• 20 Eylül 2016 Salı 00:01
  • |
  • 20 Eylül 2016 Salı 00:01

YAZAR

Engin Verel

Rotasyonla gelen öz güven

Paylaş

Ligin son üç sıralamasındaki bir puanlı iki takımdan ev sahibi Kasımpaşa, 3-4 gün önce hocasını değiştirmişti. Tıpkı bir ay önce F.Bahçe'nin Pereira'yı gönderip, apar topar Advocaat'ı getirmesi gibi…

Advocaat'ın kötü gidişi 'Dur' demesi için mutlak bir değişiklik yapması gerekirdi. Nitekim '10 numarayı kaldıracak seviyede değil' dediği Salih Uçan, F.Bahçe kalitesinde futbolcular olmadığını belirttiği Aatif ile Fernandao (Sakat) ve 'Fiziksel hazır değil, çocuk ruhlu, hemen kusuyor' dediği hemşerisi Van Persie'yi ilk 18'e almayıp, sonunda büyük bir rotasyon yaptı. Kjaer ve Topal'ın takıma dönmesinden sonra takımın öz güvenini hafta arası yükselten teknik heyet, taktiksel olarak da bu görüntüleri futbolcular üzerinden bizlere ilk yarı boyunca gösterdi. Uzun zamandır arka arkaya erken golü bulamayan ancak dün ileri üçlü Lens ve Volkan'ın devamlı kanat değiştirmelerine Emenike de katılınca, orta sahadan görünmeyen golcüler olarak Josef ve Ozan, bu alana girmesi zayıf Kasımpaşa defansının dengesini bozmuştu. Nitekim Lens'in biri sağdan diğeri soldan yapmış olduğu asistle, Ozan'ın kafa golü ve Emenike'nin golünde büyük pay sahibi oldu.

Emenike dedim de fiziği kuvvetli bu futbolcuyu santrfor oynatarak, iki stoperin arasındaki verimsizliği dün akşam serbest oynama olgusuyla oyundaki katkısı daha fazla olmuş ve atmış olduğu gol kadar Josef'e verdiği gol pası da aynı güzellikteydi.

Bu sezon küme düşecek takımların başında gelen Kasımpaşa karşısında F.Bahçe'nin farklı galibiyetinin en önemli yönü üç puandan daha fazlasıydı. O da başta teknik heyet ve yönetimin öz güveni kazanmasıydı. Ve tabii seyircinin de… Anlamadığım diğer bir konu da; skor 2-0'ken sahasına kapanıp, zayıf rakibine 'Gel bana gol at' dercesine, rakibi misafir etme anlayışıydı. Ve nitekim ilk yarının uzatmalarında duran toptan gol arayan Kasımpaşa, topu kaptırmış ve üçüncü golü kalesinde görmüştü.

Defansta Wiel ve Hasan, orta sahayı beşleyen adamlar olurken, Skrtel ve Kjaer'in top F.Bahçe'deyken iki defansına yardımcı olarak ön libero Mehmet Topal, oyun disiplininde kopmayarak bu mevkide Türkiye'nin en iyi ön libero ve stoper karışımı bir futbolcu olduğunu bir kez daha bizlere gösterdi.

Hocanın defansın sağ ve solunda yapmış olduğu değişiklikler doğru tercihler görüldü. Tıpkı Lens ve Sow değişikliği gibi. Ancak Lens'in sahaya terk ederken sinirli hareketlerinin nedenini yersiz buldum. F.Bahçe sadece üç puan değil, averajı da düzeltirken, ileri üçlünün de dört futbolcudan oluşacağı kesinlik kazandı.

Rotasyonu büyük bir cesaretle gerçekleştiren ve bunun karşılığını öz güven olarak takımına ve camiaya kazandıran Advocaat'ı kutlarım. 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

16 Mayıs 2022 Pazartesi

Şimdilik güle güle

9 Mayıs 2022 Pazartesi

Fenerbahçe için kazanç

30 Nisan 2022 Cumartesi

Fotoğraf güzel!

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Giderayak sürpriz

21.05.2022

Engin Verel

Şimdilik güle güle

16.05.2022

Alen Markaryan

"Ben başkan adayı olsam"

24.05.2022

Kenan Karcı

Ne haber netekim yine geldi kasket!

1.05.2022

Mustafa Sapmaz

Doğrular ve festival

22.05.2022

Gürkan Ata

Futbolun güzelliği, Avcı'nın öngöremediği!

23.05.2022