• 16 Ocak 2017 Pazartesi 02:00
  • |
  • 16 Ocak 2017 Pazartesi 02:00

YAZAR

Engin Verel

Penaltı da olmasa!

Paylaş

Maç öncesi ligin en altındaki Adanaspor'un 13 gol attığını ve 24 gol yediğine ve 10 puanlı olduğuna bakınca Fenerbahçe'nin rahat kazanacağını düşünürsünüz. Çünkü Fenerbahçe attığı 34 gole karşın, 12 gol yemiş, 31 puanla dördüncü sırada olmasına rağmen şampiyonluğun en büyük adaylarından biri.  

Ancak bu düşüncemiz maçın daha altıncı dakikasında sarsıldı. Cem'in kötü vuruşuyla top Volkan'ın ellerinde kalsa da tehlike 'Geliyorum' demişti. Ve daha sonrasında iki stoper Skrtel ve Neustadter'in arasından Magaye'nin topu alıp, Volkan’ı çalımlayarak attığı golden sonra 'Bu Fener'e ne oluyor?' düşüncesine kapıldık. Ancak herhalde ilerleyen dakikalarda şampiyon adayının oyuna ağırlığını koyup, maçı farklı kazanacağını düşündük. Fakat ilk 45 dakikada Lens'in dışında beni heyecanlandıracak ve Fenerbahçe formasını hakkıyla taşıyan başka futbolcu yoktu. Bu gerçeği de hazırladığı gol sonrası bir kez daha gösterdi. Önce Skrtel, sonra da Mehmet Topal’ın gol vuruşu da beni biraz rahatlatmıştı.  

Tam rahatlamıştım ki bir de ne göreyim, Hasan Ali'yle başlayan, yine Skrtel'in hatasıyla sonuçlanan Magaye'nin asistinde Roni ikinci golü atmış ve tüm Fenerbahçeliler soyunma odasına ümitsiz ve buruk giriyordu.  

Şimdi Mehmet Topal’ın sakatlanmasıyla Fenerbahçe’de ikinci yarının başındaki değişikliğe bir göz atalım. 

1) Mehmet Topal sakatlandı, çıktı.  
2) Sağ kanada Karavaiev girdi.  
3) Ozan, Mehmet Topal’ın yerine ön liberoya geçti. 
4) Aatif, Ozan’ın yerine forvet arkasında görev aldı. 
5) Fenerbahçe'yi sürükleyen Lens sağ taraftan, sol tarafa geçti. 

İşte bu tablo ilk yarının uzatmalarında ikinci gol gelmeden Fenerbahçe'nin saha içerisindeki değişikliğin reçetesiydi. Düşünün ki bir futbolcu sakatlanıp çıktığında eğer 4 futbolcunun yeri değişiyorsa bence bu kadro düzeninde bir yanlış var.  

Advocaat'ın ikinci yarı yapmış olduğu değişiklikler sonunda penaltı da olmasaydı, belki Fenerbahçe 1 puan bile kazanamayacaktı. Ancak takasta kullanılacak Aatif’a "Gel" diyen mantalite ilk 11'de görev verirse, hazır olmayan Karavaiev sahada ne yaptığını bilmezse, genç(!) Salih 2 yıl Roma’da futboluna hiçbir katkıda bulunamamışsa ve aynı görüntüyü sergiliyorsa, Fernandao gibi ağır bir tank tek gol umuduysa tabii ki Fenerbahçe küme düşecek takıma 2 puanı kaybedecek. Belki de 2 puan kaybeden Fenerbahçe değil, penaltıyla 1 puanı kazanan takım oldu.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

23 Ocak 2022 Pazar

Zümrüd-ü Anka gelse...

20 Ocak 2022 Perşembe

Ağlanacak halinize...

16 Ocak 2022 Pazar

Geçiş dönemi!

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Bir çuval incir berbat oldu

24.01.2022

Engin Verel

Zümrüd-ü Anka gelse...

23.01.2022

Alen Markaryan

Larin'in halleri

25.01.2022

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Fark oyun yapısı

14.12.2021

Gürkan Ata

Çok net: Bu takım savunma yapamıyor!

24.01.2022