• 9 Mayıs 2023 Salı 07:00
  • |
  • 9 Mayıs 2023 Salı 07:00

YAZAR

Özveri ve fedakârlık

Paylaş

Uzun bir süre, önce Galatasaray, sonra Fenerbahçe maç oynuyordu. Haliyle Galatasaray'ın önden oynayıp kazanmasının, Fenerbahçe üzerinde baskı yarattığı iddia ediliyordu. Futbol bu, her şeyin bir bahanesi var. Bu hafta önce Fenerbahçe oynadı Giresun deplasmanında. Ama gördük ki bunlar kaybedene minare kılıf olmaktan başka bir işe yaramıyor. Fenerbahçe kazanamadı. Bunun Galatasaray üzerindeki baskıyı artırdığını da iddia edebilirsiniz, motivasyonunu yükselttiğini de söyleyebilirsiniz. Nereden baktığınıza bağlı. Ama nereden bakarsanız bakın Başakşehir'in iyi takım olduğu gerçeğini bilerek maça başladı Galatasaray. Bu defa ilk maçta elde edilen farklı skora benzer bir tablonun ortaya çıkma ihtimalinin olmayacağını onlar da biliyordu. Tribünleri dolduran taraftarlarının coşkusunu daha da alevlendirmek için erken bir gol maçın kolay çözülmesinin tek anahtarıydı. Ama Galatasaray bir türlü bu golü bulamadı. Maçın başında bir iki net fırsat bulsa da top doğru yerde, yanlış adamlarla buluşunca nazlandı.

İlk yarım saatten sonra Başakşehir'in çok ciddi gol girişimlerini gördük. Muslera başarılıydı. Yoksa öne geçmeleri mümkündü. Maçın ilk yarısının böyle biteceğini düşünürken Deniz Türüç'ün amatörce yaptığı penaltı Galatasaray'ın soyunma odasına nispeten stresini biraz azaltarak gitmesine vesile oldu. Deniz Türüç, Fenerbahçe'de de top oynadı. Üst düzey bir oyuncu. Ama savunmadaki birinin o şekilde perdeleme yapmayacağını bilmeli. Çok acemice takımına bir gol cezası kesti.

İkinci yarı Başakşehir'in ileri çıkma çabalarını önde baskı ile karşılayan Galatasaray bunda da büyük oranda başarılı oldu. Bu devrede Başakşehir'in, Galatasaray kalesinde daha az etkili olduğunu söylemek mümkün. Buna karşılık Galatasaray birçok fırsattan yararlanamadı. Galatasaraylı oyuncuların her şeye rağmen şampiyonluğa inanan, varını yoğunu sahaya koyan mücadelesini izledik. Zor ve stresli haftalarda zafere giden yol bu özveriden geçer. Galatasaraylı oyuncuların bunu fazlasıyla gösterdiğini söylemek mümkün. Sonuçta bu 3 puan büyük oranda Galatasaray'ın şampiyonluğunu da tescillemiştir. Bundan sonra bir mucize olmazsa Galatasaray'ın buradan şampiyonluk vereceğini düşünmüyorum.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

11 Haziran 2024 Salı

REKABETTE ASALET ŞART!

2 Haziran 2024 Pazar

Kaybeden Fenerbahçe Sportif A.Ş'yi yönetsin

27 Mayıs 2024 Pazartesi

Böyle sezona böyle final yakışırdı

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Acil cevap lazım!

5.06.2024

Engin Verel

REKABETTE ASALET ŞART!

11.06.2024

Alen Markaryan

"NEDEN ŞAMPİYON YAPAMIYORLAR" İŞTE BELGESİ

11.06.2024

Kenan Karcı

Tabelaya aldırmayın

11.06.2024

Mustafa Sapmaz

Çocuklar gülüyor

20.05.2024

Gürkan Ata

Fotoğraf netleşiyor mu?

23.05.2023

Burak Çolo

Polonya maçının mesajları

11.06.2024