• 18 Ekim 2021 Pazartesi 08:00
  • |
  • 18 Ekim 2021 Pazartesi 08:00

YAZAR

Engin Verel

"Şansalan"lar bunlar!

Paylaş

Ligimizde Ali Şansalan gibi hakemler "Şans" buluyor. Henüz 3. dakikada Fenerbahçe golü attığında, Trabzon'a lider giden Fenerbahçe'nin oyuna ağırlığını koyup rahat kazanacağını düşünüyordum. Ama Ali Şansalan faktörünü unutmuşum. Sayın "Şansalan"ın Kim'e gösterdiği sarı karta "Gözünüzle görseniz" inanmazdınız.

Ama gözümüzle gördük ve inanmak zorunda bırakıldık! Sonra Bakasetas'ın frikik golünün ardından hem F.Bahçe'nin morali yerlere düştü hem de 10 kişi kaldı. Barajın arkasında yatan adama rağmen, barajın altından geçen top, kaleci Altay'la birlikte içeri girdi. Böyle bir hakem performansından sonra böyle bir kaleci performansını da normal karşılamak lazım. Bütün taşlar yerinden oynadı.

Orta saha oyuncusu Gustavo stopere çekildi, orta saha kurgusu baştan yapıldı, dolayısıyla hücum setleri de birbirine girdi. Böyle inanılmaz bir kart kararının sonuçları da doğal olarak inanılmaz oluyor. Trabzonspor ise doğal olarak büyük fırsatlar yakaladı. Özellikle devre biterken Hugo'nun kaçırdığı golü, kaçırmamak daha kolaydı. Dünkü maçın skoru, hakem performansı ve ortaya konan futboldan daha önemli bir konu var.

Fenerbahçe'nin en büyük eksikliği "Kaptan" konusunda yaşanıyor. Mesut, kendisini yetenek olarak her yerde kabul ettirmiş olabilir. Buna kimsenin diyeceği bir şey yok. Ancak Fenerbahçe kaptanı, sahaya çıktığında kendi takım arkadaşlarına, rakiplerine ve hakeme ağırlığını hissettirmek zorunda... Hatta medyada bile bu ağırlığını göstermeli... Öyle koluna bandı takıp dolaşmakla olmaz.

Dünkü maçın özeline baktığımızda Trabzonsporlu futbolcular itiraz edince hakem gayet nazik, F.Bahçeliler isyan edince ise aynı oranda nazik değildi! Pozisyon oluyor, Gustavo, Mesut'tan daha fazla itiraz edip kart görüyor. Mesut ise sadece arkadaşlarını olay yerinden uzaklaştırmaya çalışıyor. Buradan Ali Bey'e de sesleniyorum. Bir gün beni Mesut'la kahve içmeye davet ederse Mesut'a F.Bahçe kaptanının nasıl olması gerektiğini anlatmak isterim. Burada işler "Avrupa kibarlığı"nda yürümez. Kaptanlığı yapamadı, saha içinde futbol anlamındaki açıklarını ise Crespo kapatmaya çalıştı.

Dün çok acayip bir derbiyi geride bıraktık. Ali Şansalan, Medical Park Stadı'nı Medical Park Hastanesi'ne çevirirken, kararlarıyla özellikle F.Bahçelileri "Acil"e gönderdi. Tabii Szalai'nin penaltısına diyecek bir şey yok. Galiba tek doğru kararı da buydu. Ama 10 kişi kalmak mazeret olmamalı. Hatay 9 kişiyle F.Bahçe'ye İstanbul'da kaybetmemişti!

YAZARIN DİĞER YAZILARI

18 Şubat 2024 Pazar

Yanlıştan dönmek…

16 Şubat 2024 Cuma

Atan-tutan avantajı

8 Şubat 2024 Perşembe

Boyunlu kazak mı Batshuayi mi!

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Kâbus gibi

23.02.2024

Engin Verel

Yanlıştan dönmek…

18.02.2024

Alen Markaryan

O yüzden bırak da çoğu insan seni F.Bahçe'ye gittiğinle değil de, F.Bahçe'ye attığın gollerle hatırlasın...

21.02.2024

Kenan Karcı

Erdal Bey'i ‘Alkış'layacağım!

6.02.2024

Mustafa Sapmaz

Avcı, denge ve Meunier

19.02.2024

Gürkan Ata

Fotoğraf netleşiyor mu?

23.05.2023

Burak Çolo

Beşiktaş'ta gelecek sezonun şifreleri

21.02.2024