• 6 Nisan 2023 Perşembe 07:00
  • |
  • 6 Nisan 2023 Perşembe 07:00

YAZAR

Rehavet felakettir

Paylaş

Galatasaray-Başakşehir maçı eğlenceli bir gece vadediyordu. Okan Buruk maçtan önce sahaya 'Yüksek moralle' çıktıklarını bunun da futbollarına pozitif etki edeceğine inandığını söyledi. Başakşehir'in ise ligde rakibinden yediği 7 golün ezikliğiyle mücadeleye çıkması bekleniyordu. Ama maç başladığında tablonun hiç de bu minvalde olmadığını gördük. Başakşehir daha aklı başında işler yapan, Galatasaray savunma arkasına yapılan koşularla adeta 'Geliyorum' diyen, golü kovalayan taraftı.

Ligin lideri ve en az gol yiyen takımı Galatasaray'ın bu dağınık görüntüsü, Okan Buruk'un maç öncesi sözlerini tekzip eder gibiydi. Zira yüksek moralden ziyade, yüksek rehavet havası daha ağır basıyordu. Zaten Başakşehir'in öne geçmesi de fazla zor olmadı. Savunma arkası boşluklarını bu kez iyi değerlendiren Szysz affetmedi. Bu gol Galatasaray'ın kendine gelmesi için bir vesile olabilirdi ama dağınık görüntü devam ediyordu. Icardi Başakşehir savunmasına atılan her yüksek topu hemen hemen indirdi ama buna rağmen hücumda çoğalamayan ve boşluklara sızmayı başaramayan Galatasaraylı oyuncular sadece bir kez bundan yararlandı. Mertens'in ilk yarının sonunda bomboş kaleye atamadığı, klasına yakışmayan vuruşunu da burada yeri gelmişken hatırlatmak isterim.

İlk yarıda Galatasaray soyunma odasına 2-1 mağlup giderken, bu 45 dakikadan akılda kalan bir anekdot da Emre Belözoğlu'nun kırmızı kartla tribüne gönderilmesiydi. Emre daha önceki hafta Beşiktaş maçında rakip taraftarların ettiği küfürlerden yakınıyordu. Emre kardeşim futboldaki çirkin görüntülerin küfürden ibaret olmadığını bilmeli ve futbolculuk günlerini hatırlatacak görüntülerden uzak durmalı. Fenerbahçe'de şampiyonluğu kaybettiği Sivas maçından sonra bile vakur bir duruş sergileyen, "Teknik direktörlüğü futbolculuğu gibi olmayacak. Aklı başında işler yapacak" düşüncesine bizi sevk eden Emre kesinlikle geri dönmeli. İkinci yarıda gelen erken gol de Galatasaray'ı gaflet uykusundan uyandırmaya yetmedi. Başakşehir ilk yarıdaki oyun disiplini ve ciddiyetiyle mücadele etti ve yeniden öne geçmeyi başardı.

Gomis'in oyuna girmesi ve direkten dönen kafa topu, tribünleri ve Galatasaray'ı heyecanlandırsa da Başakşehir doğruları yapmaya devam edip, istediğini aldı. Galatasaray için ise bu yenilgi şampiyonluk yolunda bir ikaz anlamına geliyor.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

19 Nisan 2024 Cuma

Fırsat kaçtı

8 Nisan 2024 Pazartesi

Hani bırakıyordun!

4 Nisan 2024 Perşembe

Futbola dönüş

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Okan'ın neşteri

16.04.2024

Engin Verel

Fırsat kaçtı

19.04.2024

Alen Markaryan

Problemi yaratanlarla problemi çözemezsiniz

16.04.2024

Kenan Karcı

Mehmet Büyükekşi aday olacak

17.04.2024

Mustafa Sapmaz

Gurur duy

15.04.2024

Gürkan Ata

Fotoğraf netleşiyor mu?

23.05.2023

Burak Çolo

Şapka çıkarıyorum

16.04.2024