• 20 Şubat 2017 Pazartesi 02:00
  • |
  • 19 Şubat 2017 Pazar 23:58

YAZAR

Engin Verel

Patika yollar

Paylaş

Perşembe akşamı Avrupa Kupası’nda, ismini cismini bilmediğimiz Krosnodar'a karşı kendine yakışmayan bir futbol sergilemişti Fenerbahçe. Ve son 4 maçında bir galibiyet alan ev sahibi takımın hocası Advocaat, bu başarısız zaman süreci içerisinde takımda 6 isim değişikliğine gitmişti dün. Van Persie, Alper ve Lens’in cezalı oluşundan dolayı mecburen Volkan, Ozan ve Stoch’u sahaya sürmüştü. Bu ne kadar doğruysa 3 gün önce ilk 11’deki Emenike gibi dün de Van Der Wiel'e defansın sağında görev verilmesi o kadar yanlıştı. İster istemez insanın kafasına takılıyor. Önümüzdeki sezon kalma açısından 'Düşünürüm' diyen ancak iki gün önce "Aileme vakit ayırmam lazım" diyen Advocaat mı bu kadroyu yapıyor, yoksa hocayı etkileyenler mi?

Önceki akşamki Rize-Galatasaray maçının ilk yarısını dün akşam da aynı görüntü ve futbol onlayışıyla Kadıköy’de izledim. Kasımpaşa akıllı bir taktikle kendi sahasına kapanmış, çok adamla alan savunması yaparak Fenerbahçe forvetlerine ve orta sahasına boş alan bırakmıyor, rahat futbol oynamalarını engelliyordu.

İlk 15 dakika yapılan yoğun pres gözlere hoş gelirken, sonrasında Kasımpaşa’nın birkaç kontratağı tehlike yaratsa da ilk 45 dakikanın sonunda ev sahibi uzaklardan şut aramış ve 8 şutta 1 isabet sağlamıştı. Buna karşın konuk Kasımpaşa da kaleyi bulamayan 2 şut denemesi yapmıştı.

Kasımpaşa ister istemez savunmada akıl dolu kapanışıyla Fenerbahçe’yi kenarlarda ve ortadan uzun toplarla çıkmaya zorlamış, ancak Fenerbahçeli kanat adamları Stoch, Volkan ve ön liberolar Mehmet, Souza yapmış oldukları uzun ortalarda maalesef top kendi arkadaşlarına değil, rakip defansın ya da kaleci Ramazan’ın ellerinde erimişti. Bu da seyircinin istediği futbol ve gol pozisyonları ilk yarı boyunca gerçekleşmesini engelledi.

Filmin ikinci yarısında da değişen pek fazla bir şey yoktu. Kanat oyuncuları Van Der Wiel ve İsmail, ofansif ortaları yine rakibe gidiyor, orta sahadaki üçlü, rakibe ağırlığını gölge futbolu olarak koyuyordu.

Eğer Fenerbahçe kendi sahasında galibiyeti, Fernandao, Salih ve Hasan Ali değişikliğiyle alabileceğini düşünüyorsa bu görüş hayal ürününden başka bir şey değildir.

İki haftadır rakipler Fenerbahçe’ye şampiyonluk yolunu asfalt haline getiriyor ancak Sarı-Lacivertliler 'Biz asfalttan değil, patikadan ilerlemek istiyoruz' dercesine puan kaybına devam edip, şampiyonluk yarışından uzaklaşıyor. Kasımpaşa istediğini aldı, tebrik etmek lazım.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

30 Kasım 2021 Salı

El birliğiyle...

29 Kasım 2021 Pazartesi

Bu rotasyon değil!

26 Kasım 2021 Cuma

Şansın ve golcün yoksa...

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Aslan gibi

26.11.2021

Engin Verel

El birliğiyle...

30.11.2021

Alen Markaryan

Güven çıkar oyundan!

30.11.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Plan ve sakinlik

22.11.2021

Gürkan Ata

Az atak, az şutla çok iş yapmak!

29.11.2021