• 10 Eylül 2017 Pazar 02:00
  • |
  • 10 Eylül 2017 Pazar 00:00

YAZAR

Engin Verel

Saman alevi gibi

Paylaş

Kadrosu her maç değişen ev sahibi Fenerbahçe ile kadrosu her maç değişmeyen Başakşehir bana göre bu haftanın en heyecan dolu karşılaşmalarından birini oynadı. İlk yarı genellikle Başakşehir’in üstünlüğü ile geçen maçta kornerden gelen Attamah’ın şok golü vardı. F.Bahçeli 3 oyuncunun arasında Attamah’ın atmış olduğu golde 'stoperler ne işe yarar' sorusunu gündeme getirdi. Neyse ki kaleci Volkan’ın bu golde hatası yoktu. Maçın belki de kırılma noktası 22. dakikada Elia ile başlayan, Napoleoni ile devam eden kaçan goldü. Adebayor’un ikinci goldeki kafasında yeni transfer Neto, ilk golde olduğu gibi hatalıyken her halde bizler de 'Fenerbahçe bu stoperleri çok mu arıyor?' sorusunu gündeme getirmek zorunda kaldık. 

İkinci yarı oyuna ağırlığını koyan Başakşehir gitmiş, yerine filmin baş oyuncuları değişmiş, istekli, arzulu maçı kazanmak isteyen Fenerbahçeli futbolcular sahaya dönmüştü. İster istemez 'Aatif bu takımda niye ilk 11 oynamaz’ yorumunu yaparken bu futbolcunun da hakkını vermek gerektiğini belirtelim. 

Janssen’i bilmem, 'genç' diyorlar ama eğer genç bir yetenekse bu futbolcuyu İngilizler niye gönderdi? Yoksa Janssen, 'Yersen' olarak mı bize geldi. Zaman içinde bunu göreceğiz. 

İlk yarının sonlarında Dirar’ın sol ayağıyla attığı gol, Fenerbahçe’yi canlandırdı. Moral ve motivasyon açısından ikinci yarıda çok etkisi oldu. Valbuena’nın istekli ve arzulu futbolu bana Volkan Şen’in çok daha kalitelisini anımsatırken, Ozan ve Souza bir şeyler yapmaya çalışıp, ama arzulan seviyeye gelmeyen futbollarıyla vasatı aşamadılar. 

Giuliano, Soldado… Bu arkadaşlara zaman tanıyalım tanımasına ama futbolun alfabesi için de talebenin ihtiyacı olduğuna inananlardan değilim. Fenerbahçe ne ilkokul, ne ortaokul ne de lise. Eğer bu formayı giyecek yabancılar, futbolu burada öğrenecek ya da burada bırakacaksa; bu seyircinin onları beklemeye zamanı yok. Çünkü uzun yıllardır Fenerbahçe seyircisi şampiyonluk hayaliyle bu stada geliyor. 

15 gün önce 9 kişilik Gençlerbirliği’ni zar zor yenen Fenerbahçe’nin, ismi İstanbul Büyükşehir Belediye, sonrasında Başakşehir olarak Kadıköy’e gelen bu takımı burada bugüne kadar yenemediğini hatırlatmak isterim. Dün de Başakşehir'in izin verdiği ölçüde, saman alevi gibi parlayıp sonen Fenerbahçe, 2-2 yaptıktan sonra Başakşehir gol için yüklenince istediğini aldı.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

26 Ekim 2021 Salı

Hataların derbisi

25 Ekim 2021 Pazartesi

İsabetsizler takımı!..

22 Ekim 2021 Cuma

Gitmeyin daha iyi

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Derbide iki top yapılmaz mı?

26.10.2021

Engin Verel

Hataların derbisi

26.10.2021

Alen Markaryan

Arka direk Larin

26.10.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Moral puanı ve taraftar

4.10.2021

Gürkan Ata

Bir hamle, bir gol ve 3 puan!

24.10.2021