• 28 Ağustos 2018 Salı 01:16
  • |
  • 28 Ağustos 2018 Salı 01:16

YAZAR

Engin Verel

Problemsiz Galatasaray

Paylaş

Lig sonuncusu Alanya, ligimizde maç öncesine kadar en fazla faul yapan, en fazla ikili mücadele kazanan ve ligde gol atamayan tek takım olarak İstanbul’a gelmişti.
Gidenler ve gelenler karmaşasında olan Galatasaray ise dün akşam maçı farklı kazanıp, ücüncü haftada lider olmayı hedeflemişti. Ve nitekim farklı galibiyetle üçüncü hafta liderlik koltuğuna oturan Galatasaray, 3 büyükler arasında hem kadro açısından hem de seyir açısından, taraftarını ve teknik heyetini mutlu eden takım olarak göründü.
İlk yarı boyunca kısır bir futbol vardı. Hatta bazı futbolcuları eleştirmemek elde değildi. Ancak ikinci yarının başında Sinan’ın rakibinin kafasına çarptırarak attığı ikinci gol, Alanya’yı motivasyon olarak bitirdi. Galatasaraylı futbolcular ise özgüvenleri ile futbolcu kimliklerini birleştirip, farklı galibiyetin yolunu tuttu.
Eren ve Emre’nin iki dakika arayla atmış olduğu goller ev sahibi takımın bu maçı farklı kazanacağının göstergeleriydi.
Gelelim ilk yarıdaki liderin futboluna. Sinan dün akşam golü atan ve asist yapan futbolcuların başında geldi. Ancak ilk yarıdaki takım oyunundan uzak oluşu eksiklikti. Onyekuru’yu da onunla aynı kefeye koyabiliriz. Bu nedenle Eren’in 45 dakika boyunca ne kadar yalnız kaldığını görmemezlikten gelmek imkansızdı. 
Bir takım evinde futbol oynuyorsa, kanat adamlarını takım oyunundan kopmaması gerektiğini bilmeleri lazım. Açıkça söyleyeyim, başta Onyekuru olmak üzere bu futbolculara tek başına oynamaları için ayrı bir top vermek gerekiyor. 
Tahminim Fatih Hoca bunları, takım oyunu açısından uyaracaktır.
Gelelim ismi olup, cismi olmayan Belhanda’ya. Ndiaye’nin gelmesiyle Belhanda önümüzdeki haftalarda kesinlikle ilk 11’de değil, kulübede yerini alır. Nagatomo ile Maicon’un tutuk futbolu ikinci yarı daha pozitif olup, oyunu canlandırırken, Ahmet yavaş yavaş bu mevkide kalıcı olacağını dün akşamki istekli ve arzulu futboluyla gösterdi. Fernando ön liberoda hem defansif hem ofansif futboluyla bu mevkinin değişmez oyuncusu olduğunu dün akşam da bizlere kanıtladı. Ndiaye’nin yanına eküri olarak gelmesiyle futbolunu daha da üst zirveye taşıyacağını tahmin ediyorum.
Aslan’ın iki E’si Emre ve Eren de tahmin ediyorum her geçen hafta ısındıkça daha iyi duruma gelecek. Onların ilk 11’in değişmez oyuncuları olduklarını hissetmeleri de futbollarını daha yukarıya çekecektir.
Galatasaray’ın ilk 11’i, yedek kulübesi hatta tribünde oturan futbolcularıyla birlikte, 3 büyükler arasında en iyi kadroya sahip takım görüntüsünde olduğunu da not düşelim. 
Buna dün akşam bir kez daha şahit olduk. Tabii ki Teknik Direktör Fatih Terim’i de bu görüntülerin mimarı olarak unutmamak lazım. 
Bir tesbitimi daha sizinle paylaşayım. Dün akşam önce verilip, sonra iptal edilen penaltı, futboldaki gri pozisyonların tartışmasının bitmeyeceğini gösterdi. Eğer maç bu kadar farklı olmasaydı, önce verilip, sonra iptal edilen penaltı fırtına kopartırdı.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

18 Ekim 2021 Pazartesi

"Şansalan"lar bunlar!

9 Ekim 2021 Cumartesi

Değişen bir şey yok

1 Ekim 2021 Cuma

Sinyaller güzel

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Sahada 6 yoksa

18.10.2021

Engin Verel

"Şansalan"lar bunlar!

18.10.2021

Alen Markaryan

Şimdilik neyse!..

20.10.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Moral puanı ve taraftar

4.10.2021

Gürkan Ata

Kırmızı ateşledi ama liderliğe yetmedi!

28.09.2021