• 5 Şubat 2017 Pazar 02:00
  • |
  • 5 Şubat 2017 Pazar 02:00

YAZAR

Engin Verel

Şans ve şanssızlık!

Paylaş

Maçı seyrederken aklıma zaman zaman şu sorular geldi: 

Galatasaray neden bu kadar kötü? Bunun nedeni Başakşehir’in çok iyi oluşu muydu? Daha sonra maçı yaşarken birinci dakikada, daha oyunun başında Podolski'nin şutu direkten dönüyor, Galatasaray açısından ilk şanssızlık gerçekleşiyordu. Hemen arkasından 3-4 dakika sonra takımın lider oyuncusu Sneijder'ın adale çekmesiyle yerini Josue'ye bırakması Galatasaray adına bir başka şansızlık olarak boy gösteriyordu. 

Tabii ki futbolda şans ve şanssızlıklar iki taraf için de geçerli olacaktır. Ancak şampiyonluğa oynayan, son haftalarda başarılı netice ve futboluyla göz kamaştıran Galatasaray’da Muslera’nın yerine Cenk ve yeni transfer Ahmet Çalık’ın dışında fazla bir değişiklik yoktu. Buna karşın ilk yarı boyunca sahanın tek hakimi ev sahibi Başakşehir olurken, Galatasaray’ın yediği ilk goldeki Visca'nın pozisyonu açık ofsayttı. Bunu yan hakemin kaçırması, Mustafa'nın ikinci golünde topun rakibe çarparak Cenk’i hareketsiz bırakması Galatasaray'ın ilk yarı boyunca tüm şanssızlıkları yaşadığı dakikalardı. Bu şanssızlıklara Emre'nin Josue'nin yüzüne atmış olduğu dirsek kırmızı kartla, rakibin 10 kişi kalmasına neden olacakken bu şanssızlık da zincirin bir parçası olarak Galatasaray’ın önüne çıkıyordu. 

İkinci yarı başlarken 2-0’ın avantajıyla iyi kapanıp, kontratakla üçüncü ve dördüncü golü arayan Başakşehir’in akıllı taktiği karşısında Cengiz ve dünya yıldızı Adebayor’un oyuna girmesiyle biraz canlanır diye düşündüğümüz Başakşehir, nedense ilk yarıdaki oyun üstünlüğünü Galatasaray’a bırakıyor ancak uzaktan çekilen birkaç şutun dışında Galatasaray’a pek bir pozisyon vermiyordu. 

Buna karşın Doka’nın kaçırdığı gol ve hemen arkasından Josue’nin serbest vuruşunda Volkan’ın kurtarışı iki taraf seyircisini de heyecanlandırıyordu. İkinci yarının en büyük şansızlıklardan biri de Selçuk’la birlikte 3 futbolcunun sakatlanmasıydı. Bu yüzden Riekerink takti değişiklik bile yapamadı. Ona şimdiye kadar 'Riekerink Bey' diyen taraftarların, istifa çağrılarına, 'Yönetim istifa' sesleri de dün akşam eklendi. Bu kupayı en çok kazanan Galatasaray dün gece kendisine yakışmayan bir görüntüdeydi. Eren’in attığı gol sadece Galatasaray seyircisine birkaç dakika heyecan yaşattı. Başakşehir daha iyi oynadı ve turu da hak etti. 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

30 Kasım 2021 Salı

El birliğiyle...

29 Kasım 2021 Pazartesi

Bu rotasyon değil!

26 Kasım 2021 Cuma

Şansın ve golcün yoksa...

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Aslan gibi

26.11.2021

Engin Verel

El birliğiyle...

30.11.2021

Alen Markaryan

Güven çıkar oyundan!

30.11.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Plan ve sakinlik

22.11.2021

Gürkan Ata

Az atak, az şutla çok iş yapmak!

29.11.2021