• 18 Ekim 2021 Pazartesi 08:00
  • |
  • 18 Ekim 2021 Pazartesi 08:00

YAZAR

Engin Verel

"Şansalan"lar bunlar!

Paylaş

Ligimizde Ali Şansalan gibi hakemler "Şans" buluyor. Henüz 3. dakikada Fenerbahçe golü attığında, Trabzon'a lider giden Fenerbahçe'nin oyuna ağırlığını koyup rahat kazanacağını düşünüyordum. Ama Ali Şansalan faktörünü unutmuşum. Sayın "Şansalan"ın Kim'e gösterdiği sarı karta "Gözünüzle görseniz" inanmazdınız.

Ama gözümüzle gördük ve inanmak zorunda bırakıldık! Sonra Bakasetas'ın frikik golünün ardından hem F.Bahçe'nin morali yerlere düştü hem de 10 kişi kaldı. Barajın arkasında yatan adama rağmen, barajın altından geçen top, kaleci Altay'la birlikte içeri girdi. Böyle bir hakem performansından sonra böyle bir kaleci performansını da normal karşılamak lazım. Bütün taşlar yerinden oynadı.

Orta saha oyuncusu Gustavo stopere çekildi, orta saha kurgusu baştan yapıldı, dolayısıyla hücum setleri de birbirine girdi. Böyle inanılmaz bir kart kararının sonuçları da doğal olarak inanılmaz oluyor. Trabzonspor ise doğal olarak büyük fırsatlar yakaladı. Özellikle devre biterken Hugo'nun kaçırdığı golü, kaçırmamak daha kolaydı. Dünkü maçın skoru, hakem performansı ve ortaya konan futboldan daha önemli bir konu var.

Fenerbahçe'nin en büyük eksikliği "Kaptan" konusunda yaşanıyor. Mesut, kendisini yetenek olarak her yerde kabul ettirmiş olabilir. Buna kimsenin diyeceği bir şey yok. Ancak Fenerbahçe kaptanı, sahaya çıktığında kendi takım arkadaşlarına, rakiplerine ve hakeme ağırlığını hissettirmek zorunda... Hatta medyada bile bu ağırlığını göstermeli... Öyle koluna bandı takıp dolaşmakla olmaz.

Dünkü maçın özeline baktığımızda Trabzonsporlu futbolcular itiraz edince hakem gayet nazik, F.Bahçeliler isyan edince ise aynı oranda nazik değildi! Pozisyon oluyor, Gustavo, Mesut'tan daha fazla itiraz edip kart görüyor. Mesut ise sadece arkadaşlarını olay yerinden uzaklaştırmaya çalışıyor. Buradan Ali Bey'e de sesleniyorum. Bir gün beni Mesut'la kahve içmeye davet ederse Mesut'a F.Bahçe kaptanının nasıl olması gerektiğini anlatmak isterim. Burada işler "Avrupa kibarlığı"nda yürümez. Kaptanlığı yapamadı, saha içinde futbol anlamındaki açıklarını ise Crespo kapatmaya çalıştı.

Dün çok acayip bir derbiyi geride bıraktık. Ali Şansalan, Medical Park Stadı'nı Medical Park Hastanesi'ne çevirirken, kararlarıyla özellikle F.Bahçelileri "Acil"e gönderdi. Tabii Szalai'nin penaltısına diyecek bir şey yok. Galiba tek doğru kararı da buydu. Ama 10 kişi kalmak mazeret olmamalı. Hatay 9 kişiyle F.Bahçe'ye İstanbul'da kaybetmemişti!

YAZARIN DİĞER YAZILARI

16 Ocak 2022 Pazar

Geçiş dönemi!

11 Ocak 2022 Salı

Büyüklük bu değil!

27 Aralık 2021 Pazartesi

Güle güle sana!

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

4 artı, 3 eksi

17.01.2022

Engin Verel

Geçiş dönemi!

16.01.2022

Alen Markaryan

Hakemiz diye neler yapıyorlar

18.01.2022

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Fark oyun yapısı

14.12.2021

Gürkan Ata

Gerçekçi bir yaklaşım: Kaybetmemek!

16.01.2022