• 23 Ekim 2022 Pazar 07:00
  • |
  • 23 Ekim 2022 Pazar 07:00

YAZAR

Şah ve mat

Paylaş

Fenerbahçe, her zaman olduğu gibi Başakşehir karşısında da oyuna baskılı başlayan taraftı. Emre Belözoğlu'yla ligin en derli toplu oynayan takımlarından biri olan Başakşehir ise daha çok Fenerbahçe'nin ataklarını savuşturmaya çalıştı... Çünkü Fenerbahçe, karşılaşmanın başlamasıyla birlikte Başakşehir'e hem kendi oyunu oynama fırsatını vermedi hem de oyun üstünlüğünü kabul ettirdi.

15. dakikadan sonra Başakşehir, oyunu dengelemeye çalışsa da Fenerbahçe, pozisyon bulan taraftı. Fakat Başakşehir'in ceza sahasını iyi kapatması, Volkan'ın kurtarışları maçtaki dengenin Fenerbahçe lehine bozulmasını engelleyen faktörlerdi. Bu arada Fenerbahçe, ilk yarıda Başakşehir'i 4 defa ofsayta düşürdü ancak Traore ile yakalanan iki pozisyon var ki evlere şenlik... Oyuncu birinde bencilce davrandı, diğerinde de topu ayağından fazla açtı. Bu da Fenerbahçe adına şanstı açıkçası.

İlk yarıda iki takım da birbirini tarttı desek yanlış olmaz sanırım. Fenerbahçe temkinliydi, Başakşehir ise kontrollü. Hal böyle olunca da ilk 45 dakikada heyecanı ve pozisyonları biraz az bir karşılaşma izledik. Yani bir anlamda iki takım da birinin bileğini bükemedi.

İkinci yarı ise daha hareketli daha heyecanlıydı ancak Fenerbahçe, buna rağmen 74'e kadar bal yapmayan arı gibiydi. Jorge Jesus'un bu dakikadaki üç değişikliği oyunu tamamen Fenerbahçe'nin lehine çevirdi. Kurt teknik adam bir anlamda 74 dakika bileğini bükemediği Emre Belözoğlu'nu bu hamleleriyle 'mat' etti. Bunun adına da biz 'tecrübe' diyoruz. Emre iyi bir teknik adam ve umuyorum çok daha da iyi olacak. Ancak karşısındaki tam bir tecrübe abidesi. Yine oyunu güzel okudu, tıkanıklığı ustaca hamleleriyle açtı. Jesus'un bu dokunuşu Fenerbahçe'ye belki de şampiyonluğu getirecek üç puanı kazandırdı. Jesus, kısaca 'şah çekti ve rakibini mat' etti.

Ancak şunu da Sayın Jesus unutmasın, savunma arkasına atılan toplar yine bu maçta da problem yarattı. Dün Başakşehir atamadı, yarın bir takım atar, sıkıntı çıkar. Bu da unutulmamalı...

YAZARIN DİĞER YAZILARI

20 Mayıs 2024 Pazartesi

Şampiyonluğa bedel

13 Mayıs 2024 Pazartesi

Hani Fred demişti ya!

7 Mayıs 2024 Salı

Bir sezon daha heba oldu

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Mayıs Modu Açılınca

6.05.2024

Engin Verel

Şampiyonluğa bedel

20.05.2024

Alen Markaryan

FUTBOLSUZLUK BALOSU

21.05.2024

Kenan Karcı

İkisi de şampiyon

20.05.2024

Mustafa Sapmaz

Çocuklar gülüyor

20.05.2024

Gürkan Ata

Fotoğraf netleşiyor mu?

23.05.2023

Burak Çolo

Sinan Kaloğlu ile hasbihal

19.05.2024