• 8 Aralık 2017 Cuma 23:47
  • |
  • 8 Aralık 2017 Cuma 23:47

YAZAR

Engin Verel

Sadece 3 puan!

Paylaş

Geçen hafta ev sahibi Bursa’nın Konya deplasmanındaki 3-0’lık galibiyetinde oynamış olduğu futbola ne kadar şapka çıkardım. Ancak, dün akşamki futbolu, ‘Şapkamı geri istiyorum’ dercesine vasatı aşamadı. 

Maç boyunca kaleye tek çekilen şut son dakikalardaki Delarge’ın pozisyonuydu. Top da Volkan’ın üstüne gitmiş ve kornere çıkmıştı. Takımına inanmış, atkılarla ve bayraklarla şov yapan böyle bir muhteşem seyirciye yakışmayan bir futbol oynayan Bursa’nın açık söyleyeyim galibiyet hakkı değildi. 

Gelelim Fenerbahçe’ye. Son 5 maçında 2 beraberlikten sonra 3 galibiyetle büyük bir çıkış yakalayan Fenerbahçe’nin de Bursa’dan geri kalır yanı yoktu dün akşam. Evinde Kasımpaşa’yı 4-2 yenerken oynanan futbolu aramama rağmen maalesef, Bursa’daki yeşil alan üzerinde bulamadım. Bir hafta önce Şener ve İsmail’in bitmek bilmeyen eforuyla birer hücum adamı gibi kanatları kullanması, Dirar ve Aatif’ın rakibini futbol adına demoralize eden süratli oyunu, Mehmet Topal, Souza ve Giuliano’nun defansif ve ofansif futbol anlayışında modern futboldan verdiği örnekler maalesef dün akşam Bursa’da yoktu. 

Oyun başında Janssen’in çektiği şut direği sıyırırken, daha sonra bu futbolcunun yerini Soldado’ya bırakmasıyla ve Aatif-Volkan değişimiyle biraz hareketlenen Fenerbahçe son 10 dakika içerisinde Soldado’nun kafa ve şutu direği sıyırırken, seyirci ve bizleri heyecanlandırdı. Bu iki aksiyon maçın en önemli pozisyonlarıydı. 

Bu kadar hızlı bir tempo ile defans, orta saha ve kanatları çok iyi kullanan bir ekip santrforsuz oynayıp, rakiplerine büyük üstünlük kurarken, gol şov yaparken dün akşam Janssen ve daha sonrasında Soldado ile bu görüntüden uzaktı. Gol açısından sergilenen kısır futbolun nedeni bence kendileri gibi Bursaspor’un da çıkışta olmasıydı. 

Şimdi diyeceksiniz ki, ‘Topla oynamaya baktığınız zaman kaleye çekilen şutta rakibine nazaran Fenerbahçe büyük fark atmış.’ İyi güzel ama eğer siz ayağınıza gelen topları çoğunlukla yan pas ve geri pas yaparak oynuyorsanız bu yüzdelerle sadece seyirciyi değil, kendinizi de kandırırsınız. 

Gelelim kırılma noktasına. Ali Palabıyık maç boyunca bana göre adaletli bir yönetim gösterdi.

Ancak penaltı pozisyonunda Soldado’nun tecrübesine ve pozisyon zekasına yenik düştü. Ama futbolda her zaman hakem hatalarıyla puan kaybedilmez, bazen maçlar da kazanılır. 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

21 Haziran 2021 Pazartesi

Reklamlar bitti

17 Haziran 2021 Perşembe

Hiçbir şey yok

13 Haziran 2021 Pazar

İsyan tabelaya değil tabloya!

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Ortada 'takım' yok

29.07.2021

Engin Verel

Reklamlar bitti

21.06.2021

Alen Markaryan

Futbolun kuralları

27.07.2021

Kenan Karcı

Biz 'bitti' dedik, bitmeden...

23.07.2021

Mustafa Sapmaz

Güneş'e yazar!..

21.06.2021

Gürkan Ata

Acemice eşlik!

18.04.2021