartesi

Değişen bir şey yok

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

"El freni" inince

22.10.2021

Engin Verel

Gitmeyin daha iyi

22.10.2021

Alen Markaryan

Şimdilik neyse!..

20.10.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Moral puanı ve taraftar

4.10.2021

Gürkan Ata

Kırmızı ateşledi ama liderliğe yetmedi!

28.09.2021